U spilju po zdravlje
Moćan razvoj farmakologije i industrijske proizvodnje lijekova potaknuo je liječenje lijekovima koje danas dominira u cijelom svijetu. Jednostavnost primjene, dostupnost lijekova i njihovo brzo djelovanje stavili su farmakoterapiju na prvo mjesto svih načina liječenja. Ali, takvo liječenje ima i svoju mračnu stranu; lijekovi mogu izazvati patološka stanja koja su povezana s popratnim posljedicama.
Uzrok mnogih alergijskih poremećaja i nepoželjnih autoimunosnih procesa je u lijekovima. Poznato je da liječenje lijekovima ne obnavlja tjelesnu obranu. Zbog toga se mnogi liječnici vraćaju provjerenim prirodnim načinima iscjeljivanja te provode istraživanja kako bi otkrili metode liječenja u kojima se ne koriste lijekovi.
Haloterapija (halos na grčkom znači sol) je jedna od tih metoda. Haloterapija je način liječenja u kontroliranom zračnom okružju koji simulira mikroklimu prirodne slane spilje.
Liječenje u prirodnoj slanoj spilji (speleoterapija) poznato je od davnina. Učinkovitost speleoterapije pripisuje se jedinstvenoj mirkoklimi koja vlada u spiljama. Prirodni suhi aerosol natrijevog klorida glavni je ljekoviti sastojak spiljske mikroklime. Stvara ga konvektivna difuzija sa zidova od soli. Proces ozdravljenja dodatno potiču i drugi faktori u spilji: ugodna temperatura i vlaga te negativno ioniziran zrak u kojem nema bakterija niti alergena.
Pretpostavku da je speIeoterapija uspješna u liječenju bolesnika s dišnim bolestima zahvaljujući zraku zasićenom slanom prašinom, prvi je formulirao poljski liječnik F. Bochkowsky još 1843. godine. Poznato je da se u mnogim zemljama rudnici soli koriste za liječenje. To su Austrija (Solzbad-Salzeman), Rumunjska (Sieged), Poljska (Wieliczka), Azerbedžan (Nakichevan), Kirigistan (Chan-Tous), Ukrajina (Solotvino) i druge.
Speleoterapija je priznata kao izuzetno učinkovito liječenje bez lijekova. Pretpostavlja se da se tijekom tretmana organizam prilagođava specifičnim uvjetima mikroklime i mijenja sve svoje funkcijske sustave.