Mudrost svjetskih religija
- ZAKON
Kada vladaš svojim umom, vladaš i svojim svijetom.
— Bill Provost
Um je sve; postaješ ono što misliš.
— Buddha
Um čovjeka veže, um čovjeka oslo- bađa... Onaj koji s punim uvjerenjem tvrdi »Nisam vezan, slobodan sam« pos taje slobodan.
— Ramakrishna
JESTE LI SVJESNI Činjenice da u sebi trenutačno imate silnu energiju koju je moguće upregnuti i upotrijebiti tako da vas dovede do rados ti zadovoljnijeg i uspješnijeg života? Uviđate li i da vam ista energija može pomoći da živite s bezbroj važnih doprinosa osobnome svijetu, obitelji i zajednici? Ta lako dostupna i iskoristiva energija često se na ziva »snagom uma« ili »zakonom djelovanja uma«. I funkcionira kod oba spola, u svim područjima čovjekova života, te u svim narodima i zemljama širom svijeta.
Dio elemenata snage uma vjerojatno vam je već i poznat: želja, vizija, mašta, nakana, uvjerenost, vjera, pozitivno i negativ no razmišljanje, da navedemo samo neke. Svi mi te elemente ti jekom dana često koristimo. No mnogi možda ne uviđaju važne doprinose koje ti aspekti uma imaju pri određivanju karaktera i osobnosti pojedinca. Stoga nam shvaćanje riječi »Kada vladaš svojim umom, vladaš i svojim svijetom« može itekako pomoći da dubinski spoznamo pojedine načine na koje kao pojedinci fun kcioniramo. Promotrimo sada kako točno djeluje to načelo.
U svojoj knjizi Otkrivanje svijeta Charles Fillmore čovje kov um opisuje ovako: »Um je sjedište percepcije svega što vidi mo, čujemo i osjećamo. Upravo posredstvom uma vidimo svu lje potu zemlje i neba, uživamo u glazbi, umjetnosti i, štoviše, sve mu ostalome. Nijeme misli koje se prebacuju iz stanice u stanicu, zajedno s valovima koji se šire živcima čine skladnu cjelinu istka- nu od bezbrojnih raspoloženja, a upravo tu cjelinu nazivamo ži votom«.
Najveće otkriće mo jega naraštaja glasi: Čovjek može promi jeniti život promje
nom stavova.
- William James
U umu svakog pojedinca nalazi se ishodište njegovih mis li, riječi, djela, čak i osjećaja. Sve što mislite o Stvoritelju svega na svijetu, o sebi, o obitelji, susjedima, poznanicima, kolegama s posla i drugim ljudima u vašem je svakodnevnom životu vrlo važno. Štoviše, način razmišljanja može utjecati doslovce na sve aspekte života! Kao što je jednom rekao Joseph Addison: »Snaž nome je umu često najteže biti vlastitim gospodarom!«.
Tijekom jednoga dana čovjek može fluktuirati između sa mopouzdanja i nesigurnosti, odlučnosti i neodlučnosti, spokojne smirenosti i frustriranosti, sreće i tuge. Možete stjecati dojam da vašim životom upravljaju ljudi, događaji i okolnosti. Ali je li to opažanje ispravno? Uistinu je važno biti svjestan situacija i okol nosti koje vas okružuju. Važno je i korisno u životu raspolagati i određenim odlikama: iskrenošću namjera, predanošću idealima, ustrajnim poštenjem i časnim karakterom, te neprekidnom žud njom za znanjem.
Sve što postoji potječe iz uma; temelji se na umu i um ga oblikuje.
— Dhammapada
Na području pro matranja slučaj je naklonjen samo pri pravnome umu.
- Louis Pasteur
Istinsko uporište nećete pronaći u prolaznim stvarima, ne go u onome što je vječno; nema ga u dijelovima izvanjskoga svi jeta, nego u svetoj unutarnjoj spoznaji i istini o vlastitome posto janju. Spoznati tu istinu i čvrsto se ukorijeniti u toj spoznaji neki put možda i nije jednostavno, osobito danas, kada se svijet tako ubrzano širi i razvija. Ali moguće je biti usredotočen i koncentri ran! Kako? Za to je važno ovladati vlastitim mislima.
Univerzalni zakon ili načelo koje nazivamo zakonom djelo vanja uma ima značajnu ulogu u životu svakog čovjeka. Kako dje luje na pojedinca i njegov život? Jedan od odgovora nudi premi su prema kojoj je razmišljanje poveznica univerzalnog Božjeg uma i čovjeka. Svijest o tom zakonu i njegova primjena mogu vam pomoći da usmjerite misli i zajamčite da će biti pozitivne i pro duktivne. Razmišljanje je usto i kretanje misli i zamisli unutar vašeg uma, odnosno vaš intelekt na djelu. Iz tih zamisli, u vašem se umu stvaraju mentalne slike ili simboli, a sve na temelju stečenih spoznaja. Te je slike poslije moguće izraziti u obliku že lja i djelovanja.
