Ljekoviti napitak od tibetanske “Kombuche”
Uopće neželim niti spominjati koliko je ova mala "zvijerčica" ljekovita … dugo sam čekala da je dobijem, a tko čeka taj i dočeka … a vama, evo recepta za spremanje njenoga napitka ♥♥♥♥♥
5 litara |
vode |
25 gr. |
zelenoga čaja |
450 gr. |
šećera |
1 |
staklena tegla zapremine 5l. ili plastična duboka zdjela |
Sastojci
Priprema
- U većem loncu, zagrijavamo vodu zajedno sa šećerom. Miješamo cijelo vrijeme drvenom kuhačom, dok se šećer ne istopi, odnosno voda ne uzavrije.
- Kad se šećer skroz istopi, makne se sa vatre na stranu i ostavi 5-10 minuta da se malo prohladi.
- Zatim dodajte 25 gr.zelenog čaja refusno pakovanog ili ako nemate refusnog (jeftiniji je), može i onaj iz kesice – samo ga izvadite iz kesica i premjerite točno 25 gr. Odkako ste dodali zeleni čaj, lonac lijepo poklopite i ostavite da odstoji 10 sati. Ja ga obično pravim uveče, pa ga ujutro produžim.
- Ujutro, se ova tibetska kombucha vadi iz njezine tegle i dobro se umiva mlakom vodom sa svih strana (ona je inače mekana i pomalo ljigava i zato se i umiva). NAPOMENA: Kombucha se mora vratiti nazad u čistu teglu na ISTU STRANU na kojoj je ležala kad smo je izvadili – nikako je vratiti naopako.
- Isto tako se čisti i tegla ili zdjela u kojoj pliva, s time što naš cijenjeni napitak koji je ona napravila, procijedimo kroz PLASTIČNO cjedilo ( nikako željezno zbog mogučnosti oksidacije) u staklenu bocu i dobro začepimo do upotrebe.
- Ovako se čista tegla, zalije odstojanim i procijeđenim zelenim čajem od juče, a zatim se čista i umivena kombucha vrati u novu tečnost i dobro pokrije gazom (da joj ne ulazi prašina i da bi mogao nesmetano cirkulirati zrak za disanje).
- Ovako se ona ponovo hrani sastojcima iz tečnosti 7 – 8 dana na sobnoj temperaturi ( niti hladno niti pretoplo), a zatim se ciklus procijeđivanja ponavlja i pravi se nova tura … i tako u krug :)))))) ... A a nama ostaje nezamjenjivo, pomalo kiselkasto bogatstvo od napitka. Inače kiselost možete i sami kontrolirati, tako da ako želite kiselije držite duže vremena u tegli, ali nikako duže od 10 dana, a zatim ponovite postupak s novom dozom čaja.
Posluživanje
Tegla ili plastična zdjela moraju biti gore široke, da bi kombucha mogla lijepo zauzeti površinu, bez da bude natisnuta ili zgužvana. Može se staviti u lijepu, plastičnu, kockastu, duboku, kanticu za bijeli sir i prekriti čistom gazom.
Isto tako, gore navedene količine, se mogu duplicirati kada kombucha naraste (proširi se) ili je stavite, za početak, u pola mjerice kao ja sada … kada malo ojača. odmah je premiještam u veću zdjelu sa gore navedenim dozama. Pozdrav :)))))))))
Drugi nazivi: Kombuha, japanska gljiva, kombuku, gljiva za dugovecnost, kargašok caj, cembuja orijentalis
Opis: Kombuha gljiva je široko poznata u svetu. Zovu je ruskom, japanskom, kineskom, indijskom cajnom gljivom. Samo ime kombuha je japanskog porekla. Cajnu gljivu zapravo cini simbioza dve vrste organizama: gljiva (kvasci) i bakterija sircetnog vrenja. Kvasci iz šecera stvaraju alkohol, a bakterije taj alkohol koriste kao izvor energije i pretvaraju ga u sircetnu kiselinu. Pri tom kvasci saharozu pretvaraju u glukozu i fruktozu i time omogucuju bakterijama da stvaraju glukonsku kiselinu, koja štiti kvasce od konkurentnih mikroorganizama. Vrsta kvasaca koja ucestvuje u ovoj simbiozi zavisi od geografskog podrucja u kome se cajna gljiva gaji.
Kombuha, … iako joj u imenu stoji rec „gljiva”, nije samo to. Naime, to je smesa razlicitih organizama, ukljucujuci i lišaj, kvasac i neke bakterije (bacterium džylinum, bacterium gluconicum, acetobacter ketogenum), kao i pichie fermentantsa. Gradena je u obliku višeslojne membrane, sivkaste boje i ne jede se.
Kombuhom se naziva debela, sluzava, smeda navlaka pihtijaste mase koja pliva na površini zasladene tecnosti, koju nakon fermentacije koristimo kao cajni napitak, ali takode i kao kiselinu koja se može koristiti kao zacin umesto sirceta. Citav proces se odvija u staklenoj tegli. Može se staviti u obicnu, zasladenu vodu i tada ima ukus obicnog sirceta. Ime je dobila upravo po tome što se stavlja u ohladene cajne napitke od raznih lekovitih bljiki. U tecnosti se drži nekoliko dana, dobro zatvorena, dok se ne postigne željena kiselost, a to se meri lakmus papirom.
Izuzetno je važno da napitak bude blag, pošto se u njemu nalazi glukonska kiselina, koju inace u normalnim metabolickim okolnostima proizvodi jetra coveka. Ova kiselina ide direktno u krv i ima zaštitnu ulogu za ljudski organizam. Povecanjem procenta ove kiseline u krvi dolazi do prekomernog zakišeljavanja krvi, što može u mnogome da poremeti ravnotežu organizma, a u težim slucajevima da izazove i smrt. Umereno konzumiranje napitka koji proizvodi cajna gljiva pruža zaštitu od zagadenja raznih vrsta koja dospevaju putem respiratornih organa i drugacije u naš organizam i mogu izazvati pojavu kancerogenih oboljenja. Rusi su dokazali da je rudarima na Uralu narocito pomogla u cišcenju organizma i sprecavanju prerane smrti zbog udisanja ugljene prašine.
Evo jedne strane koju sam pronasla na internetu na engleskom, a kasnije cu pronaci nesto i na nasem jeziku :))))) www.happyherbalist.com/kombucha.htm