http://www.slobodnadalmacija.hr/Mozaik/
tabid/80/articleType/ArticleView/articleId/17633/Default.aspx
Svi pobjeđuju kada majka doji
|
piše Javorka Luetić |
Znanstvena istraživanja jasno pokazuju da je dojenje ‘zlatni standard’ kada je u pitanju prehrana dojenčadi jer donosi niz prednosti za zdravlje koja se očituju i nakon dojenačkog razdoblja. To je činjenica koju je u povodu Svjetskog tjedna dojenja ugrađena u ovogodišnji slogan ‘Podrška majkama – do zlata - svi pobjeđuju kada majka doji’.
- Skoro sve žene mogu dojiti kada dobiju dosljedne i točne savjete i kada ih podržava njihova okolina, a u prvom redu zdravstveni djelatnici, obitelj, poslodavci i zajednica, tvrdi dr. Irena Zakarija-Grković, savjetnica za dojenje s međunarodnim certifikatom.
Nedavno je Department of Health and Human Services, Agency for Healthcare Research and Quality u SAD objavilo detaljnu analizu radova o utjecaju dojenja na zdravlje u razvijenim zemljama. Među zaključcima naveli su da dojenje ima značajan učinak na zdravlje majke i djeteta, uključujući smanjenje rizika od upale srednjeg uha, proljeva, upale donjih dišnih putova, atopičnog dermatitisa, astme, pretilosti, šećerne bolesti tipa 1 i 2, dječje leukemije i iznenadne smrti kod djece, a kod majke smanjuje rizik od raka dojki, jajnika i šećerne bolesti tipa 2.
Minimum od šest mjeseci Svjetska zdravstvena organizacija napominje da se ‘zlatni standard’ u prehrani djece postiže isključivo dojenjem tijekom prvih šest mjeseci života, sa nastavkom dojenja do barem druge godine života, uz prikladnu dohranu.
Predsjednica Međunarodnog udruženja savjetnica za dojenje, Rebecca Mannel, tvrdi da znanje o važnosti dojenja nije uvijek dovoljno da bi majka dojila, pogotovo kada postoje prepreke.
‘Mi svi možemo odigrati važnu ulogu’ tvrdi ona, jer bolnice mogu postati prijatelji djece, poslodavci mogu osigurati prostorije gdje će se dojilja moći izdajati, rodbina može pomoći u obavljanju kućanskih poslova, a zajednica može prihvatiti majku koja doji na javnim mjestima’. Mannel također preporučuje međunarodno certificirane savjetnice za dojenje (IBCLC) kao ‘zlatni standard’ u savjetovanju dojilja, što daje odlične rezultate u svim razvijenim zemljama.
Za očekivati je da će najboljim putem za osvajanjem ‘zlatnog standarda’ krenuti i Split koji uskoro dobiva najsuvremenije rodilište u zemlji, u kojemu će kako saznajemo biti svi uvjeti da ono postane istinski prijatelj djece, kad je već među vodećima po broju novorođenih u zemlji.