Tinktura za liječenje GERB
Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) nastaje zbog poremećaja funkcije donjeg ezofagealnog sfinktera. Donji sfinkter je mišićni prsten koji funkcionira kao ventil između jednjaka i želuca. Kada sfinkter ne zatvara dobro, dolazi do vraćanja želučane kiseline u jednjak, usta i dišne putove. Najčešći uzrok lošeg rada sfinktera je niska razina želučane kiseline. Mišić jednostavno nema dovoljan podražaj da bi zatvorio put između želuca i jednjaka te želučana kiselina prolazi, nadražuje jednjak uzrokujući razne simptome. Najčešći simptom refluksne bolesti je žgaravica koja se manifestira osjećajem žarenja ispod prsne kosti. Osim žgaravice simptomi refluksne bolesti su povrat želučanog sadržaja u grlo, poteškoće s gutanjem, promuklost i nadražujući kašalj. Kod većine bolesnika tegobe se pogoršavaju nakon jela, prilikom saginjanja, vježbanja i ponekad nakon ležećeg položaja.
Većina farmaceutskih pripravaka namijenjenih ovoj bolesti samo ublažava simptome. Najčešće se ublažava želučana kiselina što dovodi do trenutnog olakšanja. To nije dobar put jer se time ne liječi uzrok, a bolest se samo produbljuje. Želučanu kiselinu ne treba ublažavati jer je ona izuzetno važna za cijeli metabolizam probave i ima svoju svrhu. Ključno je uravnotežiti i balansirati metabolizam izlučivanja želučane kiseline, peristaltike i cjelokupnog rada želuca. Potrebno je potaknuti želudac da se vrati u zdrav režim rada. Moć višestrukog, globalnog i balansirajućeg djelovanja imaju samo biljke. Lijekovi su previše ciljani na jedan zadatak i ne mogu uravnotežiti rad organa. Uravnotežiti znači: da ako je nešto previše, to treba smanjiti, a ako je nešto premalo to treba povećati. Medicinski lijekovi djeluju samo u jednom smjeru jer su tako predviđeni. Prirodni lijekovi djeluju sveobuhvatno i imaju sposobnost vratiti izgubljenu ravnotežu.
Za vraćanje želuca u zdrav način rada i normalno lučenje želučane kiseline postoje mahom gorke biljke: kičica, iđirot, đumbir, pelin, lincura, marulja. Često je korijen biljaka najveći spremnik gorkih tvari pa se često koristi upravo korijen iđirota, korijen maslačka, korijen lincure, korijen čička. Ova tinktura se temelji na korijenu maslačka, čička i đumbira. Ružmarin i limun se dodaju za bolji okus.
Sastojci
- 2 velike žlice suhog korijena maslačka
- 2 velike žlice suhog korijena čička
- 2 velike žlice naribanog korijena đumbira (ili 1 velika žlica suhog đumbira)
- korica jednog organskog limuna
- 1 ili 2 grančice ružmarina (ili 1 velika žlica suhog ružmarina)
- 2,5 dl votke ili rakije (40% alkohola)
Priprema
U čistu teglu dodati suhi korijen maslačka i čička. Đumbir sitno naribati na ribež i dodati u mješavinu. Organskom limunu oljuštiti (najbolje s gulilicom za krumpir) tanki žuti sloj pa i to dodati u teglu. Ako nemate grančice ružmarina, možete naravno koristiti i suhi ružmarin. Sve zalijte rakijom i držite od 4 tjedna na tamnom mjestu. Povremeno promiješajte. Nakon isteka vremena, procijedite i pohranite u prikladnu bočicu s kapaljkom.
Doziranje
10 do 15 kapi razmućeno u pola čaše vode desetak minuta prije svakog obroka. Koristiti najmanje mjesec dana, a onda napraviti pauzu 2 tjedna kako bi ustanovili da li se simptomi vraćaju. Ako se simptomi vrate, nastaviti s pijenjem tinkture na isti način.
Piše: Sunčica P.