Misaoni je proces kreativna sila koja u čovječanstvu ne prestaje djelovati. Mentalnu atmosferu stvaraju misli koje se po javljuju u vašem umu, a ta energija privlači misli i zamisli koje su
joj srodne po prirodi. Energija vaših misli širi se kroz vrijeme i prostor i dolazi do drugih, poput valova na jezeru djeluje na sve što dodirne.
Kad bolje spoznate da su »misli stvari« i da su misli jed nako važne kao i postupci, možete načiniti divovski korak napri jed, u smjeru potpunog ovladavanja vlastitim umom. Drugim ri ječima, postajete svjesni vlastitog misaonog postupka i počinjete se koncentrirati na pozitivne i produktivne misli. Način na koji razmišljate utire put načinima na koje ćete reagirati na svakodne vne situacije, pa tako duboko i intenzivno utječe i na vaš svijet.
Kad shvatite univerzalni zakon uzroka i posljedica — ka ko siješ, tako ćeš i žeti, koliko daješ, toliko ćeš dobiti — primat ćete i razvijati pozitivne, praktične, afirmativne istine koje će vam služiti u svakodnevnome životu. Zakon uzroka i posljedica, koji nerijetko nazivamo i »svemirskom vagom«, usko je povezan sa za konom mentalnog djelovanja. U određenome smislu može se reći da živimo u dva svijeta: svijetu uzroka (ono što je unutra) i svije tu posljedica (ono što je vani).
- ZAKON
Kad objave nema, narod se razuzda — Izreke 29:18
nastavljam dalje sa svojom vizijom.
— Walt Whitman
savršena je radost u viziji u o Bogu.
— Sv. Toma Akvinski
STARODREVNA IZREKA govori: »Kad objave nema, narod se razuzda«. I to je jedan od načina na koje možemo reći koliko je važno imati san, cilj, biti usmjeren na nešto posve određeno, ili imati viziju o želji ka ko bi se živjelo u svoj punini i plodonosno. Kad nemamo cilj, ili kada nam nešto muti viziju o cilju, nerijetko gubimo osjećaj za svrhovitost i usmjerenost. Čak i kada se dobro pripremimo i raspolažemo spo sobnostima potrebnima za određenu aktivnost, nastojanja bez prave usmjerenosti mogu nam oduzeti energiju bez koje nema uspjeha. Pos tavljanje ciljeva, zajedno s određivanjem smjernica o tome kako ih os tvariti, pomaže nam da održimo usredotočenost, daje nam energiju i nerijetko pomaže da nam život bude zanimljiviji, korisniji i uspješniji.
S vremena na vrijeme pojavljuju se malene razlike između točke u kojoj se čovjek trenutačno nalazi i mjesta na kojem bi že lio biti. A često se događa da nam se, čim onome čime trenu tačno raspolažemo pridamo dodatnu svrhu i cilj, ukazuje prilika
Čovjek mora težiti tome da postane
nadmoćan.
— Konfucije
da krenemo prema svojem cilju. Već i pojačanje energije ili pre danosti od deset posto može donijeti veliku promjenu. Međutim, istinski uspjeh leži u činjenici da čovjek stječe nadahnuće da pos taje još bolji i odbija prihvatiti samozadovoljstvo. Ne odredimo li konkretne ciljeve koji odgovaraju našoj životnoj svrsi i ne održi mo li jasnu viziju u vezi s tim ciljevima, na koncu će nam se lako dogoditi da posustanemo i doživimo neuspjeh.
No najhrabriji su nedvojbeno oni koji najjasnije vide što je pred njima, bila to velika slava ili velika opasnost, pa ipak ne zastajkuju
nego tome idu u susret.
— Tukidid
Istinski vidi onaj koji u svemu jednako vi di živu, uzvišenu dušu, nešto vrhuna ravno i neuništivo među onim što pro
pada.
— Hinduizam
Ponekad pojedini konkretni aspekti života možda izgleda ju rutinski, a određena mjera rutine može nam pomoći u održa vanju zamaha. Međutim, nadahnuće se često pojavljuje kod onih koji rade na ostvarivanju točno određenoga cilja. Uvijek ima pro stora za poboljšanja. Možete li točno zamisliti kako nadahnuće iskoristiti za djelovanje na temelju snage vlastitih misli? Vaš je in telekt ujedno i plod i stvaratelj kreativnosti. Ta je snaga već u va ma, a potiče je želja za ostvarivanjem korisnih ciljeva.
Jedan od najbržih i najsveobuhvatnijih načina pojačavanja vizije i razvijanja duhovnosti sastoji se u tome da koliko je više moguće pomažemo drugima. »Dokon je život uludo utrošen ži vot«. Kako se ta izreka odnosi na vas?
