Čajevi su napitci koji krijepe organizam, pomažu da se opustite, a u ove hladne dane najboji su lijek, pa i prevencija od gripe i prehlade. Zanimljiva je informacja da postoje samo četiri vrste čaja, a to su crni, crveni, bijeli i zeleni čaj.
Riječ čaj nastala je od kineske riječi koja se u raznim dijelovima Kine drukčije izgovara, pa ćete tako u jednom dijelu Kine, zaželite li se ovoga finog toplog napitka, morati naručiti "ča", u drugom "tsa", a u trećem "te". U Europu je ovaj fini napitak došao preko Rusije te se zato kod nas izgovara "čaj".
Sva četiri gore navedena čaja potječu od iste zimzelene biljke (Camelia sinesis), a hoće li se čaj zvati crni, crveni, bijeli ili zeleni, ovisit će o tehnološkom procesu proizvodnje.
Najmanju obradu ima zeleni čaj, naime obrađen je samo parom te je bogat enzimima. Ovaj čaj često se pije i u Indiji, a poznat je kao izuzetno zdrav napitak jer čisti tijelo od otrova, smanjuje bolove prouzročene problemima sa želucem i crijevima, smanjuje masnoću u krvi, dobar je za srce i tlak, sprečava aterosklerozu, dobar je protiv upala, normalizira rad štitnjače, pospješuje krvotok i regeneraciju kože, te povisuje mentalnu i tjelesnu aktivnost i drugo.
Crni se čaj radi drukčije od zelenog, naime, izložen je procesu fermentacije i oksidacije te zbog toga mijenja boju. Crni čaj zbog velike koncentracije teina, odnosno kofeina djeluje stimulirajuće i okrepljujuće pa smanjuje pospanost, a preporučljivo ga je piti ujutro s mlijekom umjesto kave.
Crveni čaj prilično je lagan te se preporučuje za djecu te za konzumiranje tijekom cijelog dana. Blagodati ovog čaja prvi su otkrili stanovnici južnoafričkih planina. Sušene mirisne iglice biljke rooibos stoljećima su upotrebljavane za izradu čaja koji potiče metabolizam te smiruje tijelo i um.
Za bijeli čaj može se reći da je čaj svih čajeva, a nekada se govorilo i da je eliksir dugovječnosti i ljepote. Ovaj čaj pročišćava tijelo i bogat je antioksidansima i tvarima koje pomažu u redukciji slobodnih radikala. |