Žalfija spasonosna biljka
Zovu je još i kadulja, kuš, lekovita slavulja, krstašica. Žalfija je višegodišnja lekovita biljka koja raste u visinu od 30 do 60 cm. Ima drvenastu stabljiku i veoma jak koren. Raste kao divlja biljka, najčešće po kamenitim mestima, a često se uzgaja i u vrtovima. Bere se pre cvetanja a lekoviti deo biljke su listovi i mlade grančice.
Žalfija ili kadulja liječi monoge bolesti i to: promuklost, čisti krv i jača živce, greje želudac, otklanja vetrove, ublažava simptome alergijskog rinitisa, pomaže kod svake vrste prehlade, katara i influence. Žalfija se upotrebljava za čišćenje krvi, jetre, za bolesti bubrega i protiv noćnog znojenja i samim tim predstavlja prirodni lek za mnoge bolesti. Ima i protivupalno dejstvo, tako da se toplo preporučuje protiv svih zapaljenja , od zapaljenja ždrela, preko unutrašnjih organa, do bešike i vaginalnih upala. Žalfija je u stanju da reguliše i znojenje, odnosno da ga dovede na pravu meru: kada se znojite od slabosti posle gripa ili zapaljenja pluća kadulja taj problem rešava za par dana. Žalfija je zatim, odličan antibiotik širokog spektra i daje dobre rezultate kada se upotrebljava za lečenje reumatizma. Dobar je hormonalni regulator pa se preporučuje u periodu puberteta i menopauze. Poznato je i da ima pozitivno dejstvo za održavanje higijene i zdravlja usta i zuba.
Čaj od žalfije
Čaj od žalfije priprema se od jedne kašike sveže ili osušene biljke na šolju vode. Preliti lišće ključalom vodom i pustiti da stoji pola sata. Piti po jednu šolju čaja tri puta na dan. Ako je u pitanju neuredan menstrualni ciklus, čaj od žalfije je potrebno piti tri puta dnevno u trajanju od tri nedelje, između menstruacija.
Žalfija za inhalaciju
U sezoni gripa, udišite paru nad posudom u kojoj se kuvaju žalfija, majčina dušica, lavanda i ruzmarin, a posle inhalacije iskoristiti tečnost za kupku.