POTREBA ZA KONTROLOM I NADZOROM
Tibetanci kažu da je ljubomora korijenska emocija kraljevstva ljudi. Paradoksalno, ljubomorna osoba želi privući sebi i zadržati ono što već ima (ideju, posjed, osobu, tj. odnos s nekom osobom). Izvor sreće ljubomorne osobe je izvan nje same, što nikako ne može dovesti do dublje povezanosti. Ljubomora je izraz vlastite nesigurnosti i stalne potrebe za kontrolom i nadziranjem druge osobe, radi se o nesposobnosti za povjerenje.
Ljubomora je, kao i ljubav, povezana sa srčanom čakrom, no ona je negacija ljubavi, njezina suprotnost.Ljubomornim osobama je srčana čakra zatvorena. Ljubomora i zavist nam ne dopuštaju da uživamo ni u svojoj ni u tuđoj sreći, a ustrajna težnja za posjedovanjem objekta naših želja na kraju ubije ljubav, ako je je i bilo...
Anahata spaja donje tri čakre sa gornje tri. Donje tri čakre su povezane s instiktima, a gornje tri predstavljaju višu ljudsku svijest. Davidova zvijezda u anahata čakri je sastavljena od dva trokuta, od kojih jedan gleda prema gore (on je svijest), a drugi prema dolje (on je energija). Srčana čakra omogućuje ljubav, suosjećanje, milosrđe. Pravilan rad srčane čakre čovjeku pruža otvorenu komunikaciju s drugima, bez pretvaranja i poziranja, prihvaćanje drugih osoba i njihovih stavova, ideja i razmišljanja.Blokirana ili zatvorena čakra rezultira mržnjom, ljubomorom, zavišću i mnoštvom drugih negativnih osječaja iz kojih se nažalost rađa osvetoljubivost kao krajnji izraz očaja.
Anahata, četvrta čakra (srčana); bezuvjetna ljubav, volja srca, emocionalna moć, buđenje svjesnog ja. Tuga je zatvara, zelene ili ružičaste boje je. Regulira žlijezdu timus, djeluje na srce, cirkulaciju i na krv općenito, te na živac vagus.. Anahata prati rad srca i pluća, i djeluje na imunološki sustav preko prsne žlijezde. Imunološki sustav ovisi o pravilnom radu žlijezde timus. Anahata djeluje i na kožu jer ona predstavlja dodir s vanjskim svijetom. Ne kaže se bez razloga da zaljubljena i sretna osoba sjaji (blista) jednim posebnim sjajem koji se nikakvim kozmetičkim zahvatom ne može proizvesti. Slabiji protok energije može uzrokovati astme, alergije, zarazne bolesti, srčane tegobe, tegobe u disanju.
Srčana čakra se nalazi u prsnom košu, na visini srca ali u sredini prsa.Povezuje se sa mogučnošću donošenja odluke koje su izvan domene karme. U prve tri čakre ispod anahate ( Manipura, Swadhisthana i Muladhara), čovjek je vezan zakonima karme. U srčanoj čakri, čovjek donosi odluke "slijedeći srce", a ne zbog neispunjenih emocija ili prirode strasti. Samo kroz predanost i služenje, čak žrtvovanje, je moguće ispravljati lošu karmu, tj. tešku sudbinu, mada se žrtvovanje za nekog ili nešto danas uglavnom izbjegava.
Smetnje kod srčena čakre se uočavaju u egoizmu, nejednakomjernom uzimanju i davanju, prevelikom jačanju ega (ja) karaktera itd. No, nije samo u Budizmu, Hinduizmu ili Bon religiji naglašeno srce i srčana čakra. Kršćanstvo je čak ustanovilo i svetkovinu Srca Isusovog. Iako je kult Srca Isusovog ozbiljnije zaživio tek u 17-om stoljeću kroz objave i ukazanja sv. Margareti Alacoque. U katoličkom kalendaru blagdan Srca Isusova i blagdan Srca Marijinog rastavlja nekih tjedan dana, no povijesni razmak ustanovljenja tih dvaju blagdana je povelik.
Blagdan se imena Marijina počeo slaviti u španjolskoj biskupiji Cuenca već g. 1513. (12. rujna Ime Marijino – u kalendaru).
Marijino
Bogomaterinstvo, nije osporavano, ali u silnom strahu rimskih parijarha da joj vjernici ne pridaju božanske atribute i tako ponovo ožive kultovi plodnosti tj. ženski kultovi, oprezno se širilo štovanje Majke Božje (ta, ona je samo izabrana, povlaštena i blagoslovljena ljudska žena – zar bi u muškoj religiji i moglo biti drugačije?).
Dakle, prvo se slavilo ime Marijino, srce Marijino je tek kasnije pridodano srcu Isusovom.
Godine 1849. osnovana je misijska DRUŽBA SINOVA SRCA MARIJINA, Godine 1854, Pio IX proglasio je dogmu o Marijinom bezgrešnom začeću. Štovanje Marije, majke Isusove je dobilo zamah nakon ukazanja u Fatimi.Katolička je Crkva službeno priznala ukazanja Blažene Djevice Marije u portugalskom gradu Fatimi, 1917. g. DOGMU O MARIJINU UZNESENJU PROGLASIO PAPA PIJO XII. 1950, slavi se 15. kolovoza kao VELIKA GOSPA. GODINE 1954 je proglašena MARIJANSKA GODINA. Fatimska poruka da se Rusiju stavi pod zaštitu Srca Marijina, je znakovita. Potugal je također stavljen pod takvu zaštitu, a čini mi se da se trenutno vodi kampanja da se irački narod stavi pod istu zaštitu.
Pa i danas se Srce Marijino uvjek spominje tek iza Srca Isusova. Svuda nailazimo na taj spoj; Srce Isusovo i Marijino. No moderni svijet je shvatio da s ljudskim srcem nešto ne valja, da je razapeto između sposobnosti davanja i želje za posjedovanjem. Zato su valjda i kršćanski oci pokrenuli kult Srca Isusovog i Marijinog. Kršćanski umjetnik je to srce prikazao na križu.
Vjerovanje da je Duša smještena baš u srcu je bilo prilično rašireno u svijetu i ljudi se još nisu dogovorili o tome (ja mislim da je Duša Životna Sila prisutna u svakoj stanici). Svakako srce ostaje zagonetno središte najintenzivnijih osjećaja svake vrste, pa nije čudo da srčane bolesti kose moderni svijet ogrezao u ispraznom gomilanju i trci za užicima.
Kakogod mi tumačili ovo svetkovanje dva Velika Srca, ja ipak ovo doživljavam kao otvaranje srčane čakre i u kršćanskom svijetu. Konačnooooooooooooooo!!!!!!!! Skoro dvije tisuće godina nakon raspeća i probadanja Kristovog srca do nas dopire veličina te žrtve u pravom smislu te riječi. Hoćemo li konačno shvatiti da je ljubav postupak otvaranja srca i povezivanje sa drugim bićima, davanje, a ne uzimanje, dijeljenje, a ne posjedovanje? Kad to shvatimo i ljubomoru ćemo prognati iz svog srca….