Ljekovite biljke koje se koriste kod dišnih infekcija
Većina biljaka koje se koriste kod dišnih tegoba poznate su obično iz sirupa. No osim u sirupima, uglavnom se koriste kao čajevi, odnosno infuzi ili dekokti. Te biljke sadrže nekoliko klasa ljekovitih spojeva. Najčešće se koriste biljke bogate sluzima, poput crnog i bijelog sljeza, lista uskolisnog trputca i divizme. Sluzi olakšavaju iskašljavanje razblažujući sekret nastao u dišnom sustavu. Ljekovite biljke, odnosno njihovi vodeni ekstrakti, imaju slabo djelovanje protiv mirkoorganizama, s izuzetkom tinktura timijana, mire te pripravak aislandskog lišaja. Stoga se gotovo uvijek kombiniraju s eteričnim uljima.
Crni sljez (Malva sylvestris L. Malvaceae) je samonikla biljka naših krajeva. Od nje se koristi cvijet i cijeli nadzemni dio (herba). Čaj se priprema tako da se 1‐2 jušne žlice preliju s 200‐250mL kipuće vode, ostavi se da odstoji
10 minuta. Po potrebi se malo zasladi medom ili sladom, te pije svježe spravljen tri puta dnevno. Čaj crnog sljeza podesan je za djecu ne samo zbog ljekovitosti, već i vizualnog dojma. Cvjetovi sljeza sadrže intenzivno ljubičaste prirodne pigmente antocijane koji čaju daju lijepu boju i time ga čine atraktivnijim za uzimanje. Crni sljez je izvrstan ekspektorans.