Kozmetička njega stopala ne smije se miješati sa medicinskom njegom nogu. Stopala koja pate od zaraze ili imaju poremećaj spadaju u njegu medicinskih profesionalaca. Ali njega nogu, nažalost, često počinju tek kada se problemi već pokažu.
Dosljedna i neprekidna njega i preventivan tretman mogu spriječiti poremećaje prije nego se problemi uopće pojave.
Stopala su osnova ljudskog tijela. Dnevni stres i naprezanje mogu biti veliki. Nepravilno stajanje, uske cipele, loša ventilacija, bakterijske infekcije i mnogi drugi utjecajni faktori mogu dovesti u ozbiljnu opasnost zdravlje vaših stopala. Redovita i usmjerena njega stopala najbolja je garancija lijepih i zdravih stopala ljudi svih godina.
STOPALO
Ruke i noge su slične. Oboje imaju pet nastavaka (prsti ruku i nogu) i kosti obavljaju slične funkcije unutar jednih i drugih. Za razliku od ruke, koja dopušta najfinije i najpreciznije pokrete i okrete, noga je kroz ljudski razvoj poprimila fleksibilnost i stabilnost.
Rade automatski i mi smo ih svjesni samo kada imamo problema s njima ili nas bole.
Stopalo se prilagođava svakoj maloj nepravilnosti tla.
Stopalo se sastoji od korijena, središta stopala i prstiju. Stojimo na našim petama. Težina se prenosi na trochleu. Tochlea i calaneus formiraju spojeni članak koji dopušta samo ograničeno kretanje. Prema tome, moguć je prijenos sile i težine s minimumom gubitka energije i stabilnosti, dok dobro usklađen članak pruža pomoć kod premošćivanja neravnog terena.
Trochlea je sastavljena od klizišta prema središtu tijela. Klizište je obuhvaćeno unutrašnjim i vanjskim zglobom koji sprječavaju klizanje sa strane. Konveksna površina članka trochlee dopušta stopalu da klizi kroz korak.
Coneiformne kosti, a razlikujemo unutrašnju, središnju i vanjsku coneiformnu kost, predstavljaju individualne stijene luka stopala. Vanjski rub stopala poznat je kao skočna kost i formira dno luka stopala.
Pojedine kosti stopala spojene su međusobno jakim ligamentima. Unatoč tome, područja između korijena i središnjeg stopala velika su i kosti ne trljaju jedna od drugu.
Površine zglobova podmazuju se zglobnom tekućinom i time se lako prilagođavaju terenu. Luk stopala ima ulogu “upijanja šoka” pri svakom koraku. Središnja trećina stopala formirana je od kostiju koje su puno duže nego korijeni i koje šire stopalo prema prstima. Prva metatarzalna kost posebice je snažno oblikovana, i sposobna je nostit većinu naše težine.
Prsti su sasatavljeni kao i prsti ruku. Kao što palac ruke ima samo korijen i prvi članak palac noge također ima samo dva dijela. Preostali prsti noge sastoje se od tri područja i dva članka. Prsti noge služe odguravanju od tla prilikom hoda, pomažu nam u održavanju ravnoteže laganim manevriranjem stopala što se događa gotovo nesvjesno.
Idealno stopalo
Iako je kostur isto kod svih ljudi, oblik stopala poprilično se razlikuje od osobe do osobe. Idealno, peta bi trebala biti u ravnini lista i trebala bi biti samo malo nagnuta prema unutra. Ahilova tetiva je jasno vidljiva i konture su vrlo fine. Gornja granica stopala ima jasno vidljive vanjske i unutarnje zglobove koji se nastavljaju prema dnu gdje stopalo oblikuje most ili luk do prstiju i pete. Unutrašnji latitudinalni luk jasno je vidljiv i prilikom stajanja vrhovi prstiju mogu se smjestiti ispod luka, tako prvi članci nestaju pod stopalom. Stopalo bi se trebako širiti i postajati sve šire prema prstima ,a ne da postaje plosnato.
Umekšavanje stopala
Ispod pete, vanjskog ruba stopala i glave metatarzalne kosti nalazi se elastičan rub nalik madracu ili jastuku sastavljen od malih okruglih spremišta masnih stanica koje pak povezuju tkiva u obliku lepeze. To je kao da hodamo na ugrađenom vodenom krevetu. Čvrsta, ali elastična i prilagodljiva struktura ublažuje pritisak naše težine koji se umnožava i izaziva pri svakom koraku. Unatoč velikom pritisku, obično nismo svjesni ovih funkcija. Međutim, ako “umekšivač” postane istrošen i plosnat i funkcija mu se smanji, brzo postanemo svjesni boli i moramo odmoriri noge.
Peta ili prednji dio noge: Što nosi više težine?
Pri mirnom stajanju osnova naše težine je malo ispred gornjeg zgloba, kod čunjaste kosti. Peta se puno više koristi za nošenje stojeće težine nego prednji dio noge i unutarnje glave,metatarzalne kosti nose više nego vanjske. Ako obujemo cipelu, tri četvrtine našeg tijela je na peti, a preostala četvrtina je na prstima. Ovo se odnosi na ravne cipele. Ako stojimo na prstima, peta postaje nezaposlena i prednji dio stopala nosi 100% naše težine. Sada je oko trećine naše težine na glavi prve matatarzalne kosti, i području tzv. “kugle” stopala. Što je veća peta, to je manje korištena peta stopala za mekšanje težine tijela. A ljudska peta je dizajnirana da obavlja taj posao, ne prednji dio noge. Visoke pete mogu izazvazi bol i nestabilnost između područja prednje noge i prstiju.
Poremećaji stopala
Ovdje je nemoguće dati potpun i temeljit uvod u dermatologiju i poremećaje noktiju i zato ćemo opisati njihove najvažnije poremećaje koji su povezani sa pedikurom. Zapamtite, kozmetička njega stopala NIJE tretman za poremećaje i zaraze.
U strukturalne poremećaje stopala spadaju deformacije prstiju, ravna stopala te preklopljeni prsti koji prelaze jedan preko drugog. Uzrok tome je nošenje neprikladne obuće, a vrlo rijetko bolest.
ZGRČENI ili PANDŽASTI prsti posljedica su neuroloških bolesti te uske i tijesne obuće.
ČEKIĆASTI prsti nastaju uslijed kontrakcije tetiva, a koščata izbočina na vanjskoj strani zgloba palca, koja ga prisiljava da se savije prema drugim prstima, naziva se HALLUX VALGUS. Ona može biti posljedica uskih cipela ili nasljeđe. U takvom slučaju može se nositi ispravljač aluce valga, koji vraća palac.