PRAVILNA PREHRANA
Hajd'mo obaviti dobru kupovinu
Put do pravilne prehrane za vas i za vašu obitelj, vodi preko tržnice, gdje (gotovo) sve i počinje.
10 savjeta kako da kupite kvalitetnu namirnicu
- Uspješna nabava namirnica unosna je i za vašu liniju i za vaš novčanik!
- Sastavite popis onoga što trebate…i ne proširujte ga: to je najbolji način da nešto ne zaboravite ili, s druge strane, ne popustite nepotrebno iskušenju. Najlakše je napraviti tipsku listu za sve potrebne namirnice na kojoj onda unosite promjene prije polaska u kupovinu.
- U kupovinu idite obavezno punog želuca. To vam je već jasno, zar ne? Činite to stoga sistematično: boljeg ste raspoloženja i ne dovodite se u napast da kupite paketić keksa ili nešo slično.
- U dućanu uputite se odmah tamo gdje nešto trebate…i prođite bez zastajkivanja pored polica s mogućim zamamnim namirnicama (slastičarski proizvodi, keksi, sladoled…).
- Koristite besplatnu dostavu u kuću ako je na raspolaganju kad se radi o pakiranim gotovim namirnicama. Tako vam preostaje da jedino obavite kupovinu svježih proizvoda (mliječni proizvodi, povrće,voće…)
- Ako je moguće ne vodite sa sobom svoju djecu. Ako ne može drugačije, povjerite im dužnost da sami u supermarketu nađu određeni proizvod koji vole, a ako znaju čitati, naučite ih da redovito pročitaju naljepnicu…i navikavajte ih na ono što vi odaberete bez pogovora.
- Odabirite kvalitetne proizvode koje ćete jesti s apetitom. Možete ih i kušati, u malim količinama, kako ne biste bili frustrirani.
- Ako baš ne možete izdržati, priuštite si komadić suhomesnatog, sladoled ili voćni kolač…ali samo jednom tjedno!
- Upitajte se je li doista neophodno da svakog tjedna kupujete kekse, čokoladu, kolače s kremom i druge slične namirnice.
- Težite jednostavnosti: kad uglavnom kupujete svježe voće i povrće, ribu i bijelo meso, prirodne bezmasne mliječne proizvode, bezmasne sireve…sigurni ste da ste na pravom putu.
Što se tiče napitaka: težite prirodnima. Voda i svježe iscjeđeni voćni i povrtni sokovi. Odrecite se gaziranih napitaka čak i kad na njima stoji oznaka "light". Ne stavljajte ih na stol uz jelo nego ih iznosite samo u specijalnim prilikama.
e dopustite da se ponovno uhvatite u zamku: dešifrirajte naljepnice
- Unos kalorija na 100 g ponekad je otisnut masnim slovima…dok je važnija porcija, od 125 g, na primjer: trebate naučiti izračunati koliki je ukupni iznos kalorija u pojedenoj količini.
- Za mliječni proizvod, oznaka "samo "4% masnih tvari" znači da je proizvod prilično mastan jer mlijeko samo po sebi ne sadrži više od 3,4% masnoće.
- Jogurt s 0% masnoće može biti kaloričniji nego što bi čovjek pomislio ako mu je dodano voće, fruktoza i drugi glucidi.
- Ako je proizvod "bio" ne znači da je postan: kvaliteta namirnice nije u vezi s njegovom energetskom vrijednošću.
- Kompot bez dodatka šećera može biti jednako kaloričan kao i klasični kompot ako mu je dodan koncentrirani voćni sok.
- Usporedba količina namirnice (meso, povrće…) prisutne u komercijalnom proizvodu (gotova jela, juhe…) s uobičajenim količinama koje se pojedu u jelu pripremljenom kod kuće, može biti poučna. Da biste otkrili čega ima a čega nema u gotovim jelima pažljivo čitajte naljepnicu.
- Lagani keksi po definiciji bi trebali biti manje masni, ali zato često sadrže više drugih sastojaka koji su ponekad jednako kalorični –glucidi. A što se tiče čokolade bez šećera (s poliolima i umjetnim zaslađivačima), bogatija je masnoćama pa stoga i kaloričnija!
- Prisutnost vitamina ili minerala navedena na naljepnici ne znači da je proizvod manje kaloričan.
- Sva ulja sadrže 100% masnoća pa im je i energetska vrijednost jednaka: 90 kalorija na 10 g, što bi činilo sadržaj dviju žličica, i to je tako bez obzira na druge specifične vrijednosti i kvalitete ulja.
- Margarin sadrži istu količinu kalorija kao i maslac samo što je biljnog porijekla. Isto je i s tzv. "dijetetskim" margarinom (bogatim omega 3, ili s polifenolima). Kod margarina treba na naljepnici tražiti podatak o postotku masnih tvari.