MOJ PRVI SOK OD MRKVE
Moj prvi eksperiment je bio taj da sam istrugao mrkve na neĉemu što bi ih smanjilo do veliĉine pulpekaše, a po tom bi tu kašu cijedio da bi dobio sok.
Kašu bi cijedio u platnu. Nakon što sam otkrio da je vrlo lako dobiti sok ja sam pokušao dobiti kašu na druge naĉine kako bi dobio veću koliĉinu soka za što kraće vrijeme. Tada sam uvidio da takav sok vrlo brzo fermentira i kvari se ako se odmah ne popije, dakle faktor svjeţine kod soka dobivenog na ovaj naĉin zavisi od vremena. Potom sam pronašao naĉin da sameljem (engleska rijeĉ, triturate) povrće trenutno u finu kašu kao što je to maslo od jabuke, dakle trituirati znaĉi otvoriti prostor izmeĊu stanica i vlakana i tako osloboditi atome i molekule. Nakon toga sam tu kašu iscjedio u hidrauliĉnoj preši i tako reći potpuno odvojio sok od vlakana te dobio nenadmašenu kvalitetu soka. Takav triturator i hidrauliĉka preša je skupa aparatura.
Ipak to ne bi trebalo uzimati u obzir jer se to mnogostruko isplati što se tiĉe zdravlja. Centrifugalni tipovi aparata za cijeđenje soka su se mnogo usavršili tako da na tržištu ima takvih koji zadovoljavaju svoju namjenu. Oni su dobri jer su pogodni za putovanje i za male prostore. Sokovi koji su bili napravljeni sa ovim aparatirna su bili korišteni od velikog broja ljudi i pokazali su se veoma korisnim. Sirove sokove je dobro piti svakodnevno bez obzira na koji naĉin smo ih iscjedili. Međutim od kvalitete soka ovisi i brzina ishrane tijela. Svaki sirovi, svježi sok je bolji nego da ne popijemo nikakav sok. Sokovi iscjeđeni centrifugalnim naĉinom trebaju biti odmah upotrebljeni jer sve dok odvajanje soka od vlakana nije potpuno koliko je to god moguće uĉiniti ljudskom ili mehaniĉkom silom, tada će oksidacija i toplina nastala trenjem sok pokvariti za vrlo kratko vrijeme. U mojim eksperimentima ja sam pronašao da se otrovni sprejevi koji se koriste u poljoprivredi taloţe i ostaju u vlaknima povrća, a da se prilikom odvajanja soka od vlakana ne nalaze u takvom soku.