Umijete li disati?
Malo dahtajte da biste udahnuli zdravlje!
Disanje je toliko prirodno da ga ni ne zamjećujemo. Iako je disanje prirodno ne znaju svi da treba dublje udisati i izdisati kako bi se tijelo snabdijelo kisikom i kako bi se opustilo. Ali, da pitamo vas: Znate li dobro disati?
Da biste dobro disali morate napuhati trbuh. To je trbušno disanje (ili ošitno ili dijafragmatsko) uobičajeno kod dojenčadi i male djece, a i kod odraslih u snu. Dobro bi bilo tako povremeno disati i danju; jednostavno na nekoliko trenutaka obratite pažnju na to da udišete i izdišete tako da se čini da umjesto trbuha imate mjeh koji napuhujete i ispuhujete. Istodobno vodite računa o tome da se pri ovakvom disanju opušta grudni koš.
· Kad smo pod stresom naša se ramena pri disanju umorno podižu i spuštaju. Dišete li duboko, nastojite osjetiti kako vam zrak ispunjava i vrške pluća čime se automatski ramena malo podižu, a zatim slijedi blaženi osjećaj opuštanja.
· Iako nam se čini da dobro dišemo jer plućima dovodimo kisik, a izbacujemo ugljični plin, treba obratiti pažnju na to da disanje bude trbušno.
· Pri takvom disanju bolja je razmjena plinova - onih koji ulaze u organizam i onih koji ga napuštaju. Uz to se naš ošit snažnije podiže i spušta (približno za četiri kralješka) pri čemu masira unutrašnje organe (srce, crijeva...).
· Rezultat: ne samo da nam tijelo bolje funkcionira nego se podizanjem i spuštanjem ošita oslobađamo osjećaja da imamo, uslijed stresa, kamen u želucu. Već nakon nekoliko dubokih udaha i izdaha nastupa osjećaj olakšanja.
· I zbog toga se disanje posebno vježba u tehnikama relaksacije - jogi, pjevanju, reikiju, meditaciji, borilačkim vještinama...
Kultivirajte svoj glas...
Prakticiranjem nekih aktivnosti postižemo bolje disanje. Primjeri:
· Joga je vrhunska disciplina disanja jer su svi pokreti i položaji koje izvodite usko povezani s disanjem.
· Pjevanje. Da biste mogli "pusti" glas neophodno je da znate dobro disati. Stoga svi pjevači, a i glumci, obavezno uče i vježbaju kako voditi dah tako da kontroliraju pokrete svojega ošita. Dobrobiti su višestruke: u prvom redu užitak, posebno ako pjevate korale pri čemu se doista možete prepustiti melodiji bez straha da ćete nešto pogriješiti jer ste u zboru. A zatim, pjevanjem stječete sigurnost izgovora i opuštenosti pri razgovoru s ljudima.
Vježbanje
Kako smo više manje svi stegnuti oko pasa u želji da izgledamo što vitkije, neophodno je da svakodnevno dopustite svom trbuhu malo slobode u dubokom disanju. Vježbajte stoga svaki dan.
· Za početak ispružite se na tlu na leđa ili se udobno smjestite na stolac. Leđa su dobro poduprta i ispravljena, a jedna ruka je na trbuhu.
· Polako udahnite kroz nos. Zašto? Zato što se prolaskom kroz nosnu šupljinu zrak zagrijava i pročišćava (svu prašinu i čestice zadrže dlačice u nosu i sluzokoža), a uz to i ovlažuje. Ukratko, disanje kroz nos je kvalitetnije nego ono kroz usta.
· Na udah trebate napuhati trbuh istodobno ga pritiskujući rukom.
· Izdahnite kroz usta ili nos, vrlo blago i polagano, uvlačeći trbuh kao da rukom želite kroz njega dotaći križa. Izdah treba biti dvostruko vremenski duži od udaha jer pluća ne možemo dobro ponovno napuniti ako nisu posve ispražnjena. Logično, zar ne?
Liječenje velikim udahom...
Ovo je način na koji možete izliječiti svoje disanje. U Francuskoj su, na primjer, toplice Marlioz u Aix-les-Bains, lansirale ljetni program pod naslovom "veliki udah". Cilj: naučiti tako disati da se disanjem smirujete i sređujete. Na raspolaganju su vam radionice gdje učite disanje, govor, sportske vježbe i sofrologiju. Program traje šest dana tijekom kojih se naizmjenice bavite vježbanjem disanja (higijena disanja, nazalno ovlaživanje, nazalne kupke, nazalno inhaliranje...) uživanjem u kupkama i opuštanjem (ručna masaža, virovite kupke, podvodni mlazevi). Uz to ide i kozmetička njega lica i tijela koje zaokružuje ovaj tjedan zdravlja.
Možda je ovo dobra ideja i za neke naše toplice?