Ako se događa vama vjerojatno mislite da je najgora stvar u pitanju, ali to ne mora biti tako!
Ako imate gustu, kovrčavu kosu, normalno je da tijekom sušenja i četkanja s glave ode više kose nego želimo, ali se to ne primijeti. Ako ste primijetili da ipak u posljednje vrijeme više kose ostaje na četki nego prije, ne paničarite!
Ono što se sigurno promijenilo je činjenica da kosu ne peremo više tako često jer nas je većina u svojim domovima, a i gumicu za kosu nosimo više nego ikad…
No, još je nešto novo „u zraku“ , a u velikoj mjeri utječe na, možemo slobodno reći, stanovnike svih zemalja koje su u strahu od pandemije, a to je - STRES. Svi smo imali prilike razmišljati o zdravlju, financijama koje su odjednom postale još nesigurnije područje, gubitku posla, ali i o tome što donosi sutra…
Dermatolozi su potvrdili da se ne radi o praznim pričama nego da su te stavke odgovorne za stres, a stres za probleme s kosom.
“Naša tijela percipiraju mentalni stres isto kao i fizički stres, a bilo kaka dramatičan stresor može utjecati na usporen rast kose“, pojasnio je dr. Michelle Henry, dermatolog iz New Yorka te dodao kada se to događa kosa i otpada.
Kako stres utječe na gubitak kose
Kada smo pod stresom, kortizol se otpušta, a on može utjecati na folikule kose i tako uzrokovati gubitak. To se neće dogoditi odmah već kroz par mjeseci nakon stresnog događaja.
„Puno je puta bilo nejasno zašto se to događa, ali je svakako povezano sa stresom“, pojašnjava dr. Henry te dodaje da ako imate Covid-19 i primljeni ste u bolnicu, postoji šansa da će vam se ovo dogoditi, ali posljedice ćete primijetiti tek nekoliko mjeseci nakon događaja. Dakle ako vam trenutno nešto predstavlja jaki stres, posljedice toga ćete vidjeti kroz nekoliko mjeseci.
KAKO PREVENIRATI GUBITAK KOSE?
Gubitak kose zbog stresa najlakše je prevenirati tako da se protiv njega izborite, a učinkovito je druženje s osobama koje volite, jer depresija povezana s izolacijom može imati posljedice na cjelokupno zdravlje. Važno je i dovoljno spavati, vježbati i izbjegavati stresne situacije.
Na žalost kad jednom kosa ispadne, to je kraj, no to ne znači da neće izrasti nova. Dermatolozi smatraju kako je minoksidil (vazodilatator) dobro sredstvo jer poboljšava cirkulaciju na području gdje su folikule, i jedan je od službeno odobrenih (FDA) sredstava za rast kose.
Treba li kod liječnika?
Kako kaže dr. Landriscina „Vrijeme je kosa“, a čim primijetite da gubite kosu, posjetite dermatologa kako bi za vas pronašao dobar tretman i uvjerio se da gubitak kose nije povezan s razvojem neke bolesti.
Teško je prosječnoj osobi procijeniti radi li se o pretjeranom gubitku kose ili je u pitanju normalan proces, zato je dobro posjetiti stručnjaka.
Nije važno pokušavate li svoj problem riješiti kod kuće ili uz pomoć dermatologa, dr. Heny savjetuje da budete dobri i pažljivi prema sebi i da se naoružate strpljenjem jer tretmani jesu djelotvorni ali im je potrebno nešto vremena.
ŠAMPON OD LUKA DJELUJE?
Mnogi šamponi i tonici za kosu sadrže upravo sok od luka, on pomaže pri sprečavanju gubitka kose, a sve je to znanstveno dokazano. Vjeruje se da djeluje tako što potiče novu dlaku na rast, potiče cirkulaciju te djeluje kao antiseptik.
Izribajte ili sameljite 1 glavicu luka. Sok koji ste dobili odvojite te ga namažite po tjemenu, pustite da djeluje sat vremena pa isperite šamponom. Luk ima jak i prilično neugodan miris, pa sok možete pomiješati sa ružinom vodicom. Ovaj preparat se može koristiti dva puta na tjedan, ovisno o stanju vlasišta, prenosi