Svi u šumu!
Uđete u šumu, pješice, uskim stazicama, i smjesta zaboravite buku, umor, napetost...Sva vaša ćutila odjednom se bude, mišići rade. Sunčeva svjetlost stalno se mijenja kroz krošnje i šipražje, ugodno izaziva oko na promjene. Mirisi zemlje, trule kore, mahovine i šumskog cvijeća miješaju se u miris šume. U drugom ste svemiru! Ne možete odoljeti šetnji... Šumski pokrov prepun otpalih grančica i spletenih vriježa pravi je izazov za noge i stopala. Mišići se napinju pa opuštaju, a svježi zrak oplahuje pluća. Disanje je život, sva osjetila rade, postojite...
Odlični filteri protiv zagađenja
Šetati šumom znači boraviti među neobičnim strojevima za proizvodnju odličnog zraka: drvećem. Ono živi od prerađivanja ugljičnih plinova i drugih plinova koji zagađuju okoliš u korisni kisik. Drveće je i odličan filter za prašinu. Pojas šume uz autoputeve sprečava prodiranje štetnih ispušnih plinova u okolinu. Ne samo da ih sprečava u napredovanju nego ih i pročišćuje. U šumi, dakle, udišete čisti zrak - koji ovaj mikrokozmos neprestano obnavlja - i boravite u atmosferi koja pogoduje dišnom i krvožilnom sustavu. A to je naročito dobro za sve koji imaju problema s respiratornim sustavom.
Miris daju energiju
Osamdeset i devet različitih mirisa različitih stabala. Prava riznica zdravlja! A dobro se zna koliko naš živčani sustav povoljno reagira na mirisne molekule u zraku. Doda li se tome još različitih mirisa šumskog cvijeća, gljiva i lišaja, usred ste olfaktivnog svemira koji nigdje drugdje ne možete naći. Zatvorite oči i zabavljajte se pogađanjem mirisa poznatih vrsta. Ili se zadovoljite time da njušite i mirišete smirujuće i osvježujuće arome u koje ste uronjeni.
Boje protiv stresa
Zeleno poput nade! Kao što karoten daje mrkvi narančastu boju, tako klorofil daje zelenu drveću i bilju. A služi im za proizvodnju hrane. Dovoljno je da čovjek samo baci pogled na zeleni krajolik pa da smjesta u sebi doživi smirenost. Stres nestaje! Stišava se rad srca, mišići se opuštaju, opada krvni tlak... Drveće je isto tako u stanju povisiti osjećaj zadovoljstva, smanjiti strah, rastvoriti ljutnju i nasilnost.
Skakati s grane na granu
U nekoliko posljednjih godina drveće sve više inspirira neke ljude na neobične pothvate - akrobatsko penjanje i skakanje s grane na granu. To je za one kojima nedostaje sportskog vojnog treninga. Ali igranje u granama nije samo za akrobate i sportaše nego i za djecu. Pruža vam priliku da se dobro oznojite, a pritom zabavite te da provjerite svoj osjećaj za ravnotežu. A prije svega daje vam priliku da iskusite nepoznate senzacije u tijelu i testirate svoju izdržljivost.
Avanturističke staze
U svijetu su vam na raspolaganju sustavi užadi, mreža, lijana i mostića postavljenih tako da povezuju niz povećeg drveća. Vaš je zadatak da zračnu "stazu" pređete poput Tarzana bez silaska na tlo. Neke su staze izuzetno zahtjevne, druge su namijenjene građanstvu i dječjem uzrastu. Prekrasno iskustvo!
Penjite se po stablima
Zovu ih "arbonauti" (francuski arbre = stablo) ili "tree climbers" (engleski penjači po stablima). Danas ih je na tisuće u SAD i Europi, a cilj im je osvojiti što više vrhova stabala. Treniraju ih tako da se penju po stablima bez alpinističkih pijuka i gojzerica koje bi mogle oštetiti koru drveta. Dakle, zaštita okoliša prije svega! Na raspolaganju su im samo užad koju nabacuju u rašlje grana i tako se penju sve više i više do samog vrha, ili prelaze sa stabla na stablo. Fantastičan doživljaj!
Naći ćete ih na www.parc-robinson.com, www.parcaventure-mont-blanc.com ili www.aventure-parc.com.
