Crijeva
Vi i vaša crijeva
Budimo iskreni. Neugodno je imati problema sa želucem i stolicom. Utješno je to da su to prilično česti i uobičajeni problemi. Kreću se u rasponu od blage nelagode do iritantne tvrde stolice, od ozbiljnih upalnih bolesti poput Crohnove bolesti do smrtonosnog raka debelog crijeva. Kao i kod liječenja drugih bolesti, vrijedi pravilo: "Što prije to bolje!" Pročitajte što poduzeti i kome se obratiti.
Zatvor (konstipacija)
Zatvor je najčešća crijevna smetnja i obično se rješava promjenom loših navika. Uzroci su nedovoljne količine korisnih biljnih vlakna u prehrani, loše prehrambene navike i manjak tekućine u tijelu. Smetnja se može pretvoriti u pravi problem kad stolica nije redovita pa stoga nastojte obavljati nuždu u otprilike isto vrijeme dana. Ako vam je sila ne potiskujte potrebu i pijte barem dvije litre vode dnevno. Jedite jabuke, kruške, korjenasto povrće, zobene pahuljice i grahorice (grah, slanutak, grašak, leća, soja...) jer sadrže velike količine topivih vlakana. Jedite crni kruh sa sjemenkama, smeđu rižu, razne kaše (proso, heljda, ječam) i muesli. U njima su vlakna koja blago čiste crijeva za razliku od posija koje mogu još više nadražiti ionako osjetljiva crijeva. Pomoći će i tjelovježba u kojoj rade trbušni mišići.
Proljev (dijareja)
Više je simptom nego bolest a nastaje zbog nadraženosti, upale, prejedanja, previše alkohola ili otrovanja hranom. Može biti opasan kod djece i starijih osoba jer uzrokuje dehidraciju ako traje duže od dva dana. Bitno je nadoknaditi izgubljenu tekućinu. U ozbiljnim slučajevima nadoknadite izgubljenu vodu i mineralne soli tako da pijete specijalnu rastopinu (kao na primjer Dioralyte) koju kupite u ljekarni. Ako je hitno, poslužite se litrom svježe prokuhane vode u kojoj ste rastopili osam žličica šećera i jednu žličicu soli. Nakon 24 sata, počnite jesti tzv. dijetu BRAT (od engleskih naziva voća i žitarica koje sadrži) - tj. zrele banane, kuhanu rižu, jabuke i suhi crni tost. Jedite malo i često a nakon 48 sati dodajte još krumpire, mrkve i jedno jaje, a zatim se postupno vratite na uobičajenu prehranu, a mlječne proizvode dodajte zadnje. Ako i dalje imate proljev, svakako posjetite liječnika.
Sindrom nadraženog debelog crijeva (IBS)
Ovaj je sindrom poprimio na Zapadu razmjere epidemije. Iako ga najčešće pokreće otrovanje hranom i duža ponovljena upotreba antibiotika, uzrok mu mogu biti i posije i druga netopiva vlakna.
Kad je debelo crijevo nadraženo, javljaju se pretjerani vjetrovi. Vaš pojas ili remen na hlačama kao da je prekratak nakon jela. Imate naizmjenično napade proljeva i zatvora popraćene oštrim bolovima. Smjesta posjetite liječnika koji će prepisati liječenje ili vas uputiti specijalistu. Da biste si i sami pomogli, pokušajte otkriti koja vam jela ne odgovaraju tako da postupno izbacujete pojedine sastojke iz prehrane i tako utvrdite na što ste osjetljivi.
Dijeta za isključivanje
Da biste otkrili koja vam jela ne odgovaraju prva dva tjedna možete jesti bilo koje od sljedećih sastojaka:
· Suncokretovo ulje, pastrva, janjetina, divljač, bakalar, oslić, list, losos, skuša, kruška, kivi, slatki krumpir, mrkva, izdanci mungo graha, pastrnjak, bijela repa, švedska repa, tikvice. Plus najmanje dvije litre vode na dan i vrlo blagi biljni ili kineski zeleni čaj bez mlijeka.
· Nakon dva tjedna, uvedite druge sastojke ovim redom: voda iz slavine, krumpir, kravlje mlijeko, kvasac, čaj, raž, maslac, luk, jaja, kaša od zobenih pahuljica, kava, čokolada, ječam, naranča, mandarina, limun, kukuruz, kravlji sir, bijelo vino, školjke, jogurt od prirodnog kravljeg mlijeka, ocat, pšenica i orasi.
· Svaki treći dan probajte još jedan sastojak s ove liste pa ako se simptom vrati, ne uvodite taj sastojak u prehranu najmanje mjesec dana. Nastavite s popisom kad koji simptom prestane i vodite dnevnik kako biste pratili kako napredujete.
