Magnezij je mineral dobar za srce, mišiće te za imunološki sustav.
Nedostatak magnezija može izazvati mučnine, povraćanje, gubitak svijesti i apetita. Oboljeli od dijabetesa tipa 2, hipertenzije, te Kronove bolesti i celijakije imaju veće šanse osjetiti pad magnezija u organizmu.
No, stručnjaci nalažu kako bi muškarci trebali unositi 400 mg magnezija dnevno, dok bi žene trebale unijeti do 310 mg svakoga dana.
Donosimo vam 7 namirnica koje biste mogli priključiti svakodnevnoj prehrani kako bi magnezij ostao na odgovarajućoj razini.
1. Orašasti plodovi
Orašasti plodovi se danas smatraju superhranom. Bogati su zdravim masnoćama i nutrijentima, poglavito vitaminom E, folnom kiselinom, magnezijem, aminokiselinama, a to je sve riješenje za smanjenu mogućnost oboljenja od srčanih bolesti. Plodovi sadrže i biljne sterole koji se dodaju margarinu kako bi smanjila apsorpcija kolesterola. No, trebali biste pripaziti jer povećana konzumacija može dovesti do visoke razine kolesterola u krvi. Lješnjaci su dobri za obnovu kože, brazilski orasi odlični su za bolje stvaranje spermija dok vas kikiriki može zaštititi od dijabetesa i žučnih kamenaca.
2. Sjemenke
Mljeveno sjeme možete dodati u smoothie, salatu ili pecivo.
U nas su najprisutnije sjemenke bundeve koje čuvaju organizam od slobodnih radikala te su korisne u prevenciji nekih oblika raka ili hiperplazije prostate, ističe nutricionist Ignac Kulier.
Chia sjemenke sadrže visoke količine proteina, magnezija, antioksidansa, željeza, vitamina C, omega-3 masnih kiselina. Sjemenke konoplje obnavljaju imunološki sustav, ubrzavaju zarastanje rana te su odlične za srce i žile. Sjeme lana reduciraju apetit, zaustavljaju povišenje krvnoga tlaka, a sadrže fitoestrogen koji stabilizira hormonalnu ravnotežu.
3. Banane
Banana sadrži 43 mg magnezija. Ovo voće bogato je vitaminima B6 i B12 te kalijem koji regulira razinu natrija u krvi.
Kombinacija kalija i magnezija odlična je za sportaše jer smanjuje bolove te grčeve u mišićima.
4. Tofu
Tofu nastaje zgrušavanjem proteina u sojinom mlijeku. Istraživanja u Kini pokazala su kako soja pomaže u prevenciji raka dojke te raka pluća. Tofu je bogat bjelančevinama, vitaminima, kalcijem i drugim mineralima, a ne sadrži kolesterol. Dokazano je kako snižava tlak.
5. Zobena kaša
Umjesto pahuljica ili jaja za doručak pojedite zobenu kašu koja smanjuje unos kolesterola. Zob je odličan izvor dobrih ugljikohidrata koji pomažu uravnotežiti razinu šećera u krvi. Bogata je magnezijem, željezom, kalcijem i vitaminima B i E.
6. Brokula
Brokula je povrće koje je bogato brojnim nutritivnim tvarima. Cvjetovi brokule sadrže luteine, antioksidanse koji osiguravaju hranjive tvari očima i koži. Prilikom procesa probave brokula stvara iznimno reaktivni sulforafan, tvar za koju se smatra da potiče sintezu bjelančevina koje štite stanice i čuvaju ih od raka. Brokula sadrži 21 mg magnezija.
7. Grašak
Grašak sadrži 33mg magnezija te je bogat izvor energije. Sadrži vitamine C i E B1 (tiamin), vitamin B2 (riboflavin), niacin, vitamin E i vitamin A. Kao odličan izvor vlakana pomaže kod održavanja, očuvanja probavnog sustava te poboljšanja probave.
Repa: glavna namirnica ljekarne naših baka
Foto: Shutterstock
M.S.
http://ordinacija.vecernji.hr/zdravi-tanjur/hrana-kao-lijek/7-namirnica-bogatih-magnezijem/