Ljekovito bilje tradicionalno se koristi u čajnim mješavinama i različitim pripravcima,
namijenjenima upravo olakšavanju, poticanju i reguliranju probave. Uz pomno
odabrano bilje, ponekad se za ublažavanje manjih probavnih tegoba preporučuju i
drugi sastojci, poput probiotika i medicinskog ugljena. Česte su i kombinacije
ljekovitog bilja s medicinskim ugljenom i probioticima. Kako djeluju ovi sastojci?
ALOJA (Aloe barbadensis Miller, Aloe ferox) ili Aloe vera pripada u skupinu najviše proučavanih ljekovitih biljaka.
Biljka iz porodice ljiljana, s debelim mesnatim listovima punim dragocjenog soka, od davnina se smatrala eliksirom mladosti i ljepote. I danas se cijeni lokalno djelovanje aloje, zbog čega se koristi kao vrijedan sastojak krema, losiona i različitih kozmetičkih proizvoda. Poznato je više od 300 vrsta aloje, ali samo četiri vrste aloje imaju ljekovita svojstva.
U medicini se najčešće upotrebljavaju Aloe barbadensis Miller i Aloe ferox. Dokazano je da aloja sadrži čak 200 biološki aktivnih sastojaka.
Bogata je vitaminima, mineralima, esencijalnim aminokiselinama, gorkim tvarima, enzimima te anorganskim sastojcima. Gorke tvari, posebno aloin, mogu djelovati snažno laksativno, pa se u obradi i farmaceutskoj proizvodnji odstranjuju.
Aloja ima snažno imunostimulativno, protuupalno i antioksidativno djelovanje, dobar je baktericid i virucid, a brojne studije dokazale su učinak na reguliranje probavnih procesa.
ALPSKA KRKAVINA (Rhamnus frangula) je grmolika biljka rasprostranjena u Europi, zapadnoj i centralnoj Aziji.
U narodnoj medicini poznata je kao sredstvo za čišćenje.
Zahvaljujući aktivnim sastojcima iz kore koji potiču motilitet crijeva, ova biljka djeluje kao prirodni laksativ i potiče brže pražnjenje crijeva.
ANIS (Pimpinella anisum) je stara ljekovita biljka, autohtona u sredozemnom području. Cijenjena je i kao začin, a ljekovito djelovanje ima plod anisa koji se koristi u slučajevima probavnih tegoba, grčeva, jake fl atulencije i crijevnih kolika.
KRKAVINA (Rhamnus purshiana) je manje drvo rasprostranjeno u zapadnom dijelu Sjeverne Amerike. Domorodačko stanovništvo je upotrebljavalo krkavinu kao sredstvo za čišćenje pod imenom Cascara sagrada. Tek sredinom 19. stoljeća je prenesena u Europu.
Danas je poznata u medicini kao učinkovit laksativ.
KAMILICA (Matricaria recutita) je najpoznatija ljekovita biljka koju priznaje i službena i tradicionalna medicina. Raste širom naše zemlje. Kamilica ima dokazano protuupalno, spazmolitičko i antimikrobno djelovanje. Primjenjuje se kod želučanih i crijevnih tegoba, posebno kod kolika i upale probavnog sustava.
KOMORAČ (Foeniculum vulgare) je rasprostranjen širom svijeta. Uporaba komorača kao ljekovite biljke zabilježena je još u starom Egiptu. Tradicionalno se koristi u čajnim mješavinama, posebno za ublažavanje kolika. Odlično je prirodno sredstvo protiv osjećaja napuhnutosti i fl atulencije, blagotvorno djeluje kod dispepsije. Primjenjuje se i u posebno pripremljenim instant napitcima za ublažavanje kolika kod novorođenčadi i dojenčadi.
MARULJA (Marrubium vulgare) je rasprostranjena po cijelom Sredozemlju. U narodnoj medicini koristi se kod kroničnih proljeva, oboljenja jetre, želuca i crijeva. Učinkovito se primjenjuje kod pomanjkanja teka, probavnih tegoba te kod poremećaja izlučivanja žuči.
MASLAČAK (Taraxacum offi cinale) je rasprostranjen po cijelome svijetu. U narodnoj medicini je poznat kao sredstvo za pročišćavanje krvi. Maslačak pomaže radu jetre i žuči, potiče probavu, regulira razinu glukoze i potiče izlučivanje tekućine i toksina.
MENTA (Mentha piperita) je vrlo poznata i popularna biljka. Njezino eterično ulje ima široku uporabu u tradicionalnim pripravcima za ublažavanje tegoba probavnog sustava. Ublažava kolike i posljedice pojačanog lučenja želučane kiseline, ima blago antiseptičko i anestetičko djelovanje.
RABARBARA (Rheum palmatum)je nativna biljka u planinama južne i zapadne Kine, a uzgaja se i u Europi. Upotrebljavala se u kineskoj tradicionalnoj medicini kao sredstvo za čišćenje, jačanje teka te kao sredstvo za poticanje probave. U pripravcima se rabarbara koristi kao sastojak s blagim laksativnim učinkom.
SENA (Cassia angustifolia) je biljka rasprostranjena u tropskim područjima. U Africi i Indiji se uzgaja na plantažama za potrebe farmaceutske proizvodnje. List i mahuna sene sadrže prirodne laksativne tvari, antrakinone, koji djeluju vrlo moćno kod kronične opstipacije (zatvora).
SLADIĆ (Glycyrrhiza glabra) je bogat brojnim aktivnim sastojcima s dokazanim lokalnim protuupalnim djelovanjem. Uz to, sladić sadrži saponine koji djeluju spazmolitički i protektivno na sluznicu probavnih organa.