Postoji priča o nekom kršćanskom redovniku koji se usrd no molio da mu se ukaže vizija Isusa Krista. Nakon višesatne mo litve začuo je glas koji mu je rekao da će mu se vizija ukazati sut radan u zoru. Prije nego što su se pojavile prve sunčeve zrake, redovnik je već bio na koljenima pred oltarom.
Nailazila je žestoka oluja, no redovnik se nije obazirao. Samo je gledao, molio i čekao viziju. Kada je oluja dosegnula vr hunac, na vratima se začulo tiho kucanje. Prekinut u molitvi, re dovnik se okrenuo od oltara i već krenuo prema vratima. Znao je da neki siroti putnik traži zaklon od pobješnjela vremena. Kada se okrenuo prema vratima ugledao je viziju koju je prizivao.
Raspet između želje da ostane i doživi potpunu viziju — a imao je dojam da se neće održati duže od nekoliko trenutaka — i želje da pomogne bratu u nevolji, redovnik je brzo zaključio da je dužnost na prvome mjestu. Otvorivši vrata zagledao se u
Na papir zapišite svoj životni cilj. Sada kada ga imamo crno na bijelo možemo nešto i postići. Malo je onih koji su u sta nju odrediti cilj, a kamoli ga zapisati.
Sreću nećete pronaći dok vam cilj ne pos tane jasan i uvijek
pred očima.
— Ross Byron
blistavoplave oči malene djevojčice koja se, kako se činilo, izgu bila. Bila je umorna, sva uzdrhtala od hladnoće, i gladna.
Redovnik je obzirno ispružio ruku i uveo djevojčicu u top lu sobu. Dao joj je zdjelicu mlijeka i svježeg kruha, te joj pokušao ugoditi na sve moguće načine. Najevši se u ugodnoj toplini, dije te je zaspalo u stolici.
On se zatim, teška srca, ponovno okrenuo prema oltaru, pribojavajući se da je vizija nestala. Na njegovu veliku radost i iz nenađenje, nije bilo tako — vizija je bila jasna i blistava, zračila u punoj raskoši! Dok je redovnik ushićeno promatrao dragocjeno ukazanje, začuo je i neki blagi glas: »Da se nisi pobrinuo za mo ju malenu, ne bih se mogao zadržati«.
Kaže se da je cijeli život tek jedan dan. Možemo li tu izre ku preokrenuti i uz pojačanu svijest potvrditi da je svaki dan ži vot? Kada se svakodnevno budite, hoćete li čvrsto odlučiti da ćete dan koji je pred vama ispuniti vjernom svrhom, vizijom, služe njem s ljubavlju i obzirnim razvojem? A to je moguće! Zatim, ka ko dan odmiče, osvrnite se i utvrdite koliko se pridržavate jut rošnje odluke.
Sadašnji je trenutak trenutak djelovanja. Moguće je da ste sljedeću izjavu čuli nebrojeno puta: »Ne ostavljaj za sutra što možeš obaviti danas«. Neka vaše zanimanje i predmet koncentri- ranosti budu u sadašnjem trenutku, u trenutku djelovanja. A gdje ima zanimanja, može biti i aktivnosti, vizije i transformacije. Ka ko je to samo lijepo izrazio apostol Pavao kada je rekao: »Nemoj te se prilagođavati ovomu svijetu! Naprotiv, preobličavajte se ob novom svoga uma da mognete uočavati što je volja Božja: što je dobro, ugodno i savršeno!« (Rimljanima 12:2).
Hoćete li prihvatiti izazov i promijeniti se — transformirati se? Iskren je i gorljiv onaj koji se u krajnosti posvećuje odabrano me cilju i svrsi. Kada se nečemu posvetimo, sva naša nastojanja postaju jednostavnima. Već u ovom trenutku, odmah sada, prihva tite samo viziju koja vas uzdiže, ali ne odbacujte ono što eventual no ne razumijete. U sklopu odlučne promjene stava prigrlite sve što je dio vas. A zatim oslobodite — oslobodite baš sve.
Umirite se i spoznajte. Znajte da red, božanski red, može biti uzvišena vizija koja se izražava kroz proširenu svijest o vama samima, vašemu svijetu i vašoj svrsi i mjestu u njemu.
- ZAKON
Zašto ste stvoreni? — Andersen
Što je Bog više u svim stvarima, to je više izvan njih. Što je više unutra, to je više
i vani.
