Potrebno je, međutim, tek malo da se sve vrati u red: u određene sate treba obavljati određene poslove ili zadatke, i to ustaliti kao svoju naviku. Toliko je to jednostavno. Specijalisti – nutricionisti, neurolozi itd - sve više uzimaju u obzir tjelesne ritmove koji se smjenjuju tijekom dana. Neki kancerolozi čak smatraju da lijekovi koji se daju pacijentu protiv raka ne djeluju na isti način ako ih se daje u različitim dnevnim periodima.
Neke od ovih činjenica još su i danas kontroverzne: kronobiologija postoji već više od stoljeća ali je trebalo čekati 60. godine prošlog stoljeća kako bi je priznali, pa se stoga smatra "mladom" medicinskom granom. No jedno je sigurno, ne košta ništa probati. Počnimo osluškivati svoje tijelo!
3 trika za dobar san
Prevarite organizam
Jedno englesko iskustvo otvara nove horizonte svima koji pate od nesanice: odjenete li rukavice i čarape, tijelo vjeruje da mu se temperatura povećava (ali je to samo na ekstremitetima!). Stoga će se požuriti da vas "rashladi". A to omogućava lakše tonjenje u san…
Igrajte se svjetlima
Kontrast dana i noći neophodan je za dobar san. Svjetlost ima vrlo precizno kronobiološko djelovanje. Poslije 20 h, boravite u prigušenom svjetlu, jer je inače pod jakim svjetlom koje stimulira retinu, obustavljena proizvodnja melatonina (epifiza ne luči ništa ako nije primila signal o smanjivanju svjetlosti). Ujutro, zauzvrat ne oklijevajte se izložiti što jačoj svjetlosti. Što je kontrast intenzivniji, lakše ćete slijedeće večeri zaspati. Smatra se, uostalom, da je kasni izlazak sunca u jesen odgovoran za produženo lučenje melatonina što remeti ostale ritmove i time povlači pojavu famoznih jesenskih depresija.
Vikendom ne liježite prekasno
Ako je prekid ritma preintenzivan u nedjelju uveče, teško ćete brzo zaspati. Rezultat, prekratka noć koja će u ponedjeljak utjecati na pad vaše produktivnosti. Dobro je poznato i statistički da je ponedjeljak dan u tjednu s najviše nezgoda i nesreća. Do srijede se ritmovi sređuju i tada je sve u savršenom redu.