Majčina dušica biljka je koja prije svega pomaže ženama. Jak je antiseptik za unutrašnje dišne i urogenitalne organe.
Ova biljka na organizam djeluje tako da stimulira psihičke i fizičke funkcije, a možete ju koristiti na niz načina.
Majčina dušica je 20 do 30 cm visoka, grmolika biljka. Cvjetovi ove biljke jakog su i ugodnog mirisa, no okus je pomalo gorak. Ljekoviti sastojci majčine dušice nalaze se u listovima i cvjetovima.
Čaj od peršina - smiruje prehlade i infekcije mokraćnog trakta
Koristi se i kod seksualnih smetnji
Majčina dušica obiluje željezom, kalcijem i ostalim ljekovitim sastojcima. Pozitivno djeluje na razna oboljenja.
Primjerice, pomaže kod neuroza, depresije i alkoholizma. Narodna medicina preporučuje ovu biljku kod liječenja alkoholizma, jer nakon ispijanja čaja, dolazi do povraćanja, a osoba koja pije gubi želju za daljnjim ispijanjem alkohola.
Koristi se i kod seksualnih smetnji jer stimulira spolne funkcije. Čaj ili sirup od majčine dušice djeluju pozitivno kod astme, bronhitisa i tuberkuloze. Njihov učinak u tim je slučajevima višestruk: olakšava iskašljavanje, umiruje jak kašalj i sprječava daljnje širenje upale.
Foto: Shutterstock
Kamilica je navažnija biljka u kućnoj ljekarni, a mi imamo recept za oblog
Majčina dušica regulira i potiče menstruaciju, a rabi se i za liječenje migrena, bolesti bubrega, anemije, nesanice i reume.
Čaj od majčine dušice
Oko 2 g majčine dušice (odnosno 1 do 1,5 čajne žlice) stavite u šalicu, prelijte vrućom vodom i pustite stajati neko vrijeme. Čaj pijte tri puta dnevno za maksimalni učinak,a možete mu dodati i žlicu meda i sok pola limuna.
Za ispiranje usne šupljine
Preko noći u 1 dl vode namočite 5 g majčine dušice, te ujutro procijedite. Tekućinu koristite za ispiranje grla ili za ispiranje kožnih nečistoća na licu.
Malo upozorenje na kraju – pripravke od ove biljke ne bi trebale uzimati osobe slabog želuca i oni koji imaju probleme s radom jetre.
3 najbolja prirodna sirupa protiv prehlade i gripe
Foto: Shutterstock