Plućnjak (Pulmonaria officinalis L. Boraginaceae) lijepa je proljetnica koju lako uočimo u šumama prije no i drveće prolista svake godine. Ima karakteristične zelene listove sa srebrnim mrljama, koje pomalo podsjećaju na strukturu tkiva pluća te višebojne, roza ili plave cvjetove.
Naši stari vjerojatno nisu znali za anatomiju pluća, no znali su za povoljno djelovanje na dišni sustav, pa odatle i ime ove vrste koje jasno govori o djelovanju. Plućnjak sadrži neobičan koktel ljekovitih tvari, među kojima već spominjane sluzi, ali sadrži i tanine, protuupalni spoj alantoin, čak i vitamin C. Neobičnost ove biljke je i bogatstvo mineralnih spojeva – do 15% silicijevih spojeva, što ga čini sličnim preslici. Taj koktel očito odgovara imunološkom sustavu pluća, stoga je žalosno da ovako korisna i sigurna biljka nije više upotrebljavan u čajevima i sirupima. Može se miješati s drugim biljkama, npr. listovima trputca ili cvijetom sljeza u jednakim omjerima, te se spravlja čaj od takve smjese. Plućnjak, slično preslici, ima reputaciju da pomaže regeneracijske
procese u plućima zbog bogatstva mineralnih spojeva. Klinički to nije jasnije potvrđeno, no ostaje činjenica da je poput omana, i plućnjak korisna biljka kod kroničnih procesa poput kronične opstruktivne plućne bolesti. Pomalo sličan kemijski sastav (kombinacija silicija, sluzi i protuupalnih spojeva poput kumarina i flavonoida) ima i dvornik (ptičji dvornik, Polygonum aviculare L.), danas već zaboravljena biljka koja zna ulaziti u čajne smjese za olakšanje kašlja.