Analizom 250 žena u dobi od 25 do 45 godina izraelski su znanstvenici uočili poveznicu između načina razmišljanja o životu i rizika oboljenja od raka dojke.
Ustanovljeno je da one koje gaje pozitivan svjetonazor te se smatraju sretnima imaju 25% manje šanse za obolijevanje.
S druge strane, stresan životni stil čini sasvim suprotno, te se ispostavilo da žene koje su u životu doživjele traumatičan događaj (smrt bližeg člana obitelji, razvod, gubitak posla itd.) imaju čak 62% veću vjerojatnost da će im u nekom trenutku biti dijagnosticiran rak. Jedna trauma u životu nije pridonijela riziku, no već dvije ili više njih povećavalo je rizik.
"Otkriveno je da osjećaj sreće i optimizam imaju zaštitni efekt", napisali su istraživači za BMC Cancer.
Još je nejasno koji su mehanizmi ovakve mentalno-hormonalne zaštite, no dosadašnja su istraživanja pokazala da s povećanjem stresa raste i nivo estrogena koji hrani stanice raka. Ujedno su žene pod stresom sklonije nezdravim životnim navikama poput pušenja i brze hrane.
Unatoč znatnom postotku neki znanstvenici se ne slažu s rezultatima.
"Žene iz ove studije intervjuirane su nakon što im je dijagnosticiran rak dojke i tada su sklonije osjećajima malodušnosti i depresije. Istraživači nisu uzimali u obzir i druge faktore poput obiteljske anamneze i težine. Rak dojke je kompleksna bolest i malo je vjerojatno da je 'okida' samo jedan faktor", rekla je dr. Sarah Cant iz Breakthrough Breast Cancera.
22.08.2008.