Kombinacija limuna i peršina, dodatkom meda i maslinovog ulja, postaje odličan lijek protiv bakterija, naročito Ešerihije koli.
Peršin je prava riznica zdravlja, koja se krije u njegovom korijenu i listovima. Pomaže u liječenju mnogih bolesti: od upale prostate, do oticanja nogu, reumatizma, kostobolje, debljine, angine pektoris…. U starom Egiptu peršinom su lečili bubrege i mokraćne puteve.
Limun je još jedna od biljaka koju su Egipćani koristili u medicini. Dvije najpoznatije zdravstvene koristi limuna su jako antibakterijsko i antivirusno delovanje. Kada se udruže limun i peršin, pa se tome dodaju još med i maslinovo ulje dobijemo fantastičan lek protiv svih bakterija, naročito protiv Ešerihije koli.
Iskustva sa korištenjem ovog prirodnog leka su veoma pozitivna. Pacijenti koji su se godinama borili sa dosadnom E.coli, tek nakon upotrebe ovog prirodnog leka, uspeli su da se „otarase“ dosadne bakterije. Ponekad su velike tajne skrivene u najjednostavnijim sastojcima. Ovo je jedna od takvih.
Potrebni sastojci: 250 g korijena peršuna, 250 g limuna s korom, 25og meda, 2 dcl maslinovog ulja.
Med nabavite kod pravog i provjerenog pčelara. Limun treba dobro oprati. Najbolje je da koristite domaći limun, koji nije kemijski tretiran. Ukoliko limun kupujete u trgovini, zbog pesticida, dobro bi bilo da ga prije upotrebe držite par sati u hladnoj vodi u koju ste dodali malo sode bikarbone. Izvadite limun iz vode i osušite ga, a potom presijecite na pola. Odstranite koštice.
Koren peršina je potrebno dobro oprati. Misli se na običan, svježi peršin koji se uzgaja u vrtu. U sokovnik zajedno stavite limun, peršin, med, maslinovo ulje i dobro izmiksajte. Limun možete usitniti i u mašini za mljevenje mesa.
Dobićete kašastu masu, koja može stati u staklenu teglu od 250 g. Čuvati u frižideru. Uzimati po jednu žlicu prije doručka i večere. S obzirom na to da se u ovom lijeku nalaze sve sami prirodni sastojci, mogu ga uzimati i trudnice i mala djeca, s tim što djeci treba davati malu, a ne veliku žlicu lijeka.