Moje boleštine me ove godine posebno gnjave, nikako da živnem. Ovo proljeće mi je posebno teško, pa sam odlučila nešto napraviti. Između ostalog i jetra mi je naotečena već godinama, a obzirom da je ona tvornica u organizmu odlučila sam se pozabaviti baš njome.
Jedna moja klijentica mi je nabavila 1 kg sjemenki od sikavice i jučer sam krenula sa terapijom. Obzirom da zbog povišenog tlaka pijem samo jutarnju kavu, čaj od sikavice koji je zapravo mlijeko od sikavice jer je mliječno zelenkaste boje mi dođe kao popodnevna kava, koju s guštom pijuckam jer je ugodna okusa za razliku od većine biljnih napitaka od čije gorčine ljudi zaziru.
Dolje u dodatku prenosim sugestije za još neke načine upotrebe, a ja sam odmah povećala broj tih prijedloga: Samljevenu sikavicu (meljem je u mlincu za kavu) možemo dodati u variva na kraju kuhanja (kao vegetu ili bilo koji drugi začin), možemo je dodati u kuhani rižoto ili upravo skuhani gulaš, možemo je umiješati u sirne i druge domaće namaze, ako mijesimo sami kruh, možemo je umijesiti s brašnom ili tako samljevenu ili kao sjemenke.
Ako me pitate zašto jednostavno nisam kupila silimarin kapsule moj odgovor je da ne želim gutati plastiku kojom su obložene, ma kako biorazgradiva ona bila.
Sikavica
Ako tražite dekorativnu, ali ujedno i ljekovitu biljku, evo jednog prijedloga. Zove se sikavica (druga imena: bijeli stričak, gospin trn, sikalina, divlji artičok, magareća salata, osljebad, ošebalj, sjekavica, šarena badeljka).
Posadila sam je pred kućom kao dekorativnu biljku. Zaista je svojim izgledom ukrasila okućnicu. Ima lijepe listove, prošarane bijelim žilama. Cvjetovi su ljubičasti i bodljasti, pravi raj za oči. Izraste dosta visoko tako da je prilično uočljiva gdje god da je zasadite. Ova biljka zaista ne traži nikakve posebne uvjete. Uspijeva u škrtoj zemlji i ne treba nikakvu posebnu njegu. Voli sunčana mjesta. Potječe iz mediteranskih dijelova Europe i sjeverne Afrike. Može prezimiti ako je tlo dobro drenirano.
Kada je jednom posadite lako ćete je razmnožiti iz sjemena. Sjemenke (plodovi) su upravo glavni razlog uzgoja ove biljke.
Ljekovitost
Sjemenke sadrže silimarin. Silimarin je kompleks različitih spojeva. Ne postoji jedan spoj čija bi se ljekovitost posebno istaknula, nego svi zajedno ostvaruju više bioloških učinaka koji dovode do ljekovitog djelovanja, a to je regeneracija jetre i njezina zaštita od oštećenja izazvanog različitim uzrocima. Silimarin nema medicinskog ekvivalenta u liječenju jetre. Znanstveno je dokazano da silimarin obnavlja jetrene stanice i potiče njihov rast.
Sikavica efikasno liječi sve vrste alergija, hunjavice uzrokovane peludom, napade urtikarije i astme.
Radije koristite sjeme sikavice kao izvor silimarina nego gotove farmaceutske pripravke. Prirodna biljka je ipak najbolji izbor! Evo kako se priprema sjeme:
Način pripreme
Nakon branja zrele biljke, cvjetove treba dobro posušiti. Iz posušenih cvjetova vaditi sjemenke.
Sjeme sikavice samljeti ili zdrobiti. Trudite se koristiti svježe mljeveno sjeme i ne stvarati prevelike zalihe.
Žličicu mljevenog sjemena preliti čašom kipuće vodom i ostaviti 15- ak minuta da odstoji. Procijediti i piti po malo. Ovaj čaj treba primijeniti 2-3 puta dnevno
Mljeveno sjeme možete konzumirati zajedno s jogurtom ili još bolje domaćim kefirom. To je odličan način konzumacije!
Ljudski organizam se može naviknuti na silimarin pa je neophodno praviti pauzu u trajanju od 2 tjedna nakon isto tolikog vremena uzimanja. Nakon toga se može nastaviti terapija. S obzirom da sikavica djeluje estrogeno ne preporučuje se ženama sa fibroidnim tumorima, rakom maternice, jajnika i dojke te endometriozom.
Čak i ako ste zdravi, uvrstite ovo sjemenje u obrok s jogurtom. Od mladih listova možete čak napraviti varivo
Lijepa i dekorativna biljka u okućnici može vam biti od velike koristi i u jelovniku.
http://www.gazdarica.com/stranice/zdravlje/prirodni-lijekovi/Sikavica
Preporučujem i ovu web stranicu:
http://www.koval.hr/blogeky/ljekovite%20biljke/sikavica.html