Uređivanje vrta i okućnice u lipnju
Kako vrijeme leti već nam dolazi lipanj, a s njim i ljeto, pa možemo uživati u dugim toplim, sunčanim danima! Ovo je idealno vrijeme za sijanje različitog sjemenja na otvorenom, a uz toplije vrijeme i rast lisnatog bilja. Priprema tla za presađivanje biljaka na otvoreno, koje smo posadili u kontejnerima, sad može početi, kao i stanjivanje biljaka koje su posijane direktno u zemlju. A ovo je idealno vrijeme za pripremu staklenika protiv vrućih dana pomoću mreže za hlad.
Cvijeće
- Na otvorenom sad možemo sijati peruanski ljiljan (alstroemeria), stolisnik, gušarka (arabis), vrtni zvončić, djevojačko oko, hudoljetnicu, potočnice i slatki turski karanfil.
- U stakleniku možete sijati tuberozu, jaglac i maćuhicu za jesensku sadnju, kako bi procvjetale u proljeće.
- Početkom lipnja primijenite organsko gnojivo prije presađivanja biljaka iz kontejnera na otvoreno.
- Prorijedite jednogodišnje biljke posijane direktno u cvjetne gredice.
- Uklonite ocvale cvjetove kako bi vaše biljke stvarale nove cvjetove.
- Redovito kosite travu, prihranjujte je i po mogućnosti osigurajte navodnjavanje.
- Provedite zaštitu protiv korova i raznih štetnika kemijskim sredstvima ili mehaničkim postupcima.
- Biljke u kući su uvijek popularne, a lipanj je idealan za uzgoj lisnatih biljaka kao što su ukrasna kopriva i osjetljive biljke (mimoza).
- Kako bi uljepšali dom zimi i u proljeće, posadite papučicu (calceolaria), pepeljugu (cineraria) i jaglac.
- Iako će proći neko vrijeme prije nego što procvjetaju, posijajte kaktuse i nevjerojatnu rajsku pticu (strelitzia reginae).
- Ako imate viška prostora posadite preostale biljke kao pijetlovu krestu (celosia), begoniju, geraniju ili vodeniku (Impatiens) i postavite ih na trijem ili prozor, kako bi obojali prostor tijekom ljeta.
Mlade biljke
- Opasnost od smrzavanja sad je potpuno prošlo, a mlade biljke koje su izrasle u zatvorenim kontejnerima tijekom proljeća mogu biti posađene na otvorenom, spremne za uljepšavanje vašeg vrta.
- Kad koristite teglice ili viseće košare zapamtite da ih ne ispunite do vrha s kompostom, već ostavite malo mjesta, pa će voda prilikom zalijevanja ići u zemlju, a neće se prelijevati preko rubova.
- Također je vrlo korisno dati vašim lončanicama tekuću prihranu jednom tjedno kako bi poboljšali rast i cvatnju.
- Kada se presađujete biljke uklonite pupoljke i cvjetove, jer će ih to potaknuti na bolji rast korijena i bolju cvatnju.
- Puno mladih grmolikih biljaka imat će koristi od obrezivanja vrhova, čime potičemo grananje, a samim time i više cvijetova.
Lukovice i ruže
- Kako bi potaknuli snažan rast uz puno cvijetova posipajte gnojivo oko korijena.
- Ako ne kiši prvi tjedan ili dva zalijte lagano vodom i oprezno okopajte da ne oštetite korijene.
- Uklonite mrtvo lišće s proljetnih cvjetnih lukovica, osim narcisa i tulipana koje bi mogli ostaviti malo duže, ali uklonite sve glavice sjemena koje se mogu pojaviti. Međutim, ako je moguće, najbolje je dopustiti lišće da prirodno uvene.
- Ljiljani u posudama rastu brzo u ovoj fazi sezone, a počinju se razvijati i cvijetovi, a možda će trebati i nekoliko štapova za podupiranje.
- Ljiljani u vrtnim gredicama također će možda trebati poduprijeti ako nisu u neposrednoj blizini susjedne biljke.
Povrće
Provodi se priprema za sjetvu kupusnjača. Sjetvu obavljamo u kontejnerima. Njega biljaka je intenzivna na polju. Provodi se zaštita rajčica, krumpira, luka, češnjaka,mahune protiv nametnika i bolesti. Plijevi se korov, sve više treba zalijevati povrće. Ukoliko još niste, poželjno je postaviti sustav navodnjavanja “kap po kap”. Prekopava se tlo nakon berbe. Sije se cikla, grah mahunar, mrkva, salata, radič, kupus, kelj, kelj pupčar, cvjetača, raštika, brokula, rotkva, korabica, peršin, podzemna koraba, poriluk, endivija. Zasjenjuju se rasadnici mrežama za zasjenu. Početak je intenzivnog tretiranja plodovitog povrća i krumpira folijarnim gnojivima za ljepši, zdraviji plod i gomolj, a za opću kondiciju i potporu ishranjenosti povrća namijenjena su specijalna gnojiva sa dodatkom kemijskih elemenata.
