Arheolozi su čak otkrili raznovrsni kirurški pribor i lubanje koje svjedoče o tome da su se na njima vršile "operacije". Ti su se najraniji zahvati obavljali svrdilima kojima se lubanja bušila kako bi se iz nje pustilo zle uroke koji su obuzeli nesretnikov mozak. Dr. Shelby Riley, pionir na području refleksoterapije 30-tih godina prošlog stoljeća smatrao je da se upravo iz Egipta primjena refleksoterapije proširila Rimskim carstvom.
Neki teoretičari vjeruju da su određene oblike refleksoterapije sjevernoamerički Indijanci preuzeli od Inka iz Južne Amerike. Irokezi su svakako poznati po primjeni pritiska na stopala pri čemu su se često koristili drvenim pipaljkama kojima su stimulirali refleksne točke kako bi oslobodili energetske putove i povratili ravnotežu tijela.
U grobnici u sklopu golemog grobnog kompleksa u Saqqari u Egiptu nalazi se slavna freska iz 2330. g. pr. Kr. Grobnica se često naziva"Liječnikovim grobom" zato što freska prikazuje dva liječnika koji na dvojici pacijenata primjenjuju refleksoterapiju. (Slika gore) Jedan liječnik djeluje na stopala svog pacijenta, a drugi na ruke svog. Prema prijevodu drevnih hijeroglifa pacijent kaže: "Nemoj me ozlijediti" a liječnik odgovara: "Djelovat ću tako da ćeš me hvaliti".
Na slici liječnik koji djeluje na stopala sjedi leđima okrenut pacijentu. Ovim se položajem htjelo izbjeći uvredljivo dizanje stopala prema liječnikovu licu. Oba pacijenta također drže po jednu ruku pod pazuhom. Naime, smatralo se da se tretmanom oslobađa energija i da se stavljanjem jedne ruke pod pazuh ta energija opet vraća u tijelo umjesto da se izgubi. Vjerovalo se da gubitkom vitalne energije tijelo slabi.
Piktogrami na fresci dodatno naglašavaju koncept energije: plava valovita crta simbolizira moćne vode Nila, i šire gledajući, vitalnu životnu snagu univerzuma. Piramida nacrtana iznad oba para također simbolizira energiju.
Slika "zonskih puteva" na stopalima u usporedbi sa tijelom
Dr. Fitzgerald William je, iako specijalist za uho, grlo i nos, stvorio prvu kartu koja je pokazivala uzdužne linije energije koja protječe tijelom i nazvao ih "zonskim putovima". Dr. Fitzgerald je otkrio i da primjenom pritiska na zonske putove na stopalima rukama ili drugim dijelovima tijela ne samo da se može smanjiti bol nego se u većini slučajeva može ublažiti i glavni uzrok boli. Danas iste rezultate postižemo refleksoterapijom koja se dijelom temelji na zonskoj terapiji.
Sr. Shelby Riley, bliski suradnik dr. Fitzgeralda dodatno je razvio zonsku terapiju ubacivši vodoravne zone na dlanove i stopala. Otkrio je i da se jakim pritiskom, osobito na stopalima, stimuliraju zonski putovi i tako poboljšava krvotok, detoksificiraju se blokirani dijelovi i smanjuje se bol.
Izvor: Refleksoterapija, Ann Gillanders