ČAJEVAC
(lat. Melaleuca alternifolia, eng. Tea Tree, njem. Teebaum)
Čajevac je niže drvo (5-8 m) uskih listova čije je prirodno stanište relativno malo, ograničeno na područje uz rijeke Clarence i Richmond u New South Walesu u Australiji. Premda se uzgoj čajevca danas uglavnom kultivira, i dalje zahtjeva rast na pustom i vlažnom zemljištu, tako da je proizvodnja čajevca ograničena.
Antiseptičke karakteristike čajevca bile su stoljećima znane lokalnom stanovništvu, Aboridžinima, koji su lišće čajevca vrlo uspješno koristili za liječenje rana, uboda i infekcija. U narodnim su predanjima i „ljekovita jezera“, odnosno lagune u kojima se taložilo otpalo lišće s drveća. Ulje čajevca tijekom Drugog svjetskog rata bilo je obavezatnim dijelom vojničke opreme australijskih vojnika, a početkom prošlog stoljeća u Europi je proglašeno idealnim antiseptikom.
Budući da je proizvodnja ulja iz lišća drveta Melaleuca alternifolia relativno ograničeno, ponekad se po nazivom 'tea tree oil' prodaju ulja iz iste Melaleuca porodice, sličnog mirisa i konzistencije, ali drugačijih svojstava, kao što su Melaleuca cajuputi (cajeput ili cajaput ulje) i Melaleuca quinquenervia (niaouli ulje).
TRADICIONALNA UPORABA ULJA ČAJEVCA
Ulje čajevca mnogima se pokazalo učinkovitim u tretiranju raznih tegoba, pa ga ljudi tradicionalno koriste kod problema:
Glava i vrat: perut, seboreja, psorijaza, ekcem, lišaj, furunkul, posjekotina, mastoiditis, uši, akne, miteseri, sinusitis, prehlada
Lice: posjekotine, akne
Usna šupljina, grlo, uši: bakterije u usnoj šupljini, grlobolja, prehlada, karijes, otitis vanjskog i srednjeg uha, gljivice, zadah, gingivitis, herpes
Ruke: paronihija, gljivice
Zglobovi i mišići: artritis, giht, bolovi
Dišni sustav: bronhitis, sinusitis, krup, tonzilitis
Urinarni trakt: cistitis
Rektum: fisure, hemoroidi
Spolni organi: herpes i kondilomi (HPV), vaginitis, trihomonijaza, kronična kandidijaza, cervikalna displazija (HPV), balanitis
Stopala: pretjerano znojenje, gljivične infekcije, urasli nokti, kurje oči, atletsko stopalo
Koža: kožne infekcije, rane inficirane bakterijama ili virusima, gljivične infekcije, lišajevi, gljivične infekcije noktiju, ekcemi, psorijaza, posjekotine, abrazije, ožiljci, rane od ležanja, varikozne ulceracije, opekotine, svrab, impetigo, dermatitis, alergijski osipi, ospice, vodene kozice, ugrizi životinja i ubodi insekata
TERAPEUTSKA UPORABA ULJA ČAJEVCA
Terapeutska uporaba ulje čajevca posljednjih desetljeća pridobija sve više pristalica, ne samo meðu pobornicima naturopatske medicine već i, zahvaljujući sve većem broju znanstvenih istraživanja i potvrda učinkovitosti ulja, meðu predstavnicima konvencionalne, alopatske medicine.
Zbog široke antimikrobne aktivnosti, ulje čajevca upotrebljava se za proizvodnju krema, losiona, šampona, sapuna, gelova, tekućina za ispiranje usne šupljine i vaginaleta. Terapeutski učinak postiže se proizvodima s optimalnim udjelom ulja čajevca, dok je maksimalna koncentracija propisana standardima europske farmakopeje.
Ulje čajevca (Tea tree oil) dobija se parnom destilacijom ručno ubranog lišća i pupova. Ulje jakog medicinskog mirisa smjesa je od približno sto frakcija (terpinen-4-ol, 1,8-cineol, seskviterpen i para-cimen glavne frakcije), od kojih su neke jedinstvene. Terpinen-4-ol je prepoznat kao važna antimikrobna frakcija koja, djelujući s ostalim uljnim sastojcima kao lipofilnim otapalima, olakšava prodiranje i pojačava protubakterijska, protugljivčna i protuvirusna svojstva ulja.
Ispitivanja su pokazala da je ulje čajevca aktivno protiv mnogih mikroorganizama, uključujući u to i sve tipove Candide i Malassezia furfur i osamdeset drugih tipova gljivica koje izazivaju oboljenja. Ulje čajevca takoðer ima dokazanu aktivnost protiv: Bacteroides, Clostridium, Cryptosporidium, E. coli, Enterobacter, Fusobacterium, Gonococcus, Hemophilus, Herpes virusa, Meningococcus, Microsporium, Peptococcus, Proteus, Pseudomonas, Spirochetes, Staphylococcus, Streptococcus, Trichophyton, Mycoplasma hominis, M. Pneumonie i dr.
1993. godine dokazana je aktivnost ulja čajevca protiv meticilin-rezistentnog Staphylococcus Aureus (MRSA), bakterije koja je rezitentna na antibiotske tretmane.
Svakako je ne samo interesantno nego i značajno otkriće da ulje čajevca ne ubija zdrave bakterije na koži nego jedino bakterije patogene aktivnosti, ako se ulje čajevca koristi svakodnevno i u adekvatnim koncentracijama.
Ulje čajevca dokazano je antiseptično, snažno antimikrobno i imunostimulativno sredstvo bez štetnih popratnih pojava.
AUSTRALIAN BODYCARE TEA TRE OIL
ulje se proizvodi od lišća čajevca sa strogo kontroliranih plantaža
standardizacija Australian Bodycare ulja čajevca i više no udovoljava zahtjevima kakvoće propisanima europskom farmakopejom, internacionalnim standardom ISO 4730 i australijskim standardom AS 2782-1997
ključna komponenta antimikrobne aktivnosti ulja je terpinen-4-ol koncentracija čega mora biti iznad 30%; tipična koncentracija u Australian Bodycare ulju čajevca je 38-44%
koncentracija 1,8-cineola mora biti manja od 15%; tipična koncentracija u Australian Bodycare ulju čajevca je izmeðu 0,5-5%
Femigel® sadrži 3% Australian Bodycare ulja čajevca!
Australian Bodycare suraðuje s istraživačkom skupinom RIRDC, osnovanom i sponzoriranom od Australijske vlade, na znanstvenim istraživanjima ulja čajevca, te s dermatolozima, ginekolozima i pedijatrima iz Danske, Velike Britanije, Švedske, Poljske, Češke republike i Australije na kliničkim ispitivanjima njegove učinkovitosti.