- Površinski sloj tla potrebno je rahliti, osobito nakon jakih kiša.
- Presadite biljke koje ste uzgojili u zatvorenom – prokulicu, kupus, celer, tikvice, krastavce, dinje, grah i mahunu.
- Možete prorijediti ciklu, mrkvu i zelenu salatu te posijati sljedeći niz biljaka.
- Zapamtite da će narasti manji plodovi kad su biljke preblizu posijane, pa sve neželjene sadnice treba pažljivo odstraniti.
- Kidajte zaperke na rajčicama. Uklonite slabije pupoljke na artičokama.
- U slučaju bundeva i tikvica oprašujte cvijetove rukom kako bi potaknuli razvoj više plodova.
- Zaštitite mrkve od mrkvine muhe i kupus od gusjenica pokrivanjem usjeva s folijama.
- Kad iskopavate mladi krumpir pazite da ne bušite ili oštećujete gomolj.
- Dobro provjetravajte staklenike tijekom dana zbog mogućih visokih temperatura, koje onda po noći jako padnu, što loše utječe na rajčice – smanjuje se količina ploda.
- Kuckanjem cvijeća rajčica posađenih u zatvorenom poboljšat će oprašivanje.
Sjetva, sadnja i berba
Berba: mrkva, peršin, cikla, korabica, rotkvica, bob, grašak, kupus rani, rani kelj, rana cvjetača, brokula, korabica, salata, mladi luk, poriluk, blitva, špinat
Sijanje na gredice: mrkva, cikla, korabica, rotkvica, grah mahunar, poriluk, salata, radič, blitva, endivija, peršin
Sadnja: kasni kupus, kasni kelj, kelj pupčar, cvjetača kasna, brokula, korabica kasna, salata, poriluk, mladi luk, blitva
Voće
Posvetite pažnju voćkama koje su u fazi sazrijevanja – često postaju ukusni cilj za ptice. Uz postavljanje mreže protiv tuče dobro je zaštititi voćnjak i mrežama za zaštitu od ptica. Obavlja se zelena rezidba i počinje berba ranih sorti.
Vretenasti grmovi jabuka često previše rađaju, u ovom slučaju prorijedite ih i ostavite samo veće jabuke. Kod berbe jagoda uklonite plodove sa sivom plijesni, kako ne bi zarazili zdrave plodove. Zalijevajte jagode za vrijeme berbe. Pokošenu travu koristite za prekrivanje tla ispod voćaka ili grmova bobičastog voća.
- Pregledajte voćne grmove i drveće zbog štetočina i bolesti, te po potrebi liječite. Ne tretiraju se voćke čiji se plodovi uskoro beru.
- Kakose pojavljuju nove grane malina i kupina, zavežite ih za podupiruće žice, ali zapamtite da ih držite podalje od prošlogodišnjeg rasta, jer će ove cvjetati i dati plod ovog ljeta.
- Dobra je ideja ogrnuti mrežu preko mekih voćnih grmova poput ribiza i jagode koje rastu u redovima ili spremnicima, kako bi spriječili ptice, osobito kosove, od zobanja nezaštićenih plodova.
- Usjevi jagoda koji su bili prekriveni sada morate otkriti kako bi ih kukci mogli oprašiti.
- Također, ako jagode uzgajate u stakleniku sad otvorite vrata.
Staklenik
- Ukorijenjene reznice krizantema i biljaka koje presađujemo u ljeto, koje su očvrsnule u stakleniku, možete posaditi u njihova mjesta za cvatnju.
- Ne dopustite da biljke uvenu – ne zaboravite ih redovito zalijevati.
- Tjedno prihranjujte tekućim gnojivom s puno kalija krastavce, paprike i patlidžane.
- Pripremite se za vruće dane postavljajući mreže za hlad.
Ribnjaci
- Ribe treba provjeriti s vremena na vrijeme kako bi provjerili jesu li zdrave, a ako je potrebno tretirajte ih odgovarajućim lijekom.
- Nemojte dopustiti bujanje algi.
- Alge morate ukloniti iz ribnjaka pomoću grablji ili štapa. Najbolje ih je ostaviti uz rub na dan ili dva, kako bi omogućili životinjicama koje ste možda pritom uhvatili da nađu svoj put natrag u vodu. Nakon toga alge možete staviti na kompost.
- Štetočine poput puževa treba držati izvan ribnjaka, pa provjerite svaku novu biljku prije stavljanja u vodu. To je najbolje učiniti tako da ih izvadite iz posude, stavite biljku pod tekuću vodu, a zatim ponovo zasadite u posudu u svježu zemlju.
- Koristite gnojivo bogato fosfatima za prihranjivanje odraslih biljaka.