Za liječenje spolnih bolesti vrlo je važno da se počne s liječenjem na vrijeme. Sve spolne bolesti su potpuno izlječive kada njima rukovode liječnici, specijalisti, te doktori za spolne bolesti i da to bude pravilno suvremeno liječenje. Dijagnoza spolnog oboljenja omogućena je mikroskopskim pregledom krvi i drugim novim metodama. Laici i ne stručnjaci mogu lošim savjetima mnogo naškoditi bolesniku u smislu produženja liječenja te da ga vrlo često dovedu do teških komplikacija. Veliki preokret u liječenju tih bolesti napravili su penicilin, streptomicin te drugi antibiotici. Za liječenje spolno prenosive bolesti kao što je meki čankir upotrebljavaju se penicilin i sulfonamidski preparati.
Za liječenje spolno prenosive bolesti kao što je tripper i njegovih komplikacija, kako kod muškaraca i žena tako i kod djece, upotrebljavaju se penicilin i streptomicin te drugi antibiotici: teramicin, sigmamicin, kloramfenikol, ali se oni upotrebljavaju samo u onim slučajevima gdje se penicilinom ili streptomicinom ne postiže uspjeh. Poslije izlječenja, bolesnik ne smije uzimati alkoholna pića niti imati spolni odnos najmanje 6 do 8 dana.
Najbolji i najsigurniji lijek za sve stadije sifilističnog oboljenja koristi se penicilin. Također se vrlo uspješno liječi penicilinom i zastarjeli sifilis sa komlikacijama u srcu, aorti, kostima i živcima, ali uvijek u kombinaciji sa starim lijekovima, kao što su bizmut, jod i živa. Kod paralize primjenjuje se i liječenje malarijom. U liječenju sifilisa više se ne koristi neosalvarsan i drugi arsenikalni preparati. U današnje vrijeme možemo reći da pencilin sa klasičnim lijekovima liječi puno uspješnije spolne bolesti nego ranije. Međutim, treba stalno naglašavati da se spolne bolesti ne mogu uspješno liječiti bez liječnika, naročito specijalisty, dermatovenerologa, pogotovo danas, u vremenu primjene antibiotika.
Suzbijanje spolnih bolesti
Nakon drugog svjetskog rata provedene su, u velikim mjerama, najenergičnije mjere za pronalaženje izvora zaraze i za suzbijanje spolnih bolesti. Otvaranjem velikog broja ambulanti, dispanzera, besplatnim liječenjem u bolnicama, kao i organiziranjem i slanjem ekipa liječnika specijalista i drugog zdravstvenog osoblja u ugrožene krajeve, naročito one gdje vlada endemski sifilis, učinjeno je da se broj oboljelih od spolnih bolesti u našoj zemlji u velikoj mjeri smanji. Danas, također, možete samostalno kupiti test za spolne bolesti i obaviti recimo testiranje na spolne bolesti kao što je gonoreja u udobnosti vlastitog doma.
Po raznim tvrtkama, kolektivima i internatima za omladinu liječnici i dermatovenerolozi održali su mnogobrojna predavanja o opasnostima od spolnih bolesti i njihovom liječenju. Zbog pronalaska izvora oboljelih od spolnih bolesti uvedeno je obavezno prijavljivanje, koje se, na diskretan način sprovodi u svim dispanzerima i odjeljenjima za liječenje spolnih bolesti. Obaveznim pregledom krvi trudnih žena u savjetovalištima i suvremenim liječenjem sifilističnih trudnih žena, smanjen je broj pobačaja, privremeno rođene i mrtvorođene djece, kao i djece rođene sa znacima nasljednog sifilisa.
Za uspješnu borbu protiv spolnih bolesti potrebna je suradnja cjelokupnog stanovništva. Naročito je važno i potrebno da svaka osoba koja poslije nekog sumnjivog odnosa primijeti i najmanju promjenu na spolnim organima u vidu ranice, krastice ili mjehurića, kao i gnoj iz mokraćnog kanala, odmah potraži liječnika, i to specijalista koji će mikroskopskim pregledom ranice, a i drugim suvremenim metodama, utvrditi točno što je u pitanju. Uzimanjem krvi od bolesnika utvrdit će se da nije u pitanju eventualno sifilis, i poslije svega toga, liječnik će propisati odgovarajuće liječenje.