Mali priručnik boravka u šumi
· Izbjegavajte boravak u šumi ako puše jak vjetar jer vam na glavu može pasti neka suha grana.
· Prije polaska provjerite u lokalnom turističkom uredu jesu li šumske staze prohodne.
· Krećite se samo označenim stazama i ne silazite s puta. Poštujte planinarske oznake.
· Oprezno s paljenjem vatre! Ona je neprijatelj šume. I to ne samo ljeti.
· Ne ostavljajte smeće nego ga ponesite sa sobom do prvog odlagališta. Ponesite svakako vrećice za otpad.
· Ne trgajte šumske cvjetove i bilje jer ono više neće rasti. Mladice su osjetljive pa ih nepotrebno ne lomite. Strogo poštujte zabrane.
· Vodite računa o tome gdje se u šumi nalazite kako se ne biste nepotrebno našli oči u oči s nekim od njezinih divljijih stanovnika ili uznemiravali divljač u doba paranje i podizanja mladih.
· Zatražite dozvolu želite li skupljati suhe grane i čistiti šumu.
Šest savjeta za šetnju šumom
· Prethodno zagrijte mišiće čak i za kratku šetnju šumom kako vam se ne bi dogodila nezgoda ili uganuće. Prije nego krenete malo se protegnite, napravite nekoliko vježbi istezanja, sklekove i čučnjeve...Na kraju šetnje obavite isto kako biste bili spremni za ostatak dana pred vama.
· Šetajte uspravno, produžite korak, podižite visoko stopala! Podignite glavu i udišite zrak punim plućima dok ravnomjerno koračate kroz šumski krajolik. Vodite računa o tome da su prepreke i pred vašom glavom, a ne samo pod nogama!
· Raspitajte se o dužini staza i trajanju šetnje kako vam se ne bi dogodilo da u šumi provedete i noć dok vas spasilačke ekipe posvuda traže! Ne dozvolite da se izgubite!
· Ponesite laganu kabanicu i pulover za slučaj kiše i hladnoće, te par suhih sokni i pamučnu potkošulju za presvlačenje kad se oznojite. A prije svega imajte uz sebe osnovne rekvizite prve pomoći.
· Pobrinite se da imate odgovarajuće cipele. Ako vam je skočni zglob osjetljiv ili povrijeđen, zavijte ga zavojem prije polaska ili stavite zavoj u ruksak na leđima. Nabavite kvalitetne planinarske cipele za hodanje koje ćete isprobati nekoliko puta prije nego se uputite na dulje šetnje šumama i planinama.
· Ne zaboravite ponijeti vodu za piće! U hodu se čovjek lagano znoji i gubi tekućinu, a da toga i nije svijestan. Popijte više vode prije i poslije šetnje, a tijekom hoda pijuckajte kad god osjetite žeđ.
Od dobrog hoda se mršavi
Bolje je šetati duže uvijek istim ritmom nego kratko i brzo. Tako tijelu dajete priliku da polako gricka masnoće iz svojih zaliha i u 40-minutnoj šetnji izgubi nekoliko dekagrama...Ako ste se uputili na dugo planinarenje, odmorite se 10 minuta svakih sat vremena hoda. A da biste odredili koju ste udaljenost prošli, znajte da je to u prosjeku 3,5 km u sat vremena.
Neophodna oprema za duge šetnje šumama i gorama
Cipele za svaki teren. Lagane su (1 050 g), ultra udobne i multi aktivne. Potplat od Vibrama dobro se ponaša u blatu i ne dozvoljava klizanje..
Specijalne čarape. Od dva su različita vlakna, iznutra i izvana. Stoga se trljanje odvija između ta dva sloja, a ne na vašoj koži! Osim toga Coolmax u podstavi upija vlagu i suvišnu toplinu; dok pamuk Amicor na vanjskoj strani ima antibakterijska i protusmradna svojstva.
Rublje druga koža. Djeluje poput termostata jer odstranjuje višak topline. Osim toga je tkanina rastezljiva pa se po njoj gornja odjeća ne kliže.
Termosice. Čuvaju svaki napitak na temperaturi tijekom 24 sata. Imaju i poklopac koji izolira. Otvaraju se tako da u njih možete lako ubaciti i kockice leda.