Sastoji se od tri sloja:
-hrpteni nokat-rožnati keratin
-središnji nokat-meki keratin
-trbušni nokat-keratin ležišta nokta
PROMJENE,OŠTEĆENJA I OBOLJENJA NOKTIJU
Promjene na noktima posljedica su raznih patoloških pojava.One se mogu pojaviti na matici nokta, ploči i ležištu nokta. Noktna ploča je mrtva tvar, pa su promjene na njoj trajne i pomiču se sa rastom nokta, a nestaju dok ne dođu do njegovog slobodnog ruba.
Djelovanjem kemikalija nokti se lome,a mogu se i cijepati. Uzroci te pojave su u smetnjama koje izaziva prehrana, lokalne patološke promjene i slično.
Traumatske promjene javljaju se češće u osoba pojedih zanimanja. Nokte trauma i tijesna obuća, loša navika griženja noktiju, suviše agresivna kozmetička njega stopala, deterđenti, dekorativna upotreba laka, aceton…Oštećeni nokti gube sjaj, postaju krhki i lomljivi, hrapavi i neravne površine, a nestaje prirodna ružičasta boja i transparentnost.
Oboljenja nokta mogu biti urođena i stečena. Urođena oboljenja obično su praćena anomalijama drugih organa, a stečena su posljedica akutnih i kroničnih bolesti, raznih infekcije i slično…Pri oboljenju i oštećenju nokta može doći do atrofije ili jakog zadebljanja.
Prije bilo kakve pedikure, nokte treba oprezno i savjesno procijeniti. U biti, smijete raditi samo sa zdravim noktima.
ZARAZE NOKTIJU I PROMJENE
Općenite indikacije zaraze nokta jesu promjene boje ili deformacije.
Često se oba simptoma pojavljuju u isto vrijeme.
1.Mees` sche trake-okomite trakaste svijetle promjene na noktima. One se javljaju kao posljedica nepravilnog orožnjavanja u okviru problema pravilne izmjene tvari, pomanjkanja bjelančevina, te kao nuspojave uslijed uzimanja lijekova. Ozdravljenjem organizma nestaju promjene ali nokat poprima ispupčen oblik.
2.Leuconychia trichophytica – bjelkasto oboljenje noktiju izaznano gljivičnim oboljenjem.
3.Promjene boje u zeleno – bakterijska zaraza. U području kozmetike ova gljivica ili bakterija naziva se “plijesan”. Ona pojačano utječe na pločicu nokta i u najgorem slučaju potpuna uništava nokat. Ova bakterija raste samo u posebnim uvjetima, prestaje čim nokat dođe do dovoljne količine zraka i održava ga suhim. Površina nokta je meka, zelenkasta i vrlo vlažna.
4.Promjene boje nokta u žuto
a) izazvana lakiranjem nokta
b) gljivična infekcija-moguće gljivične infekcije su plijesan, gljivice ili kvasac. Samo dermatolog može odrediti koji faktor je odgovoran za infekciju i donijeti odluku o pravilnoj terapiji.Tamnija, gotovo smeđa boja, može indicirati gljivičnu infekciju i treba profesionalno tretiranje. Nokat izgleda drvenast, struktura mu je slaba i krhka i samo su neki dijelovi noktiju promijenili boju. NE RADITE PEDIKURU NA NOKTIMA S GLJIVIČNOM INFEKCIJOM!!
5.Promjene boje nokta od plave do crne
a) hematom-uzrokovan ozljedom
b) melanom-maligna promjena kože. Tamna promjena može značiti malignu promjenu na koži. Crna, tamna točka koja ne nestaje mora se kritički pregledati. Pediker treba promatrati točku i mjeriti je da bi se zamjetila promjena u veličini.
DEFORMACIJE NOKTNE PLOČE
- zadebljani nokti
- rascijepljeni nokti
- kandžasti nokti
- urasli nokti
- mekani nokti
Obrađuju se ovisno o uzroku nastanka deformacije
1. redovitom kvalitetnom pedikurom
2. stavljanjem kopči, proteza, gelova
3. lijekovima
Promjene na zaobljenosti nokta i zadebljanja često mogu doći s promjenama površine nokta. Genetski faktori, ozljede i neke bolesti mogu uzrokovati deformacije nokta.
PROMJENE NA POVRŠINI NOKTA
Površinske promjene mogu biti uzrokovane ozljedom ili bolešću. Ove promjene mogu se pojaviti periodično, trajno ili samo u akutnoj fazi.
Različito stanje noktiju:
a) brazde koje vode od zanoktice do vrha nokta tipične su ozljede zanoktice,
nepravilne manikure ili bolesti.
b) ispucali nokti-uobičajeni simptom kod starijih, nokat puca od zanoktica do slobodnog ruba. Ovo stanje može biti genetsko.
c) Psorijaza-mala udubljenja i po površini nokta, koja daju noktu rupičasti izgled
d) Onychochitis-nokat puca u dva sloja od slobodnog ruba.Liječenje-pravilna prehrana i ispravna njega noktiju.
e) Onycholysis-najčešća bolest noktiju.To je fizičko i kemijsko odvajanje noktne ploče od noktne posteljice. Nokat je u tom području drukčije boje. Uzroci mogu biti mehanički pritisak, bolest, ekcem, kožne bolesti, gljivične upale, itd.
g) Mikoza-lijek MIKOSEPT. Infekciju i tip zaraze može odrediti samo dermatolog