Septolete, biljni bomboni
Svaki put nakon korone muči me dugotrajni kašalj. Većinom je taj podražaj kašlja iz mozga. Nemate što iskašljati, ali vas stalno draži i tjera da iskašljavate. U medicini propisuju lijekove koji selektivno inhibiraju centar za kašalj u produljenoj moždini. Uvijek sam odbijala takve lijekove i radije bih puštala prirodno izlječenje.
Osim čajeva koji sigurno pomažu u prirodnom izlječenju postoji i još jedan lijek, više je trik nego sami lijek. Radi se o običnom šećernom bombonu koji je malo obogaćen travama, limunom ili medom. Uglavnom je to šećer u obliku šećernog karamela. Šećer je kristaliziran u čvrsto stanje i polaganim otapanjem u grlu stvara film koji vlaži i smiruje nadraženu sluznicu. Ono što ustvari radite je to, da kad vam dođe podražaj za kašalj, vi uzimanjem bombona varate mozak. Čak i svoju pažnju usmjeravate na bombon što je dobro jer vam se odmah i manje kašlje.
Takve septolete u trgovinama i ljekarnama koštaju puno. Puno previše jer to je obični šećer s malo ekstrakta trava. Troškovi izrade su najminimalniji mogući. Ambalaža takvih bombona višestruko premašuje vrijednost samih bombona. Najgori mogući bomboni su baš oni koji se reklamiraju kao zdravi, bez šećera. Od takvih bježite glavom bez obzira. To su bomboni na umjetnim sladilima...užas. Sva umjetna sladila su uglavnom kontraindicirana i nikome ih ne bih preporučila, a naročito ne kao "zdravu" namirnicu. Uvijek sam na strani običnog šećera! Sve me to natjeralo da sama izrađujem biljne bombone. YT je odlično mjesto za učenje postupaka i evo koja su moja iskustva.
Sastojci
- 1 čaša šećera
- 1/4 čaše vode
- grančica lovora
- grančica kadulje
- pola limuna
Priprema
Upotrijebite standardnu non stick tavicu i stavite šalicu šećera. Odaberite šalicu kojom ćete lako izmjeriti i četvrtinu šalice.
Ubacite grančicu lovora i kadulje te pustite na blagoj vatri da se šećer topi
Koristite silikonsku špatulu za miješanje i samo povremeno promiješajte dok se sve ne istopi i pretvori u homogenu smjesu jake, rumene boje. Pazite da karamel ne zagori i postane taman.
Dodate vodu, sok od pola limuna i miješate da se smjesa ne homogenizira.
Smjesa će početi stvarati mjehuriće koji će postajati sve manji. Otprilike kuhate 10 minuta.
Kapljicu smjese ubacite u čašu s hladnom vodom. Ako je smjesa još uvijek mekana u vodi, nastavljate kuhati koji 5 minuta. Ponovo kapljicu stavljate u vodi i mjerite čvrstoću. Kada kapljicu izvadite iz vode, to mora biti čvrsta kuglica koja odzvoni kad je bacite na stakleni tanjurić. Kada bude tako, smjesa je gotova.
Izlijete žlicom u male kalupiće ili prosto kapate male kružiće na masnom papiru.
Pustite bombone da do kraja očvrsnu i ubrzo izvadite iz kalupića.
Ja ih tako na masnom papiru pospremim u zamrzivač i tako koristim, vadeći jednog po jednog po potrebi. Kada god sam ih spremala u posudu, uvijek su se zalijepili, čak i bez obzira što sam ih obložila šećerom u prahu. Jednostavno, nisam našla bolji način za čuvanje od ovog.
Piše: Sunčica P.