— Meister Eckhart
NIJE LI NEKAKO POSVE LOGIČNO da kada nešto istinski znamo dalje možemo ići uz neusporedivo više samopouzdanja, uz više sigur nosti i veću sposobnost ostvarivanja životnih ciljeva? Nismo li svi, u ovoj ili onoj životnoj fazi, ostali zatečeni i možda tražili rješe nje određene situacije, postavljali pitanja poput ovih: »Što radim ovdje?... Koja je istinska svrha života?... Zašto sam stvoren baš kao to što jesam?«
Moguće je da ste već čuli kako se kaže da se čovječanstvo na svijetu pojavilo kako bi iskazalo sličnost Bogu, kako bi izrazi lo njegovu pravu prirodu, kako bi ostvarilo njegov veličanstveni plan, ili kao idealna kreacija božanskog produktivnog bića. 0 to me svakako vrijedi promisliti. A Sveto pismo govori nam: »I kažem vam: 'Vi ste bogovi; i svi ste sinovi Višnjega!'« (Psalmi 82:6).
Upravo zbog nezna nja identificiramo se s tijelom, s egom, s osjetilima, svime što nije Atman. Mudar je onaj koji to nez nanje nadilazi oda- nošću Atmanu.
- Shankara, Viveka-
Chudamani
Kada živimo kao bića sa zemaljske razine, služimo se sa mo ljudskim sposobnostima, svijetu i jedni drugima predstavlja mo ljudski lik: ljudske odlike i ljudsku svijest. To ljudsko pojavno biće može biti ograničeno, može se sastojati uglavnom od onoga što smo stekli školovanjem, osobnim iskustvima, iz okoline i dru gih vanjskih utjecaja. Iza tog osobnog bića, međutim, skriva se stvarnost našeg pravog bića. Ne sastojimo se tek od fizičke i mentalne komponente. Imamo i duhovni identitet, a njime je obuhvaćen i fizički aspekt.
Je li moguće da smo u odnosu na Stvoritelja isto što i sunčeva zraka u odnosu na sunce? Nema toga što bi sunce mog lo odvojiti od jedne od njegovih zraka. Svaka zraka sastoji se od sunčeve materije, s njim dijeli istu prirodu i ima posve osobitu zadaću, točno određeno mjesto na zemlji koje treba milovati top linom i svjetlom. Poput sunčeve zrake, i mi imamo točno dodije ljeno mjesto. I osobitu zadaću. Tako smo i mi dio božanskoga plana i nužni smo za savršeno upotpunjavanje cjeline.
Promislite o tome. Možete li zamisliti nešto svrsishodnije ili nešto moćnije od spoznaje istinskog naslijeđa, a potom i nje gova dosezanja? Što znači biti »Božjim djetetom«? I što smo točno naslijedili? Jedan od mogućih odgovora glasi da to što smo Božji nasljednici znači da svi mi, kao njegova djeca, dijelimo svu raskoš beskrajne svrhovitosti svojega Stvoritelja.
Očaranost čovječanstva duhovnom dimenzijom, skrivenim područjem moći, te temeljnim načelom organiziranja koje se skri-
va iza svakodnevnih događaja kao i iza velikih stvari, porasla je i poprimila novu važnost.
Znanost bez prestanka otkriva nove dijelove temeljne stru kture tvari. Pa ipak, svako novo otkriće i objašnjenje mami nas i tjera na još dublja i šira istraživanja. Svako rješavanje zagonetke otvara još dublje situacije koje se postavljaju kao izazov našim intelektualnim sposobnostima. I dok istražujemo nove tajne, po put istraživača koji se uspinje strmim i neugodnim planinskim te renom, pred nama se otvaraju novi pogledi. Kad god dođemo do novog vrha, na obzoru se pojavljuje još jedan, još viši.
Naše je Rođenje tek san; i zaborav: Duša koja se penje s nama, naša životna zvijezda, Zašla je negdje drugdje, i dolazi izdaleka:
Ne u posvemašnjem zaboravu i ne u posvemašnjoj ogoljenosti, Nego na oblacima vječite slave dolazimo Od Boga,
koji naš je dom.
— William Wordsworth
Moje Ja to je Bog; jednako tako ne vi dim nijedno drugo Ja doli samoga Boga.
— sv. Katarina
Genovska
Što više znamo o svemiru i vlastitome mjestu u njemu, to više uviđamo koliko malo zapravo znamo. Tako se i u svojoj nep rekidnoj potrazi često oslanjamo na duhovna učenja svjetskih re ligija kako bi nam pomogla da shvatimo više o tome tko smo, što smo i zašto smo ovdje.
Naše duše žude za Bogom — kako god nazivali Stvorite lja svega što postoji. Čeznemo za time da spoznamo Boga u ve ličanstvenim izrazima ljubavi, života, moći, mira, ljepote, suos jećanja, prijateljstva i još mnogo toga. Međutim, nebrojeno puta tu čežnju za Bogom možda tumačimo kao želju za stvarima, a sa me stvari nikada nam ne mogu donijeti zadovoljstvo. Do zadovolj stva dolazimo kada steknemo jasnu svijest o unutarnjoj nazočnos ti Stvoritelja.