· Ako patite od nadutosti trbuha, jedite malo ali često i izbjegavajte jesti rafinirani škrob (bijeli kruh i peciva) i šećer koliko je najviše moguće.
Vjetrovi
Drugi neugodni problem o kojem nitko ne govori - a može izazivati nelagodu - su vjetrovi. Javljaju se ako jedete u žurbi, pijete previše gaziranih napitaka, u hrani vam je previše rafiniranih ugljikohidrata a u probavnom traktu premalo tzv. prijateljskih bakterija. Vjetrovi mogu biti povezani i s puno ozbiljnijim nadraženjem debelog crijeva, Crohnovom bolesti, divertikulitisom i rakom debelog crijeva. Ako već duže vrijeme imate vjetrove, ako su izraziti ili ako takvo stanje niste ranije imali, smjesta posjetite liječnika.
Probajte kopar, sjemenke komorača, slatki korijen, peršun i metvicu jer rastjeruju vjetrove. Možete ih dodati jelu ili ih pripremiti kao čaj.
Rak debelog crijeva
Vrlo je učestali oblik raka ali isto tako i bolest koja se može izliječiti ako se otkrije u začetku. Stoga se ne treba sramiti zaviriti u stolicu u vašem zahodu ili o tome razgovarati s liječnikom. S njim razgovarajte o svakoj promjeni u redovitosti vaše stolice ili njenom izgledu ako ta promjena traje duže od dva tjedna.
Slučaj:
Imala sam samo 36 kilograma
Janica, 29, je bolničarka u Zagrebu. Prije deset godina imala je samo 36 kilograma, patila od ozbiljne anemije i neprestanog umora. Konačno su utvrdili da ima Crohnovu bolest. Iako je nakon toga živjela na vrlo ograničenoj prehrani i dalje je patila od iscrpljenosti i bolova u želucu sve dok nije otkrila blagodati prastarog indijskog začina kurkume, jedne vrste đumbira (turmeric).
"S 11 godina imala sam strašno otrovanje hranom koje se nikad nije posve raščistilo," kaže Janica. "Gotovo me uvijek bolio želudac, probava je bila loša, a zatvor se izmjenjivao s proljevima i užasnim grčevima u želucu. Liječnici nikako da otkriju o čemu se radi! 1994. godine sam potpuno onemoćala i bila sam ozbiljno bolesna. Što god sam pojela samo bi pojačavalo simptome. Na kraju sam živjela samo na mješavini tekuće hrane za invalide i dalje naglo mršavila. "
"Završila sam u bolnici gdje su mi dijagnosticirali Crohnovu bolest i prepisali steroide koje sam otad stalno uzimala. Taj lijek ima neugodne popratne posljedice, posebno debljanje, modrice na tijelu i na najmanji pritisak i nesanicu. U ono doba mi nitko nije dao neku detaljnu informaciju o zdravoj prehrani osim što su mi rekli da izbjegavam bijeli kruh i kikiriki. I dalje sam se užasno osjećala osim što sam ipak dodala nekoliko kilograma.
"A onda sam negdje pročitala o ženi koja se riješila simptoma Crohnove bolesti kad je počela jesti kurkumu. Probala sam i ja i rezultati su nevjerojatni! Već nakon tjedan dana simptomi su popustili i dalje slabili. Sada jedem kurkumu svaki dan i više nemam bolova. Probala sam jesti bijeli kruh i odustala jer mi još uvijek izaziva nadutost. "
Kurkuma
je snažni prirodni protupalni agens i kao takav se koristi tisućama godina u obliku začina u Aziji. Praktičari ajurvedske medicine koriste ga protiv niza probavnih simptoma. Dva medicinska proučavanja pokazala su da kurkuma može kontrolirati rane stadije upalnog procesa u debelom crijevu, produžiti periode bez boli i simptoma, i, uz suglasnost liječnika, smanjiti ovisnost pacijenta o steroidima. Kurkumu možete dodavati jelu ili uzimati u tabletama.
· Janica danas ima 54 kilograma i puno je zdravija. Jede puno cjelovitih žitarica za doručak, sendviče za ručak, i salate, tjesteninu ili pizzu za večeru.
· Izbjegava slatki kukuruz (šećerac), sirovo povrće bogato vlaknima i orahe. Crohnova bolest izaziva poremećaje u apsorpciji hranjivih sastojaka iz jela pa treba uzimati hranidbene dodatke: željezo, folična kiselina, magnezij, vitamini B12 i D.
· Kurkumu možete nabaviti pod nazivom Cynara Turmeric, u dućanima zdrave hrane i ljekarnama.