Kad govorimo o filozofiji upanišada mislimo na filozofske ideje koje — pored ostalih sadržaja — nalazimo u upanišadskim tekstovima.
Upanišade se, općenito uzevši, smatraju filozofskim odjeljcima u sklopu brahmana.
Ali, kako upozoravaju skoro svi istraživači, s jedne strane, u samim brahmanama (sada govorimo obrahmanama bez njima pripadnih upanišada) sadržani su pojedini filozofski relevantni odjeljci koji formalno nisu uključeni u upanišade, dok, s druge strane, u upanišadama ima ritualnih sadržaja koji bi prije pripadali brahmanama.
Pojedine upanišade ostavljaju utisak kompilacije, jer ponekad bez prijelaza nižu odjeljke i diskurse koji ne stoje u sadržajnoj ili metodskoj vezi.
Tako nalazimo da jedna tema započinje ili se razvija u jednoj upanišadi, a potom se u drugom ili istomvidu ponavlja ili nastavlja u drugoj upanišadi, dok između toga stoje filozofski irelevantni dijelovi teksta.
Zbog toga je glavni posao prikazivača filozofije upanišada bio izlaganje, uspoređivanje i analiza pojedinih ideja i sadržaja onako kako se oni javljaju u nizu upanišada, kako bi bio stvoren jedinstven prikaz shvaćanja o jednoj temi.
Sa pozivanjem na određene izvore, pojedini istraživači ističu da je porijeklo samkhye i yogepredvedsko, dakle da su starije od upanišada.
Prema tome, upanišade su samo književni izvor ideja koje kao predmet historijsko-filozofskog istraživanja nazivamo „filozofijom upanišada".
Analiza i uspoređivanje pojedinih upanišada —uz napuštanje pretpostavke da mišljenja koja zastupaju upanišade treba izložiti kao u svemu jedinstvenu i harmoničnu cjelinu — dovodi nas do dva bitna zaključka.
Prvi je da upanišade u nizu točaka prekidaju sa tradicijom i da nisu neproturječan dio vedskog korpusa, kako to tvrdi službena teorija (śruti) i pojedini indijski teolozi.
Drugo, u zavisnosti od vremena nastanka i škole kojoj pripadaju, pojedine upanišade zauzimaju različite stavove o istim pitanjima.
U tumačenju pojedinih stavova upanišada, tekstu smo pristupali sa većom strogošću nego što to, po našem mišljenju, čini većina istraživača.
Provjeravajući mnoge navode čitalac se može uvjeriti da u mnogim istraživanjima stav kojim je potkrijepljeno neko tumačenje daje samo djelomično za pravo piscu.
U drugim slučajevima, pak (ako se uzme izvan konteksta), navedeni stav može biti tumačen na način kako je to učinio pisac, ali šira usporedba pokazuje da kontekst to opovrgava (utoliko gore što su se uzajamnim nekritičkim preuzimanjem neka od tih tumačenja učvrstila kao opća mjesta).
Iz tih razloga smo u ovom istraživanju izostavili neka mjesta iz upanišada koja drugi istraživači navode kao filozofski relevantna.
Rad s Osho tarot simbolima, jedna je od najučikovitijih metoda otkrivanja nesvjesnih (potisnutih) obrazaca, kroz 'razgovor' sa samim sobom...dokazano mojim dugogodišnjim radom kroz vlastito iskustvo i iskustvo ostalih sudionika!
TEČAJ OSHO ZEN TAROTA!
Prijave i info:
Maja Cvjetanović Laboš
098/953 7245
Grupni i inividaulni tečaj OSHO ZEN TAROTA!
(za one izvan Zagreba, i one koji to žele, također i putem skype-a!)
https://www.magicus.info/sadrzaj/naslovnica/tecaj-osho-zen-tarota-moja-prica-
https://www.magicus.info/sadrzaj/naslovnica/nasi-novi-naslovi#.WPXuhV5ZbW8.facebook