U Mateju 6:33 čitamo: »Zato najprije tražite kraljevstvo Božje i njegovu pravednost, a to će vam se nadodati«. Je li mo guće da duša čezne za nečim što se skriva u njoj samoj? Jesmo li možda već obdareni božanskom moći za ostvarivanje ciljeva koji ma težimo? Je li naš život pustolovina namijenjena ostvarivanju naše božanske prirode? Je li to razlog zbog kojeg smo stvoreni? Potječe li ta potreba za kreativnim životom od poticaja božanske imaginacije koja se kroz nas probija da bi se samoizrazila? Je li moguće da je istinska stvarnost svakoga od nas upravo duh koji je ono veličanstveno svjetlo našega bića i postojanja? Jesmo li ut
jelovljeni kako bismo otkrili i ispunili vlastitu sudbinu?
Svjesno ili nesvjesno živimo prema životnim zakonima. Ti zakoni ili duhovna načela odražavaju energiju Stvoritelja koja teče kroz svakog pojedinca, navodi nas na to da iz sebe izvlačimo ono najviše. Tako djelujemo onako kako i kada djeluje Bog.
Dok smo staloženi i uravnoteženi, dok iz dana u dan daje mo sve od sebe, možemo na čudesan način napredovati prema plemenitim ciljevima. Iskoristimo li svijest o tome da je u svim okolnostima važno i dobro pokazivati suosjećanje, ljubaznost, dobrotu, iskrenost, poštenje, ljubav i velikodušnost prema onima koje susrećemo na životnome putu, život postaje radosnim isku stvom punim užitaka. Nastavimo li davati sve od sebe i svakod nevno razmišljati na najpozitivniji mogući način, malo-pomalo ri ješit ćemo se zabrinutosti zbog određenih problema. Učimo kako se suočavati s novim situacijama, a ta nam svijest može pomoći da poduzimamo ispravne i korisne korake.
Možemo raspršiti oblake koji zaklanjaju svjetlo i put nap rijed tako postaje posve vidljiv i jasan. Otvaraju se kanali za pri manje veće koristi i pozitivnih ishoda. Božanska zamisao u vezi s našim životom čudesna je i neusporedivo veličanstvenija od sve ga što uopće možemo zamisliti. Božanski je naum toliko velik da tek s vremena na vrijeme uspijevamo ugledati maleni dio, i to na časak, no upravo su takve situacije svjetlo koje nas vodi kroz ono što nam u prvi mah izgleda kao tama.
Kada je veliki pjesnik Tagore radio među indijskim siro masima doživio je nešto za što mu se učinilo da je neobično snažna vizija Boga. Ta ga je vizija toliko duboko dirnula da je od mah odlučio napustiti grad i povući se visoko u Himalaju. Imao je dojam da mu je potrebno razdoblje samoće u kojem će razmišlja ti o toj viziji i pokušati je shvatiti na dubljoj razini. No kada je iz lazio iz prenapučenoga grada i krenuo prema pustim planinama, pogledao je svoj narod i vizija ga je napustila. Tagore je tako os tao u gradu — sa svojim narodom. Često se događa da se prili ka za služenje pojavljuje upravo na mjestu pojavljivanja vizije! Spoznaje nailaze brzo i lako kada smo predani djelovanju duha, kada se posvetimo buđenju duhovnih sposobnosti. Duhovni život ima temelje u spoznaji da »Ja i otac jedno smo« (Ivan 10:30). Uz takvu svijest možemo snažno stupati u smjeru razumijevanja se be i razloga zbog kojih smo stvoreni.
*
- ZAKON
Beskraj u svim smjerovima. — Freeman Dyson
Najljepša i najdublja emocija koju uopće možemo doživjeti jest osjećaj mis- tičnosti. Riječ je o si jaču svih oblika istin ske znanosti. Svatko kome je ta emocija strana, koji se više
ne može čuditi i os jetiti zanos i straho poštovanje, praktički je mrtav. Znati da postoji i ono što nam je nedokučivo, da se pokazuje kao najuz- višeniji oblik mudro sti i kao najblistavija ljepota koju naše otupljene sposobnos ti mogu pojmiti sa mo u najprimitivni- em obliku — ta spo znaja, taj osjećaj, u samome je središtu stinske religioznosti.
— Albert Einstein
Ne promatraj nebo s
dna bunara.
- Kineska poslovica
ČOVJEČANSTVO SI ČESTO dopušta razmišljanje u okvirima ograničenja i restrikcija. Ograde okružuju imanja, semafori i prometni znakovi ug lavnom nas upozoravaju, crte na zemljovidima i različite kulture odva jaju države, a vjerski stavovi mogu izazivati nesporazume i sukobe među pojedincima. Međutim, i prepreke i ograničenja su relativni i moguće ih je nadići napretkom.
