Sjećate li se, prije nekoliko godina su internetom kružili ovakvi naslovi "NE BACAJTE VODU OD KISELIH KRASTAVČIĆA: Otklanjanja umor, smiruje opekotine od sunca, protiv gorušice, a iznenadiće vas ovaj razlog..."i svi su ih redom preuzimali jedni od drugih neupitno vjerujući svemu što piše, tako je to sa sadržajima na internetu...
I na magicusu se pojavio takav naslov: "5 razloga zašto piti sok od kiselih krastavaca"
Ja sam do tada vodu od kiselih krastavaca znala iskoristiti za kisela variva ili salate ako bi mi nestalo octa, ali sam je zapravo najčešće koristila za vraćanje sjaja posuđu od rosfraja. Pomiješala bih tu vodu sa malo tekućeg deterdženta za suđe u praznoj bočici od čarlija i koristila svaki put za pranje sjajnih lonaca i ranjgli sve dok ne potrošim tu količinu, a moje suđe bi se sjajilo k'o novo bez primjene agresivnih i štetnih kemikalija.
No, pod najezdom ovih članaka sam odlučila isprobati pijenje te vode, mislila sam da ne može škoditi, a ako sam mogla pojesti krastavce, smijem popiti i vodu, vjerujte nisam se baš navukla na navodna istraživanja, jer i sama sam znala da je voda puna vitamina, mikronutrijenata i antioksidansa koje je izvukla ili preuzela od neuglednih krastavčića.
Nisam se previše zamarala tvrdnjama iz pročitanih članaka, htjela sam otkriti što će se kod mene dogoditi ako neko vrijeme pijem vodu od kiselih krastavčića, pa ću vam nabrojati redom: ubrzao mi se metabolizam, uregulirala probava, prestala sam se debljati, nestali hemoroidi, nestala candida, očistio urinarni sustav od bakterija i gljivica i više nisam morala trčati svaki čas na wc ni nositi dnevne uloške zbog straha da mi "ne pobjegne koja kap" i počele se povlačiti gljivice na nogama (nokti i stopala).
Pijuckala sam tu vodu uz jelo poput biranog vina pokušavajući dokučiti u čemu je kvaka kada su u pitanju gljivice i bakterije i znate što, shvatila sam da za čišćenje od tih malih gamadi iz crijeva, urinarnog sustava ili stopala i noktiju nisu zaslužni krastavčići, koliko god ih volim, nego konzervans u tom rasolu od krastavčića.
Pomislila sam, ako konzervans ubija bakterije i gljivice da bi spriječio kvarenje ukiseljenog povrća, onda može to činiti i u našem tijelu, a jednako bi djelotvorna bila voda i od ostalih kiselih zimnica. I vjerujte i ima ili bi morala imati isti ili sličan učinak kao voda od kiselih krastavčića.
Sada pijem vodu i od kiselih paprika, slatkih feferona i druge kisele zimnice, ništa ne bacam. Vjerojatno djelotvornost pojačava pravi omjer octa, soli, papra i konzervansa, a mikronutrijenti i antioksidanski iz pojedinih vrsta kiselog povrća samo pojačavaju učinak.
Naši stari su pili rasol od kiselog kupusa za skidanje temperature kod zimskih prehlada i čišćenje crijeva iako nisu stavljali konzervans (vinobran) kod kiseljenja, ali zelje koje se prirodno ukiselilo bez kvarenje je izgleda tim procesom razvilo antimikotična i fungicidna svojstva i otpustilo ih u rasol.
Taj rasol iz kisele zimnice je pravi antimikotik i fungicid, lijek koji kupujete u svakom supermarketu ili ga pripremate sami, ako sami spremate svoju zimnicu.
Rasol iz kupljene zimnice možete koristiti i izvana za opekline, tvrde pete i gljivice na nogama i noktima. Noge možete močiti desetak minuta u njemu, ali je praktičnije naliti ga u neku čistu špric kanticu (boca s raspršivačem) i redovno svaki dan našpricati kritična mjesta zahvaćena gljivicama.
Savjet: ako pripremate prisiljeno zelje sa octom, zamijenite ocat vodom od kiselih paprika, tako će varivo imati i aromu svježih paprika.
Prisiljeno zelje poslužujem uz pire krumpir, a ponekad i komad pečenog mesa.
Sastojci:
- 1 kg zelja
- 4 dkg masti
- 3 dkg brašna
- 1/2 kg rajčica
- kumin
- 2 dkg luka
- ocat
- sol, papar
Priprema:
Zelje se izreže na uže rezance, posipa kuminom i pristavi kuhati u slanu octenu vodu. Kad je mekano, stavi se na zaprešku na kojoj se ispržio nasjeckani luk, doda kuhana pasirana rajčica i prokuha.