Mast od borove smole
Kao što smola liječi drvo, slično djeluje i na ljude. Smola je čisti lijek iz prirode. Glavna ljekovita svojstva borove smole su njegova antibakterijska, protuupalna i analgetska svojstva. Ne samo da ubija patogene i djeluje analgetski, nego obnavlja i tkivo bilo koje vrste. Sve o borovoj smoli, njenom sastavu, ljekovitom djelovanju i sakupljanju vidi u članku.
Borova smola u obliku masti djeluje:
Mišići, kosti i živci
reumatske bolesti (reumatoidni artritis, osteoartritis, giht), bolovi (zglobovi, koljena, leđa, ramena, križa, lopatica), ozljede (meniskusa koljena, lakta, Ahilove tetive, razne sportske ozljede), uklještenje živca, išijas, diskus hernija, upale (ligamenata i zglobova, mišića), škripanje koljena i trkačko koljeno (Iliotibijalni sindrom), umor mišića, uganuće gležnja, grčevi mišića, lateralni epikondilitis (teniski lakat)
Koža
gljivične infekcije kože, neurodermatitis, psorijaza, celulit i strije, ožiljci i ogrebotine, dekubitus, opuštena koža dekoltea, vrata, trbuha i bedara, bradavice, podljev krvi i masnice, ubodi insekata i morskih životinja, opekline (od vatre ili sunca, od morskih životinja) i ozebline, žuljevi, suha, ispucala i oštećena koža, herpes na usnicama, folikulitis (upala folikula dlake)
Nokti
gljivice na noktima, urasli nokat, zanoktice
Borova smola je jaka i ljepljiva sirovina. Kao takva je neprikladna je za korištenje pa je treba razblažiti u maksimalnom udjelu od 30%. Maslinovo i kokosovo uje su odlični sastojci koji idu uz borovu smolu. Pčelinji vosak ima također svoja ljekovita svojstva i pomaže dati pravu teksturu masti.
Sastojci
- 20 g borove smole
- 20 g maslinova ulja
- 20 g kokosova ulja
- 3 g pčelinjeg voska
Umjesto kokosova ulja možete dodati kakao maslac u istoj količini i nećete morati u tom slučaju dodavati vosak. Kakao maslac se topi na višoj temperaturi u odnosu na kokosovo ulje pa je mast dobre teksture i bez pčelinjeg voska.
Priprema
Borova smola je jako nezgodna sirovina jer se teško čisti sa suđa ili gdje god kapne. Zato savjetujem koristiti kartonske čaše. Najprije smolu trebate malo otopiti u mikrovalnoj. Trebat će sigurno 2 minute u mikrovalnoj i pri tome treba paziti da se ne pretjera jer će se smola početi dimiti i time je uništena. Znači jako pažljivo i pomalo otapati smolu. Čim se počne otapati, dodati maslinovo ulje. Ponovo zagrijati u mikrovalnoj da se sastojci povežu. Na kraju dodati kokosovo ulje i vosak te zagrijavanjem ponovo dobro povezati i pomiješati sastojke. Pretočiti u staklenku.
Piše: Sunčica P.