Na primjer, rub svijeta se pomicao da bi ga na koncu do- kinuli odvažni istraživači koji su se usudili stupiti u »nepoznato«. Astronomi su raspršili ranije vjerovanje o nebeskoj kupoli koja natkriva svijet i podarili nam spoznaje o galaksijama udaljenima milijune svjetlosnih godina. Današnji nas liječnici uvjeravaju da je moguć životni vijek dulji od stotinu godina. I doista, svakih deset godina udvostručuje se broj proslava stotog rođendana! Sportski rekordi nadmašuju se toliko brzo da se čovjek već pita je li osta la još koja granica!
Nama je teško i zamisliti maleni opseg znanja i ograničeni pojam o svemiru koji je prevladavao u vrijeme nastanka svetih spisa najvažnijih religija. A to nas dovodi do sljedećeg pitanja: Treba li naše čudesne svete knjige nadopuniti dodatnim informa cijama o svemiru i čovječanstvu?
Teilhard de Chardin zaziva novu teologiju koja bi obuhva tila i suvremena znanstvena otrkića o »beskraju svemira, a što naš uobičajeni pogled na svijet prožima svojevrsnom univerzalnošću«, te progresivnom »trajanju vremena koje... uvodi... pojam mo gućeg neogrnaičenog Napretka«. Upravo zbog univerzalnosti i fu- turizma de Chardin je bio uvjeren da sada raspolažemo višim i te- meljnijim razumijevanjem kozmosa, što bi moglo poslužiti kao osnova za nove duhovne informacije.
Ne trebamo ljestve do neba, trebamo samo... opažati strukturu i funkcije čovjekovih tjelesnih organa... i tako spoznati postojanje Stvoritelja. Job je rekao: »Iz svog tijela vidjet ću Boga«.
— Abba Mari ben Eligdor, francuski filozof iz 14. stoljeća
Život je svijest! Kada nam je svijest koncentrirana na izos tanak ograničenja, tada nam se ti uvjeti češće pokazuju u životu. Veliki proroci i učitelji iz davnih vremena naučili su nas da traži mo nevidljive sile i aktivnost koji daleko nadilaze nas same.
U pozadini velike sumnje postoji veliki satori, gdje postoji temeljito propitiva nje pojavit će se i temeljito iskustvo
buđenja.
- Izreka iz Zena
Većina ljudi fizički, intelektualno ili mo ralno živi u vrlo og raničenome krugu svojeg potencijalnog bića. Služe se vrlo malenim dijelom moguće svijesti i, općenito, duhovnih potencijala, poput čovjeka koji se od cijelog tjelesnog organizma naviknuo služiti samo malim prstom. Velike krize i nepredviđene si tuacije pokazuju nam koliko su naše ključne mogućnosti neusporedivo veće od onoga što smo
mislili.
- William James
Mnogi će pomisliti da je njihova dobrobit u rukama neko ga, nekog sklopa okolnosti, nekog događaja ili neke radosti. Složit ćemo se da se hranimo onim što dobivamo od ljudi i okol nosti koje služe kao kanali za dobrotu i dobrobit. Ali možemo li se zagledati duboko u sebe i znati, bez tračka sumnje, da smo stvoreni bez ograničenja — bez obzira na vanjski izgled? Kada Boga shvatimo kao izvor, više nas neće hvatati panika ako se naš izvor promijeni. Umjesto toga, možemo tražiti prilike, tražiti us mjeravanje i potporu, te spremno prihvaćati nove mogućnosti za ostvarivanje dobrobiti.
To nam govori o istinitosti jednog drugog životnog zako na: »U svemiru nema ograničenja«. Štoviše, možemo reći da pos toji zakon o nepostojanju ograničenja! Umjesto da se koncentri ramo na nedostatke, ograničenja ili pomisli na ono čega nema, ne bi li bilo mudro koncentrirati se na misli o obilju?
Obratite pozornost na mnogobrojne stvari i predmete »iz rađene čovjekovom rukom« — zgrade, mostove, automobile, bro dove, računala, suvremene tehničke aparate, lasere i sl. A sada promotrite ono što se krije iza njih. Uviđate li nepregledne izvo re iz kojih su nastali — i je li vam jasno da je najveće od tih čov jekovih dobara inteligentan um? Naš um ispunjavaju zamisli i misli koje nam pokazuju kako graditi ili stvarati ono što možemo zamisliti. Ako smo otvoreni prema novim spoznajama, novim po ticajima i ubrzanju otkrića, trenutačno ne možemo ni zamisliti što je sve moguće otkriti i postići!
Živimo u svijetu promjena, a promjene su najdublje i najsveobuh- vatnije upravo na području znanosti. Udžbenici koji se nekoliko godina ne osuvremenjuju u pojedinim područjima postaju prak tički beskorisni, dok laboratoriji s deset godina starom opremom nalikuju na muzej. No većina znanstvenika odmah će naglasiti da su neke stvari u znanosti daleko sigurnije i stalnije — periodička tablica, termodinamički zakoni, relativnost, genetski kod, biološka evolucija — te da ustrajno podižemo temelje nepromjenjive površine na kojoj se pojavljuje potpunija slika fizičke stvarnosti... Očito je da o znanstvenim pojmovima, pa čak ni mehanizmima, više ne možemo govoriti kao o doslovnim opisima objektivne
stvarnosti.
