I po koži se razlikujemo!
U jednom izvješću za tisak objavljeni su statistički podaci o tržištu kozmetike za muškarce (u Francuskoj). Muški potrošači su, posebno zanimljivi kozmetičarki koja ih mora osvojiti. No, da bi shvatili mušku estetiku, a pogotovo kozmetiku potrebno je dobro upoznati razliku između kože žene i kože muškarca. Značajan korak prema poznavanju kože muškarca biti će izvadak iz knjige gospodina H. Pierantonia "Kozmetička njega muškarca" koji će biti veliki korak prema upoznavanju muške kože.
Opći izgled kože muškarca
Ako ispitamo kožu lica muškarca možemo ustanoviti da u večini slučajeva njeno tkivo nije tako fino kao kod žene. Ta koža je deblja, više pigmentirana, manje mekana na dodir, čak i onda kada je muškarac tek obrijan. S godinama debljina kože muškarca se smanjuje brže nego kod žene. Nabori i bore uvijek su izraženiji i dublji na muškom licu nego na ženskom (naravno u istoj starosnoj dobi).
Rožnati sloj
Kod muškarca taj sloj je općenito deblji. On se sastoji od više podslojeva i ima potrebu za obilnijim vlaženjem nego kod ženske kože.
Lojne žlijezde
Brojnije i veće nego kod žene, te žlijezde imaju slijedeće karakteristike:
a) One luče veću količinu loja. To je zbog toga što kod muškarca postoji tendencija fiziološke agresivnosti, koja je podložna utjecaju androgenih hormona i nervnog sustava;
b) Velika količina lojnih žlijezda i njihovo lučenje uzrokuju proširene otvore na folikulima koji su tada i uočljiviji;
c) Kod odraslog muškarca lojno lučenje je praktički stabilno i ne smanjuje se s godinama. Kod vrlo starih osoba izgleda da se to lučenje čak i povećava što dovodi do dosta masne kože. Zato muškarci rijetko upotrebljavaju masne kreme.
Žlijezde znojnice
Po D. Abondharamu i J. Wepieronu: "Postoji razlika među spolovima po količini lučenja znoja". Žlijezde znojnice su brojnije kod žena. Postoji razlika u kiselosti znoja među spolovima. Znoj muškarca ima veću kiselost nego znoj žena. Ta razlika postoji prvenstveno zbog utjecaja hormona. Naglasimo još da je jačina znojenja u pubertetu jača kod djevojčica i to naročito na stopalima i dlanovima. Na ovu razliku u količini znoja nadovezuje se razlika u sastavu loja, što se može uočiti iz priložene tabele Nickolaidesa Rothmana.
Neke će kozmetičarke smatrati - napomenuo je J. Poirsons - da su ove razlike beznačajne. Za biologa one će biti velike, jer on dobro zna da se na ove kvantitativne razlike koje su na prvi pogled minimalne, vežu znatno veće razlike u metabolizmu. To uzrokuje različito funkcioniranje kože muškarca i kože žene.
Kapilarni sudovi lica
Kapilarni sudovi su kod muškarca manje lomljivi nego kod žene, posljedica tome nailazimo kod njih na manje slučajeva kuperoze. Neki smatraju da je ta "muška prednost" u vezi s brijanjem kože, predstavlja neku vrstu dnevne masaže koja jača kapilarne stjenke.
Koža
Koža muškarca je deblja. Uprkos toj činjenici, muško lice naginje opuštanju i preuranjenom starenju. Ova neprilika se može pripisati brijanju. Kao što smo rekli, brijanje učvršćuje stjenke kapilarnih sudova, ali ono isto tako rasteže tkivo i na taj način dovodi do njegovog opuštanja.
Nabori i bore lica
Bore lica su kod muškarca izraženije jer je intenzivnija mimika lica. Napetosti i opuštanja ličnih mišića oštećuju tkivo po dužini i ostavljaju trag u obliku bora i nabora koje zovemo "bore izražajnosti". Koža muškarca naglo stari kroz različite životne dobi. Ono što je kod žene postepeno, to je kod muškarca ubrzano. Bore će se pojaviti ranije i bit će izražajnije ako je koža lica deblja. Od tridesete godine gubitak čvrstoće tkiva dovodi do opuštanja kože koje je kod muškarca jače nego kod žene iste životne dobi.
Kozmetička njega mora voditi računa o ovim razlikama
Već možemo sagledati posebnosti njege muškarca i žene koja proizlazi iz razlika tijela i kože spolova. Koža muškarca ima potrebu za većom vlažnošću nego koža žene. Koža muškarca je izložena velikim atmosferskim agresijama bez zaštite nekog djelotvornog sredstva i na primjer šminke, a to pospješuje isušivanje kože. Zbog svakodnevnog brijanja bilo mehaničkim sredstvima ili električnim aparatom koža postaje osjetljiva i posebno sklona iritiranju. Brijanje stvara na obrazima, vratu, bradi i gornjoj usni ozljede koje su vrlo male, ali to su ipak lezije epiderme. Električna struja nalazi u tim malim ranicama od brijanja "otvorena vrata" kroz koja prodire u tkivo. Ponekad brijanje električnim aparatom postaje zbog tih ozljeda vrlo bolno. Bradu možemo usporediti s pravim ribežom. Kod krvarenja iz brade moramo upotrijebiti spužvice ili papir za skidanje šminke umjesto vate. Na ta dva faktora iritacije kože, brijanje i pjene za brijanje i nedostatak zaštite, treba dodati i treće: kao što nam je poznato koža nije samo omotač površine našeg tijela, koji ima više ili manje kiseli sastav. To je i svojevrsni "ogrtač" sastavljen od živčanog tkiva. Osjetljivost kože muškarca povečava se fiziološkom agresivnošću koja je zajednička svim muškarcima kao i nervozom (napetošću). Stoga je potrebno da vaši zahvati na licu budu općenito nježni a naročito smirujući.
Muška kozmetika na tržištu
Muškarci provedu oko 3.500 sati ili 6 mjeseci svoga života brijući se. Shvaćamo dakle važnost muške kozmetike. Ona čini 10% ukupne kozmetike. Lijep postotak za muškarce koji često prešućuju kako koriste kozmetičke preparate. U 40% slučajeva žena je ta koja kupuje za njih. U 1988. godini muškarci su koristili 100 mil. kozmetičkih preparata što iznosi više od 2.000.000.000 francuskih franaka. Polovicu ovih proizvoda čine kolonjska voda i parfemi.
Gdje muškarci kupuju?
- u običnim trgovinama: - 80% proizvoda odnosi se na pjene za brijanje i dezodoranse;
- u parfumerijama: 12% preparata koji sadrže mirise i alcohol;
- u ljekarnama: 4% preparata. To su posebne kupovine (radi se o ljekovima);
- naručuju pouzećem: oko 4 % preparata.
Sastojci loja |
Odrasli |
0drasle |
muškarci |
žene | |
Slobodne masne kiseline |
55,7 |
63,4 |
Trigliceridi |
2 |
2 |
Esteri masnih kiselina |
10,6 |
9 |
Esteri kolesterola |
3,6 |
2,5 |
Slobodni kolesterol |
3,7 |
3,1 |
Ugljikovodici |
8 |
2 |
Iz L.N.E.
Zorica Blagaić
Kozmetika maksima, broj 1/1991.