Suhe smokve u maslinovom ulju
Maslinovo ulje i suhe smokve su kao suho zlato vrijedni prirodni ljekovi, ovaj narodni lijek primorcima je od davnina poznat. Iskustva govore da kombinacija smokava i maslinovog ulja pomaže kod:
neplodnosti,
hemoroida,
crijevnih oboljenja,
malokrvnosti,
zatvora,
visokog holesterola,
bronhitisa,
astme itd.
Smokve u maslinovom ulju su najbolji lijek za bakterije u želudcu, čir…
Inače, smokva je vrlo ljekovita u kombinaciji sa maslinovim uljem kod razlicitih želudačnih tegoba…
Ova ljekovita kombinacija priprema se na sljedeći način :
40 suhih smokvi potopiti u jedanu litaru maslinovog ulja u staklenoj boci i tako treba da odstoji 40 dana. posle toga uzimati svaki dan po jednu smokvu prije bilo kojeg jela , znači na prazan želudac. Ako neko nemože na taj način da konzumira smokve onda može da , jednu kašiku popije maslinovog ulje i iza toga da pojede jednu suvu smokvu , ima isti efekat pa kako je kome ugodnije tako i neka upotrebljava .Ovo je provjeren recept i sigurno ublažava tegobe , čak i zauvijek otklanja.
Suve smokve sadrže mnogo više energije, bjelančevina, masnoće, šećera i minerala od svežih. Obavezno ih čuvajte na hladnom i tamnom mestu.
Suve smokve su odlični izvor minerala poput kalcijuma, bakra, kalijuma, mangana, gvožđa, selena i cinka. 100g sušene smokve sadrži 640mg kalijuma, 162mg kalcijuma i 2,03mg gvožđa. Kalijum je važna komponenta ćelija i tjelesnih tečnosti koja pomaže kontrolu srca i krvnog pritiska. Bakar je neophodan za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. Gvožđe je potrebno za formiranje eritrocita u krvi.
Maslinovo ulje sadrži mononezasićene masnoće, zdraviju vrstu masnoća koja može da smanji rizik od srčanih oboljenja smanjujući i ukupni holesterol i holesterol male gustine (LDL), ili loši holesterol, u krvi.Maslinovo ulje sadrži vitamine A, D, K i E, koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i oksidacije ćelija…
Maslinovo ulje jedna od namirnica koja u najvećoj mjeri dovodi do prevencije nastanka maligniteta, naravno uz svježe voće i povrće. Dokazano je da dijetetski režim ishrane bogat maslinovim uljem smanjuje broj malignih tumora debelog crijeva, dojke i tumora kože.
Zbog dobrih masti koje sadrži u sebi maslinovo ulje je ubrojano u spisak namirnica koje svetski kardiolozi preporučuju kao prevenciju ali i snižavanje već postojećeg visokog krvnog pritiska. Pokazalo se da pacijenti koji konzumiraju maslinovo ulje na dnevnoj bazi, nakon nekog vremena, nemaju više potrebu za medikamentima koje su do tada pili u okviru internističke terapije.
Neurolozi, sa druge strane, maslinovo ulje preporučuju zbog njegovog učinka i blagodeti na sitne krvne sudove mozga, redukuju pojavu aterosklerotičnih promjena i samim tim umanjuju vjerovatnoću od nastanka Alchajmerove bolesti u trećem dobu.
Ubrazava i pospešuje sekreciju žuči i hormona pankreasa i na taj način prevenira nastanak kamenaca u žuči i žučnim kanalima.
I na kraju, maslinovo ulje je ukusno.
Kod stomačnih problema, da bi izlječenje bilo što bolje i što efikasnije trebate svoju ishranu da uskladite sa lječenjem. Jedite kuvanu blagu hranu bez previše začina naročito ljutih i paprenih. Nemojte jesti kisjelo. Izbjegavajte masna mesa naročito suhomesnate proizvode.
Hranu pripremajte na maslinovom ulju koje je prirodno ne prerađeno.
Jedite što više svježe hrane.