— Andersen
*
- ZAKON
Kako želite da vama čine ljudi, tako činite i vi njima.
— Matej 7:12; Luka 6:31
TEMELJNI ZAKON povećanja glasi: »Kako daješ, tako ćeš i dobiva ti« ili »Kako siješ, tako ćeš i žeti«. Tim se riječima na različit način izražava ono što nazivamo Zlatnim pravilom: »Sve što želi te da ljudi čine vama, činite i vi njima! U tome je sav Zakon i Proroci« (Matej 7:12).
U kršćanskim svetim spisima Isus je Zlatno pravilo opisao vlastitim riječima, a ta praktična mudrost izražava se u raznim oblicima u svim vodećim svjetskim religijama. Slične misli o po našanju pronalazimo i u hinduizmu, budizmu, islamu, konfucija- nizmu, judaizmu, taoizmu, u perzijskoj literaturi i djelima Aristo tela, Platona, Seneke, kao i ostalih velikih filozofa i učitelja. U židovskoj literaturi Zlatno pravilo glasi: »Što ti je mrsko, ne čini nikome.«
Zlatno pravilo nudi nam obrazac ili plan za život koji možemo čitati, shvatiti i koristiti kako bismo u život unijeli raz novrsne pozitivne pomake. Kada se prema drugima odnosimo onako kako bismo željeli da se drugi odnose prema nama, riječ je o planu koji funkcionira čudesno iz svih perspektiva i za sve su dionike. I on od nas nešto zahtijeva!
Mnogi poznaju priču o Aladinu i njegovoj čudesnoj svjetilj ci. Onaj divni duh koji je čekao Aladinov poziv živio je upravo u toj svjetiljci. (Bismo li to mogli usporediti sa svjetlom koje nosi mo u sebi?) Pa ipak, duh se u priči nije pojavljivao kad god je Aladin poželio. Aladin je morao nešto učiniti kako bi ga dozvao
— morao je protrljati svjetiljku! Kada je Aladin poduzeo korake potrebne za sređivanje onoga što mu je povjereno, pojavljivala se njegova dobrota. Isto vrijedi i za nas. Kako?
Možemo početi od točke u kojoj se trenutačno nalazimo i upotrijebiti odlike i sposobnosti kojima već raspolažemo, bilo da je riječ o nekom daru, materijalnome dobru, mogućnosti ili prili ci za služenje sebi i drugima. Očekuje nas nagrada tako velika da nadilazi svaki novčani iznos ili priznanje koje bismo inače dobili u vanjskome svijetu. Riječ je o svijesti o tome da smo obavili svoj posao i služili na najbolji mogući način. Riječ je o osjećaju sreće i zadovoljstva koji proistječe iz stvarnog davanja unutarnjeg ja. Koji je onda djelotvoran put, savjet za svakodnevni život? Dajte sve od sebe i činite sve što znate uz ono čime raspolažete.
ZLATNO PRAVILO U VODEĆIM SVJETSKIM RELIGIJAMA:
AMERIČKI INDIJANCI: Temelj je poštivanje prema svemu što je
vo. — Veliki zakon mira
BEHAIZAM: Blažen je kojemu je brat draži od samoga sebe.
- Baha'u'llah
BRAHMANIZAM: Ovako glasi dužnost: drugima ne čini ništa od onoga što bi te boljelo kada bi drugi to činili tebi.
BUDIZAM: Druge ne vrijeđaj onime što bi vrijeđalo tebe.
- Udnaa-Varga
HINDUIZAM: Ovako glasi dužnost: drugima ne čini ništa od ono ga što bi te boljelo kada bi drugi to činili tebi. — Mahabharata
ISLAM: Nitko nije pravi vjernik dok bratu ne poželi što želi i sebi.
- Suna
JINIZAM: U sreći i patnji, u radosti i boli, prema svim stvorenjima moramo se odnositi kao prema sebi. — Mahavira, 24. Tirthanakra
JUDAIZAM: Što ti je mrsko, ne čini drugima. To je zakon, a ostalo su tumačenja. — Talmud
KONFUCIJANIZAM: Ne čini drugima što ne bi htio da drugi čine tebi. — Analekta
KRŠĆANSTVO: Sve što želite da ljudi čine vama, činite i vi njima!
— Matej 7:12
PERZIJA: Čini što želiš da drugi čine tebi.
SIKHIZAM: Ne sukobljuj se ni s kim, jer Bog je u svima. — Guru Arjan devji 259, guru granth Sahib
TAOIZAM: Susjedov dobitak smatraj svojim dobitkom, a susjedov gubitak svojim gubitkom.
