KLAUN (Dvorski Lakrdijaš, Budala, Luda, Satir) : = Dvorski lakrdijaš na dvoru služi vlasteli za izazivanje smijeha, izazivanje suza,..! Lakrdijaš-klaun nošenjem maske prekriva njegove prave osjećaje. Klaun koji izražava osjećaje - povezuje slabosti i gubitak nadzora. Klaun-Lakrdijaš mora nositi masku koja se crta kao - Uplakano ili Nasmijano Lice, na taj način odražava emocije mase drugih navodeći ih na smijeh, te tako čineći satiru od nečega što je u trendu - u nekom trenutku važno. Klaunova duhovitost krije poruke vrlo ozbiljnog sadržaja, koje često kritiziraju licemjerstvo pojedinaca, ili neke zajednice, ili nekog društva,..! Zbog maske koju nosi, Klaunu je dopušteno puno toga, i od njega se očekuje da prelazi granice društvene prihvatljivosti prikazujući i ono što bi drugi rado voljeli učiniti ili reći, a ne usuđuju se.
Što predstavlja Dvorski Lakrdijaš - Klaun? : = „Dvorske Lude“ - lakrdijaši, klaunovi, jesu oni koji na smiješan način razotkrivaju motive najviših službenika nekog društva, naroda, mase, zajednice, obitelji, braka,..! Takav im način ponašanja općenito osigurava položaj u kojem neće zakonski odgovarati ma što da glumili ili se izrugivali,..- za razliku od običnog čovjeka. Klaun se izražava i u Kraljevskom okruženju, budući da nitko nikada neće i ne može Ludu shvatiti ozbiljno, na fizičkoj razini. Tako je njemu Lakrdijašu - Klaunu dopušten pristup najmoćnijim krugovima nekog društva, zajednice, dok svojim neobuzdanim ponašanjem zabavlja onoga "Iznad Sebe", a to je onaj povrh njega - Gazda, Veliki, Kralj,..! Klaun - Luda, zapravo na svoj način prenosi poruke kojima Gospodar vjeruje,..! Politički satiričari najčešće imaju vrlo snažan praiskonski Kod, psihološki stav - dvorskog lakrdijaša.
Lakrdijaš-Klaun predstavlja onu osobu koja je sasvim drugačija kad se počne šaliti, a šaliti se može na svoj račun, ili kada ima potrebu izražavanja dubokih osjećaja, ili kritike koje inače nikada ne bi mogao izraziti na tuđi račun javno - direktno u lice,..! Klaun je onaj dio čovjekove osobnosti koji mu služi kako bi mogao susretati prijatelje, jer kada ne bi glumio Klauna veselog i vedre naravi, pitanje je da li bi ga tada drugi prihvaćali u društvo,..?
Klaun misli da - „kada bi se samo šalio, nitko me ne bi ozbiljno shvaćao,..- vjerujem u moć Optimizma i kad se nađem na nekom nezgodnom mjestu, najviše mi pomaže duhovitost - igranje igre zabavljača - lude, budale, klauna, podjednako se ponašam i kada sam, sam sa sobom i kada sam sa prijateljima, mislim da je to jako dobro za mene, jer shvaćam koliko je izazovno drugima pokazivati samo onu stranu svoje osobnosti koja mi je najkorisnija - koja mi donosi korist,..“! Eto tako razmišlja onaj koji kroz život prolazeći - „glumi klauna-lakrdijaša“!
Klaun koji glumi Budalu - lik je iz bajke, a Luda u bajki povezana je s Budalom, koja iako ne rijetko prostodušna, djeluje iz dubine duše i dobrodušnosti svog srca, a najčešće je zbog toga i nagrađena,..!
U negativi : Klaun, Luda, Dvorski lakrdijaš, Budala,..- već je kao ljudsko biće i ovako, i onako u negativi, jer se njegovo ponašanje samo po sebi očituje kao Okrutno Osobno Izrugivanje, ili Izdaja samoga sebe kao čovjeka vrijednog poštovanja,..- osobito kroz odavanje povjerljivih stvari do koji je došao pripadanjem unutarnjem krugu neke zajednice,., a sve radi svoje osobne koristi,..!
Pouka : Dobro bi bilo da malo razmislimo o tome - da li je Lakrdijanje i Klaunovsko ponašanje, najpotrebniji i najvažniji način izražavanja naših osjećaja, za razliku od obične, ali čiste etike, morala, poštenja, u Igri Života,..!?
Napisano u Zagrebu, 25.12, 2007., godine,..- Autor : Dolores Rodin,info na mob - 091/9576-267. |