Zašto kupuju sol?
Izgleda da se radijacija sve više širi svijetom pa nakon Japanaca sad već Kinezi i Amerikanci masovno kupuju sol za zaštitu. Može li sol zaista zaštititi od radijacije?
Znanstvenici će naravno reći da ne može. I bit će uglavnom u pravu jer čovjek ne može hodati unaokolo s tonom soli na leđima. Ali, ako se u svom domu okruži predmetima od soli, ako si sagradi sklonište od soli, smanjit će količinu radijacije kojoj bi se inače izlagao bez takve zaštite.
Međutim, nisu sve soli iste kvalitete i svojstva. Himalajska kristalna sol, na primjer, smatra se Mercedesom, a naša kuhinjska sol, Fićom među solima. Savršena kristalna rešetka koju ima himalajska sol potiče od silnog tlaka kojem je bila izložena milijunima godina.
To daje soli čudesna svojstva odbijanja negativnih zračenja koja imaju i druge kamene soli. Ne odlažu li u Europi radioaktivni otpad upravo u napuštene rudnike kamene soli kako bi bio na „sigurnom“?
Nisam kemičar niti fizičar da bih mogla analizirati kako i zašto djeluje sol, ali otkako radim u Himalajskoj spilji u koju je ugrađeno 22 tone ružičaste kristalne soli, ponešto sam i naučila o tom mineralu važnom za život na ovom planetu.
Od kristalne himalajske soli izrađuju se električne svjetiljke i svijećnjaci koji ioniziraju zrak u prostoriji. Jestiva himalajska sol uz natrij i klor sadrži i velik broj minerala i elemenata neophodnih za zdravlje. Kupelj s mnogo soli odavno se preporučuje za detoksikaciju tijela, čišćenje od otrova, zračenja, kemoterapije…
Nije li sol tradicionalno sredstvo za čišćenje i dezinfekciju? Prije izuma deterdženta i raznoraznih kemijskih sredstava za čišćenje, domaćice su znale samo za sapun, ocat i sol. Čak su se i zubi prali s nešto soli na četkici.
Narodi Dalekog istoka oduvijek se služe solju u svojim vjerskim obredima čišćenja i posvećivanja prostora pa stoga ne čudi da sad masovno kupuju sol. Za čišćenje i zaštitu, naravno, baš onako kako su to oduvijek činili njihovi preci.
To svojstvo soli da čisti prenijelo se i u novodobne običaje; ne odlaže li se drago kamenje, kristali, zlatni i srebrni nakit upravo u sol zbog čišćenja od negativnih energija?
Stoga neka nas ne čudi povećana potrošnja soli, tog nekadašnjeg „bijelog zlata“, koje bi moglo ponovno postati današnje.