ZOROASTRIZAM: Ta je narav dobra jedino kada drugome ne čini što nije dobro i za nju samu. — Dadistan-I-Dinnik
I nije važno tko ima koristi od našeg služenja, ali je važno kako služimo i kako dajemo. Napredujte korak po korak; počni te od prvog koraka koji je pred vama. Protrljajte svjetiljku! Net ko je rekao: »Mi smo Božji dar nama samima; što radimo sa so bom i što od nas postaje, to je naš dar Bogu!« Sada je vrijeme da damo sve od sebe. Život na nas reagira ovisno o tome kako mu pristupamo. Ako se ponašamo tako da druge zlorabimo ili im ne kako škodimo, isto to možda će se događati i nama. Život nam možda ne funkcionira kako treba i drugi nam možda ne vjeruju. Identificirajmo se s darovima svemira — poput obilja, dobrote, radosti, ljepote, ljubavi, vjere i mudrosti — a te će odlike posta-
ti energijom koju možemo dovesti u svoja iskustva. Ljudi će rea girati na naša nastojanja jer prepoznaju kada dajemo sve od se be.
Dobrota, blagonaklonost, suosjećanje i obzirnost često se opisuju kao »Ljubav na djelu«. Nije li to sama bit Zlatnog pravi la? Svaki dan nudi nam nove prilike zahvaljujući kojima svatko od nas može učiniti nešto dobro za drugoga, biti obziran i pun razumijevanja, pružati potporu. Na trenutak se zamislite nad vla stitim životom. Jurite li od stvari do stvari, možda sa sastanka na sastanak, pa i ne primjećujete kako se drugi osjećaju i kako rea giraju? Odvajate li dovoljno vremena da uočite što se događa u nečijem životu? Jeste li voljni izazvati pozitivnu promjenu preba civanjem svijesti s osobnih želja na tuđe potrebe? I budite sigur ni da osoba u čiji život uđete danas može upotrijebiti vaš dar dobrote. Budite uvjereni da će vašu iskrenu brižnost itekako cije niti osoba iz vaše okoline na koju je usmjerena. A cijelome svije tu potrebni su naša brižnost i potpora.
Ponavljam, najveća je nagrada upravo unutarnja nagrada, sreća koja izvire iz dobro obavljene zadaće. Hoćemo li prepozna ti priliku za davanje kada nas povuče za rukav?
Naglasci • •
- Univerzalna načela ili životni zakoni duhovne su istine koje se same provode — mogu ih primjenjivati svi, svugdje i u svako vrijeme — a nude smjernice i savjete za koristan život ispu njen zadovoljstvom.
- Životni zakoni djeluju tako da svima donose najvišu
- Jedan od temeljnih zakona funkcioniranja glasi: »Kako izvana, tako i iznutra!«
- Um je sjedište percepcije svega što vidimo, čujemo i osje ćamo.
- Mentalnu atmosferu stvaraju vaše dobronamjerne misli.
- Utvrđivanje ciljeva i smjernica za njihovo ostvarivanje može vam pomoći da živite zanimljivije, korisnije i uspješnije.
- Maleni, ustrajni napori mogu dovesti do velikih postignuća.
- Život je svijest! U mogućnosti smo koristiti slobodnu volju za donošenje
- Kako doživljavate sebe? Možete li istinski spoznati da je vaš fizički, identitet obuhvaćen vašim duhovnim identitetom?
- Zlatno je pravilo obrazac ili plan koji možete čitati, proučava ti i primijeniti u svakodnevnom životu radi izgradnje čvrste
»kuće života«.
- Dobrota, suosjećanje, obzirnost i brižnost često se opisuju kao »ljubav na djelu«.
Praktična primjena raznih duhovnih zakona • •
Želite li u život unijeti promjene, jedan od najboljih načina sasto ji se u provođenju svakodnevnih afirmativnih pomaka u načinu na koji razmišljate, osjećate, govorite i djelujete. Iskrena i gorljiva predanost kojoj je cilj izvući ono najbolje iz sebe i svijeta koji vas okružuje može donijeti spektakularne rezultate. U tome vam možda može pomoći i ovaj navod iz govora koji je Dalai Lama 1989. održao prilikom primanja Nobelove nagrade:
Budući da svi zajedno dijelimo ovaj mali planet, moramo naučiti živjeti u skladu i miru, kako jedni s drugima, tako i s prirodom. To nije tek san, nego nužnost. Jedni o drugima ovisimo u toliko toga da više ne možemo živjeti u odvojenim zajednicama i ne oba zirati se na ono što se događa izvan njih. Jedni drugima moramo pomagati kada se nađemo u poteškoćama i moramo dijeliti sreću u kojoj uživamo. Obraćam vam se kao tek još jedno ljudsko biće, kao običan redovnik. Utvrdite li da su vam moje riječi korisne, nadam se da ćete ih pokušati provoditi u djelo.
*