Vizije, glasovi, i drugi mentalni psihički fenomeni sami po sebi nisu znak stvarnog širenja svijesti. Swami Sri Yukteswar je rekao da mnogi obožavaoci odbacuju svjetovnost samo da bi je ponovo tražili na finijim nivoima astralnih fenomena. Osnova svakog istinskog napretka je ispravan stav. Ako ti postaneš ljubazniji, više se predaješ, smireniji, onda možeš biti siguran da napreduješ bez obzira da li vidiš ili ne vizije. Ako uspiješ odbaciti svoje pristranosti i nepristranosti, i smirenog uma prihvatiš što god ti životna iskustva šalju, onda se možeš veseliti.
Swami Kriyananda - 14 STEPS TO PERFECT JOY, 1969
- Mudar čovjek ne teži za ničim, čak ni za Dharmom (dobro ponašanje i ispravnost itd.) ili oslobođenjem. On je slobodan od svih akcija i pokreta, i isto tako od želja i odricanja. - Tako, svi vi koji volite mudrost, zaštitite svoje umove od osjećaja zadovoljstva, i uputite ih u duhovnu mudrost.
- Svjesnost apsolutna, jeste nespoznatljiva umom, kako govor to može objasniti?
- Mene ne vezuju obredne obaveze; um, sjedište strahova ne postoji u meni. Daleko, daleko o mene je isto tako i egoizam.
- Slobodan od objekta i subjekta sam ja, kako ja mogu biti samo-ostvariv? Beskonačna je moja priroda, ništa drugo ne postoji. Apsolutna Istina je moja priroda, ništa drugo ne postoji.
- Avadhut se ne zanima za svjetovne stvari, jer prirodno stanje Samo-realizacije sve drugo čini beznačajnim. - Rođenje i smrt nemaju značenja; on ne meditira, niti on obožava.
- Odreci, odreci se svijeta, i isto tako odreci se odricanja, i čak odbaci odsustvo odricanja. Po prirodi sve-prožimajućoj kao prostor, znanje apsolutno ti jesi. Avadhut – AVADHUT GITA (Napredni yogiji su odbacili sve knjige ali su zadržali ovu malu knjižicu)
Stari zapisi govore o sedam centara svjesnosti. Um može boraviti u jednom ili drugom od centara. Kada um prianja za svjetovno, onda boravi u tri niža centra
- u pupku, organu reprodukcije, i organu pražnjenja. Onda um nema viših duhovnih ambicija ili vizija. On je uronjen u prianjanje požude i pohlepe. Četvrti centar je u srcu. Kada um nauči boraviti u njemu, čovjek doživljava svoje prvo duhovno buđenje. Onda ima svugdje oko sebe viziju svjetla. Vidjevši ovo božansko svjetlo on postaje ispunjen čuđenjem i kaže: ”Oh, kako je blaženo!” Njegov um tada ne odlazi u niže
centre. Peti centar je u grlu. Onaj čiji je um dosegao ovaj centar biva oslobođen od neznanja i iluzije. On ne uživa u nikakvom slušanju ili govoru osim o Bogu. Šesti centar je na čelu. Kada um dosegne ovaj centar, dolazi do direktne vizije Boga, danju i noću. Ali čak i tada postoji mali trag ega kod aspiranta. . . To je kao svjetlo u svjetioniku; osjeća se kao da se svjetlo može dotaknuti - ali ne može zbog stakla koje ga okružuje. Sedmi centar je na vrhu glave. Kada um to dosegne, dostignut je samadhi. Takav postaje poznavalac Brahmana, sjedinjen sa Brahmanom.
Ramakrishna 1836-1886
Jednog dana izbrisao sam sve pojmove iz glave. Odustao sam od svake želje. Odbacio sam sve riječi kojima sam oblikovao misli i ostao nepomičan. Osjećao sam se pomalo čudno - kao da sam bio nošen u nešto, ili kao da sam dodirnuo neku meni nepoznatu silu. . . i zip! Ušao sam. Granice mog fizičkog tijela su se izgubile. Imao sam kožu, razumije se, ali sam osjetio da stojim usred kozmosa. Govorio sam ali su mi riječi izgubile značenje. Vidio sam ljude kako mi prilaze, ali svi su oni bili isti čovjek. Svi su bili ja osobno! Nikada nisam poznavao ovaj svijet. Vjerovao sam da sam bio stvoren, ali sad moram promjeniti mišljenje: ja nikada nisam bio stvoren; bio sam kozmos; nikakav individualni gospodin Sasaki nije postojao. Sokei-en Sasaki - zen majstor - iz "The Transcendental World", Zen Notes, vol 1, No. 5, 1954
“ Iznenada sam postao svjestan drugog svijeta ljepote i tajnovitosti, kakvog nikada nisam ni zamišljao, osim u poeziji. Bijaše kao da sam prvi put počeo gledati i mirisati i slušati. Svijet mi se ukazao, kao što ga Wordsworth opisuje u "slavi i svježini sna". Prizor divlje ruže koja raste u živici, miris cvjetova lipe kojeg sam iznenada osjetio vozeći se biciklom na brežuljak,
doživio sam kao blagoslove s drugog svijeta. Ali nisu se samo moja osjetila probudila. Doživio sam prepla- vljujući osjećaj u nazočnosti prirode, posebno nave- čer. Za mene je priroda počela poprimati osobine svetosti. Prilazio sam joj s osjećajem gotovo religi- oznog strahopoštovanja i, u smiraju koji se javlja prije zalaska sunca, ponovo sam osjećao nazočnost jedne gotovo neshvatljive tajnovitosti. Poj ptica, oblik stabala, boje sunčevog zalaska, bijahu mnogi znaci ove nazočnosti, a činilo se da me ona privlači k sebi.“ Iskustvo ove vrste vjerovatno uopće nije neuobi- čajeno, osobito u ranoj mladosti. Nešto se iznenada probije u naš život i uznemiri njegov uobičajeni obrazac, a mi se moramo početi prilagođavati novoj vrsti bivanja. To se iskustvo može doživjeti, kao što sam ga ja doživio, kroz prirodu ili poeziju, ili kroz umjetnost i glazbu; ili može doći u pustolovini letenja ili tijekom planinarenja, ili tijekom rata; ili se može pojaviti kada smo jednostavno zaljubljeni, ili kroz neku očiglednu nesreću, bolest, smrt prijatelja, iznenadni gubitak bogatstva. Sve što probija kolo- tečinu svakodnevnog života može biti nosilac ove poruke duši. Ali kako god se dogodilo, to je kao da je podignut veo, i mi po prvi put sagledavamo da pripadamo drugom svijetu, da postojanje ima još jedan vid. . . Na trenutak svoj život sagledavamo u njegovoj pravoj perspektivi, u odnosu prema vječnost. Slobodni smo od protoka vremena, i vidimo djelić vječnog poretka koji je u njegovom temelju. Više nismo odvojeni pojedinci u sukobu sa svojom okolinom; dio smo cjeline, djelovi sveopćeg sklada.
Bede Griffiths 1906-1993 svećenik benediktinac