Uz 110 godina Freudove psihoanalize
Od analize snova do ZDRAVE PSIHE
► Freud uspijeva dokazati do tada nepoznatu činjenicu - fantazija je za psihoanalitičara jednako realna kao i stvarno iskustvo |
VEDRAN KOSOVIĆ
Ove godine (2005 g.) obilježava se 110. godišnjica suvremene psihoanalize koju je utemeljio Sigmund Freud, jedan od najvećih poznavatelja ljudske psihe, analizirajući 1895. godine ljudski san.
Sublimacija, ambivalencija, Edipov kompleks ili regresija, riječi su koje su u svakodnevnoj jezičnoj uporabi, ali malo tko razmišlja otkud su iznikle i tko ih je osmislio. Naime, one su u uporabu ušle na osnovi Freudova učenja, a danas je bez njih praktički nemoguće razumjeti 21. stoljeće i jednu od najmlađih medicinskih grana - psihoanalizu.
Sigismund Schlomo Freud (1856. - 1939.) je prije stotinu godina točno prorekao da će njegove teorije naići na velik broj pristalica, premda su mu život i učenje bili kontroverzni, a ideološki neprijatelji koristili svaku manje utemeljenu postavku da ga diskreditiraju. Freud je, naime, iako iz židovske religiozne obitelji, bio zakleti ateist i time navukao golem prijezir svojih sunarodnjaka, ali i ostalih. Zarana ga privlače tajne duhovnog življenja pa umjesto studija prava upisuje medicinu.
Godine 1886. otvara privatnu praksu te specijalizira široko područje tada nazivano neurastenija. Na liječenju neurotičnih pacijenta razvija svoj nauk, te počinje tumačiti snove pacijenata, iskazujući se pritom kao tolerantan i strpljiv slušatelj. Njegova terapija daje prve rezultate onoga što se kasnije naziva psihoterapijom.
Iskustvo sakupljeno prouèa-vanjem pacijenata i njihovih snova 1905. Freud uoblièava u knjigu »Tumaèenje snova«, gdje objašnjava na koji naèin interpretira snove i kako te interpretacije služe u razumijevanju ljudskih tjeskoba, odnosno neuroza.
Tijekom devedesetih godina devetnaestog stoljeća otkriva kako su jake seksualne želje i strahovi utjecali na razvoj njegovih pacijenata, a nekoliko godina kasnije u javnosti objavljuje i revolucionarnu tvrdnju da neispunjene seksualne potrebe uzrokuju neuroze i meðu djecom, što je uostalom i temelj njegovog učenja.
Godine 1897. prinuđen je priznati nepotpunu održivost te teorije, što za njega predstavlja težak trenutak, no opet uspijeva dokazati jednu do tada nepoznatu činjenicu - fantazija je za psihoanalitièara jednako realna kao i stvarno iskustvo. Godine 1902. objavljuje svoje najveæe djelo »Tri rasprave o seksualnoj teoriji«. Tada u nauk uključuje i pojam libida, seksualnog nagona koji se od tada više ne zanemaruje.
Freudovo učenje širi se civiliziranim svijetom velikom brzinom, dobivajući pobornike, a dotad mnogima upitne teorije postaju pouzdanim temeljem. Na temelju njegovih postavki mnogi, već nakon Prvog svjetskog rata, razvijaju vlastite smjernice u razvoju psihoanalize.
VJESNIK
2. i 3. srpnja 2005.
Moje iskustvo iz praktičnog rada s ljudima da vrlo mali broj pacijenata koji trebaju psihoterapiju i dobiju tu vrstu terapije. Većina njih dobija samo gomilu psihofarmaka čak i ako se odluče posjetiti psihijatra. Pssihoanalizu smatram jedinom prirodnom terapijom u krilu oficijelne medicine...