Za razliku od nekih ljekovitih biljčica koje se svojom skromnom i nenametljivom pojavnošću jedva razlikuju od obične zelene trave, neven (Calendulla officinalis) je pravi razmetljivac.
Narančastom bojom, velikim brojem latica i upadljivo velikom cvjetnom glavicom izgleda kao da iz vrtova od lipnja do rujna viče: „Hej, tu sam! Obrati pažnju na mene!“
I doista, trebalo bi obratiti pažnju na njega jer, koliko god žestok bio u svom predstavljanju, neven je u svojoj biti nježan. Nježan i brižan. Nježan je i kada ublažava grčeve probavnoga trakta, menstrualne grčeve, kod gastritisa i čira na želucu i dvanaestercu i kada se njime kod upala sluznice ispiru usta i ždrijelo.
Ali ovaj put, ma koliko bili ljekoviti pripravci nevena za oralno uzimanje, priča zaokreće u nekom drugom smjeru- prema njezi kože.
Macerat nevenova cvijeta- nevenovo ulje je doista jedno od prvih stvari koje bi trebalo imati u sklopu zelene kućne ljekarne. Zahvaljujući saponinima i triterpenskim alkoholima u svom sastavu djeluje lagano protuupalno. Potiče procese epitelizacije i regeneracije kože.
Djelovanje nevenova ulja:
- protuupalno
- liječi, dezinficira i zacjeljuje rane na koži
- regenerira, omekšava i hrani kožu
Koristi se :
- kod iritacija kože, alergija, urtikarija, opekotina, uboda insekata
- za njegu kože kod gotovo svih kožnih oboljenja uključujući akne, čireve, psorijazu, seboreju, neurodermitis i ostale dermatitise te druge infekcije kože
- za njegu osjetljive i dječje kože
- kod hemoroida i varikoznih vena
Pripravci zelene ljekarne
- macerat nevena i nevenova mast
Lokalna uporaba nevenova ulja sigurna je čak i u pedijatrijskoj praksi, a alergijske reakcije na nevenovo ulje su izuzetno rijetke.
Literatura navodi neke recepture sa nevenom koje datiraju još od 11. i 12. stoljeća, a u tradicionalnoj medicini se koristio i još se koristi u obliku masti od kojih je najčešća baza za izradu- svinjska mast (Adeps Suillus).
Moderna fitoterapija preporuča ekstrakciju pomoću hladno prešanih i nerafiniranih baznih ulja (sva sreća, jer mi nekako ne idu zajedno neven, pajcek i koža, uostalom, u posljednje vrijeme pajceki i nisu nešto previše popularni). Zato obično tek nakon što pripremim nevenov macerat izrađujem mast i to pomoću pčelinjeg voska.
IZRADA MACERATA NEVENA- NEVENOVA ULJA
Boja nevenova ulja ovisit će o tome kakve ćete cvjetove nabaviti - narančaste ili žute. Žuti cvjetovi sadrže više ksantofila dok narančasti sadrže više beta- karotena. Potrebno je pripaziti na oblik biljne droge u maceratu. Najbolja varijanta je raditi macerat od samih latica, druga po redu je izrada macerata od cijelih cvjetnih glavica. Treća i najlošija varijanta je ta da kupite jako usitnjenu biljnu drogu u kojoj se, uz usitnjene cvjetne glavice, nalaze i dijelovi listova i stabljike jer tada ulje može ispasti narančasto- zeleno.
Zbog sklonosti oksidaciji i vrlo lakog kvarenja za izradu macerata preporuka je koristiti stabilnija hladno prešana ulja - pšenične klice, suncokretovo ulje, sezamovo ulje i bademovo ulje i već suhe cvjetove nevena. Naravno da je moguća izrada macerata od svježeg cvijeta, ali takav je macerat puno nestabilniji i preporučuje se prosušiti cvijet kroz 24 sata kako bi se uklonio barem dio vlage i tek tada pripraviti macerat.
50g osušenih nevenovih latica ili cvjetnih glavica lagano istrljati u tarioniku i prebaciti u staklenu posudu koju je moguće hermetički zatvoriti.
Preliti nevenove latice ili cvjetne glavice sa 500ml odabranog hladno prešanog i nerafiniranog baznog ulja (pšenične klice, suncokretovo, sezamovo ili bademovo ulje).
Posudu zatvoriti, ostaviti na hladnom i tamnom mjestu i protresati nekoliko puta dnevno.
Nakon maceracije od tri tjedna procijediti kroz više slojeva gaze i napuniti u tamne boce. Čuva se na hladnom i tamnom mjestu, zaštićeno od svjetlosti.
Macerat nevena je najbolje potrošiti u roku šest mjeseci.
Savjet više:
Nakon što se nevenovo ulje profiltriralo kroz nekoliko slojeva gaze preporuča se ostaviti ga još barem 24 sata da se istaloži i tada ga, ponovno kroz gazu procijediti u tamnu bocu.
Macerat se koristi lokalno, prema potrebi i ulazi u sastav mnogih masti i krema za njegu kože. Za djecu do sedam godina preporuka je macerat razrijediti jednakom količinom baznog ulja (1:1).
IZRADA NEVENOVE MASTI
Jednom kada je macerat nevena pripremljen, čas posla predstavlja pretvoriti ga u mast. Za izradu masti mogu se koristiti bijeli, pročišćeni i žuti, nepročišćeni pčelinji vosak (Cera alba i Cera flava) koje je lako nabaviti u prodavaonicama opreme za pčelare.
30g macerata i 4g pčelinjeg voska ( obično koristim nepročišćeni, žuti) otopiti na lagano zagrijanoj vodenoj kupelji. Važno je zbog velike nestabilnosti macerata nevena da se kupelj zagrijava do maksimalnih 70˙C.
Nakon što se vosak otopi, preliti mast u posudicu u kojoj će se ohladiti.
Mast se koristi prema potrebi, ne mora se držati u hladnjaku, može stajati na hladnom i tamnom mjestu i najbolje je potrošiti je u roku tri do četiri mjeseca.
Savjet više:
Nevenova mast će se najbolje održati u staklenoj kozmetičkoj posudici
Pripravci zelene ljekarne- macerat nevena i nevenova mast
Andrea Šitum
*Objavljeno na http://blog.vecernji.hr/priroda-zna/ 30.04.2009.