ŽUTI SRČANIK (Gentiana lutea) ili lincura je biljka rasprostranjena u planinskim područjima srednje i južne Europe. Tradicionalno se koristila kod pomanjkanja teka i tegoba sa crijevima i želucem. Žuti srčanik je bogat gorkim tvarima koje imaju povoljan učinak na probavne procese. Potiče izlučivanje želučanog soka i smanjuje osjećaj nadutosti.
PROBIOTICI su bakterije koje imaju dokazano povoljan učinak na probavni sustav. Važne su i za povećanje prirodne otpornosti probavnog sustava, sposobnosti njegove obrane od štetnih mikroorganizama, kao i održavanje prirodne ravnoteže korisnih crijevnih mikroorganizama. Probiotici reguliraju peristaltiku i djeluju digestivno. Najčešće se kao probiotici spominju laktobacili i bifi dobakterije. Posebno su učinkovite kombinacije više vrsta Lactobacillusa (L. acidophilus, L. termophilus, L. rhamnosus i L. bulgaricus) te Bifi dobacterium bifi dum, u simbiozi s vitaminima skupine B.
VITAMINI skupine B pospješuju metabolizam ugljikohidrata, masti i bjelančevina i sudjeluju u njihovoj razgradnji. Zbog toga su neophodni za pravilan rad probavnog sustava, a ako je on oslabljen, važno je osigurati adekvatan unos ovih vitamina. Posebno je važno unositi dovoljne količine vitamina skupine B kod osoba s probavnim poremećajima i nakon terapije antibioticima, kada postoji povećan rizik od defi cita vitamina skupine B.
MEDICINSKI UGLJEN je aktivni ugljen koji ima dokazano djelovanje kod nadutosti i proljeva. Učinkovito adsorbira niz toksina, mikroorganizama i plinova koji nastaju kao posljedica neodgovarajuće prehrane ili trovanja hranom. Medicinski ugljen se ne metabolizira niti apsorbira u probavnom sustavu pa se nepromjenjen, zajedno sa štetnim tvarima, izlučuje iz organizma.
PRIPRAVCI NAMIJENJENI REGULIRANJU PROBAVE
Probavne tegobe moguće je ublažiti. Dodaci prehrani s pažljivo odabranom kombinacijom prirodnih i biljnih sastojaka mogu pomoći kod manjih problema probavnog sustava i olakšati tegobe. Kod izbora optimalnog pripravka svakako treba potražiti savjet liječnika ili ljekarnika.
ALOE VERA REGULATOR PROBAVE
Tablete sadrže Sok lista aloje (Aloe ferox), sjeme komorača u prahu (Foeniculum vulgare), korijen sladića (Glycyrrhiza glabra), korijen žutog srčanika (Gentiana lutea), korijen maslačka (Taraxacum offi cinalis), ekstrakt cvijeta marulje (Marrubium vulgare), ekstrakt lista aloje (Aloe barbadensis Miller) u visokoj koncentraciji 200:1 te acidofi lne mliječne bakterije Lactobacillus acidophilus.
Namjena
Prirodno olakšavanje probavnih tegoba poput nadutosti, vjetrova, otežanog probavljanja hrane i neredovite stolice, uz održavanje optimalne ravnoteže bakterijske crijevne fl ore.
Primjena
Uzima se 1 tableta na dan, navečer ili prije spavanja, a na preporuku liječnika količina se može udvostručiti. Tablete ne sadrže aloin, ne djeluju snažno laksativno i ne izazivaju grčeve. Pripravak nije namijenjen djeci.
FERMENTAL, kapsule
Kapsule sadrže Ekstrakt aloje (Aloe barbadensis Miller) u visokoj koncentraciji 200:1, vitamine skupine B (B1, B2, B3, B5, B6 i B12) u optimalnoj količini koja zadovoljava 30% preporučenih dnevnih potreba organizma te kombinaciju 5 vrsta mliječno kiselih bakterija: Lactobacillus acidophilus, L. hamnosus, L. termophilus, Bifi dobacterium bifi dum, L. bulgaricus.
Namjena
Poticanje i olakšavanje probave uz održavanje i reguliranje ravnoteže bakterijske crijevne flore.
Primjena
Preporučuje se uzimati 1 kapsulu na dan, uz glavni dnevni obrok. Posebno su prikladne za vrijeme i nakon proljeva te nakon terapije antibioticima, kada je narušena prirodna ravnoteža crijevnih mikroorganizama. Pripravak nije namijenjen djeci mlađoj od 12 godina.
KARBOFIN FORTE, kapsule Kapsule sadrže Biljni ugljen u prahu, ekstrakt sjemenki komorača (Foeniculum vulgare), ekstrakt cvijeta kamilice (Matricaria recutita), sjemenke komorača u prahu, eterično ulje komorača, eterično ulje anisa (Pimpinella anisum) i eterično ulje mente (Mentha piperita).
Namjena
Reguliranje probave kod trovanja hranom, meteorizma, fl atulencije, nadraženog crijeva i proljeva, uz ublažavanje grčeva i osjećaja nadutosti.
Primjena
Preporučuje se uzimati 2 puta na dan po 1 – 2 kapsule, nakon glavnih obroka.
Kod proljeva odraslima se preporuča oko 7 – 8 kapsula tijekom dana, a kod djece starije od 3 godine 2 puta na dan po 1 kapsula.
Ako dijete ne može popiti kapsulu, sadržaj se može istresti i otopiti u malo vode.
Nije namijenjeno djeci mlađoj od 3 godine.