Sljez protiv kašlja
Nakon preboljene viroze, gripe često vam ostaje dugotrajni kašalj. Taj problem najbolje je riješiti prirodnim pripravkom. Jedna biljka se u tome posebno ističe, sljez. Raste čak i samoniklo na našim prostorima i tradicionalno se upotrebljava za liječenje problema dišnih puteva. Međutim, malo je onih koji znaju ispravno pripremiti ovu biljku.
Kod svake vrste kašlja osnovno je pravilo pokušati spriječiti dodatni nadražaj i kašljanje kako bi se spriječilo daljnje oštećenje sluznice. Biljka sljez je u tome izuzetna. Sljez se u medicini smatra jednim od najboljih sredstava za oblaganje sluznice. Takvo djelovanje sljez ima upravo zahvaljujući visokom sadržaju sluzi. Mekana i skliska struktura sluzi omogućuje prianjanje na sluznicu pa je štiti i ublažava iritacije. Stoga je sljez jedno od najčešćih biljnih sredstava koje se koristi za ublažavanje kašlja i olakšavanje iskašljavanja. U dišnom sustavu ekstrakt ove biljke umanjuje spazam mišića i oblaže sluznicu pa tako umiruje suhi, nadražajni kašalj. Čaj od sljeza povoljno djeluje na kašalj, infekcije grla, bronhitis i plućni katar. Preporučuje se kao lijek kod bronhalne astme i početne tuberkuloze pluća.
Čaj od ljuski badema je također vrlo djelotvorno sredstvo za liječenje kašlja. Suha smokva i limun obiluju ogromnom količinom minerala i pomažu u liječenju upale dišnih puteva. Ovaj sirup objedinjuje najjače i najbolje namirnice u borbi protiv kašlja i upale grla. Posebno je prikladan za djecu jer ima sasvim ugodan okus.
Sastojci
- 1 kg šećera
- 8 suhih smokava sitno nasjeckanih
- 2 limuna nasjeckana s korom
- šaka ljuski badema
- 1 pakiranje sljeza (mješavina lista, stabljike, korijena)
- 8 dl vode
Priprema otopine sljeza
Kod pripreme sljeza najbitnije je sačuvati što više njegove sluzi. Da biste to postigli, sljez treba otapati u hladnoj vodi kroz duže vrijeme. Potrebno je barem nekoliko sati da sljez počne otpuštati sluz. Najveća pogreška je iskuhavanje sljeza. Temperatura razbija strukturu sluzi i ona se više ne može efikasno lijepiti za sluznicu. Mijenja se kemijski sastav i dobivate samo mali dio ljekovitog djelovanja. Dakle, sljez se priprema tako da ga se natopi u hladnoj vodi 5 - 6 sati. Nakon toga se procijedi i zagrije na mlaku temperaturu, čisto toliko da je ugodnije piti. Ovom otopinom možete kapati i vlažiti sluznicu nosa. Vidi članak o izradi prirodnih kapi za nos.
Sljez preliti s 3 dl hladne vode i pustiti da stoji 5 - 6 sati. Nakon tog vremena dobro procijediti tekućinu.
U 3 dl vode otopiti šećer. Istovremeno dodati ljuske badema, nasjeckani limun i smokve. Zagrijavati do vrenja i pustiti da se poklopljeno hladi. Kada bude mlako, dobro procijeditit i umiješati čaj od sljeza. Punite čiste staklenke.
Sirup čuvajte u hladnjaku. Zbog velike količine šećera sirup može duže trajati.
Doziranje
Odrasli uzimaju veliku žlicu, a mali malu , 3x na dan
Šećer iz ovog recepta možete zamijeniti kilom meda (1 staklenka). U tom slučaju će sirup biti rijeđi i mislim da ga u tom slučaju treba prije potrošiti. Med je sigurno zdravija opcija, ali šećer će bolje konzervirati i bit će gušće.