Ružmarin (Rosmarinus officinalis) svima poznata mediteranska biljka. Ima tri glavna kemotipa eteričnog ulja: cineol, verbenon/bornil‐acetat te kamfor. O tome smo već pisali, no u kontekstu djelovanja na dišni sustav zgodno je znati kako je ružmarin kemotip cineol, kao i mnoga ulja bogata cineolom, snažan ekspektorans, dok je kemotip verbenon dobar mukolitik. Ružmarin kemotip cineol možda nije prvo ulje odabira – većina laika i profesionalaca obično posegnu za ravensarom ili eukaliptusom globulusom. No, zato je kemotip verbenon odveć često zapostavljen – blag je za kožu, ugodnog mirisa i djeci, i neće provocirati jak kašalj kao ulja s cineolom. Možda ćete baš posegnuti za njim, pogotovo u neobičnim smjesama s manukom ili timijanom satureioidesom koje će i bez poznatog spoja cineola pomoći dišnom sustavu. Ružmarin kemotip kamfor uglavnom se ne koristi kod dišnih tegoba.
Katkad se uz ova glavna eterična ulja znaju koristiti i druga ulja, prije svega zbog boljeg antivirusnog i antibakterijskog učinka. Ružino drvo (Aniba rosaeodora) dolazi nam iz Južne Amerike i bogato je spojevima koji snažno djeluju protiv virusa, pa se njime pojačava antivirusni učinak čajevca ili ravensare. Tome isto služi i timijan kemotip linalol i timijan kemotip geraniol, dva vrlo zanimljiva eterična ulja vrlo ugodna mirisa. Razmislit ćemo o njima pogotovo kada se originalno virusne infekcije kompliciraju bakterijskim superinfekcijama. Puzajući miloduh (Hyssopus officinalis var. decumbens) pomaže širenju bronha, stoga je jedno od prvih ulja odabira kod astmatičara, pogotovo astmatičara gdje se originalna bolest komplicira ili čak provocira jesenskim i zimskim virusnim infekcijama. Manuka kemotip triketon (Leptospermum scoparium), prikazana na slici, novozelandsko je ulje koje se u lokalnoj medicini koristilo kao i čajevac u Australiji. Gotovo je nevjerojatno kako ova vrsta ima cijeli niz kemotipova, stoga treba tražiti upravo ovaj. Obično se
kombinira s čajevcem. Eterično ulje vrste Helichrysum gymnocephalum dolazi nam, opet, s Madagaskara. Bogato cineolom, koristi se u inhalacijama te dermalnim putem. Ovo je ulje relativno rijetko i dosta skupo. Ima reputaciju da, poput miloduha, pomaže kod astmatičara kada ih zahvati virusna infekcija koja ima otežava osnovnu bolest.
Relativno rijetko i skupo, ali vrlo djelotvorno ulje koje snažno potiče čišćenje pluća je eterično ulje inule, (Inula graveolens), koje se uglavnom koristi u
inhalatorima s fiziološkom otopinom. Ono sadrži cineol i laktone, a vrlo rijetko se koristi na koži zbog mogućeg alergizirajućeg djelovanja. Lovor (Laurus nobilis), ulje bogato cineolom, ali i drugim spojevima poput fenolnih etera. Lovor je često zaboravljeno ulje, a koje je odlično u smjesama s čajevcem.
Kao mala klasa za sebe su ulja koja inače ne sadrže niti jedne od spomenutih spojeva. To su ulja bogata čistim monoterpenima (ugljikovodicima), kao što su bijeli bor (Pinus sylvestris) i razne vrste tamjanovaca (Boswelia sp) te čempres (Cupressus sempervirens). Za razliku od ulja s cineolom, oni mogu smiriti pretjerani kašalj. Premda ova ulja naizgled nemaju djelovanje protiv virusa, danas ipak znamo da njihovim metabolizmom (enzimskom obradom u tijelu) nastaju spojevi poput alkohola koji djeluju antivirusno.