Lijek za anemiju
Anemija javlja se kada naš organizam nema dovoljno željeza za proizvodnju hemoglobina. Hemoglobin omogućuje eritrocitima da prenose kisik kroz organizam. Stanje opskrbljenosti kisikom je esencijalna potreba našeg organizma. Zato je u stanju anemije nužno pomoći organizmu. Ako se ne unosi dovoljno željeza ili ako se on gubi, organizam ne može proizvesti dovoljno hemoglobina i na kraju razvit će se anemija uzrokovana manjkom željeza. Simptomi su posljedica hipoksije odnosno pomanjkanja kisika u stanicama organizma. Najčešći simptomi mogu uključivati: ekstremni umor, slabost, blijedilo kože i sluznica, bol u prsima, zujanje u ušima, ubrzan rad srca, zaduhu u naporu te otežano disanje. Česti su glavobolja, vrtoglavice uz otežanu koncentraciju.
Dvije najčešće anemije su: sideropenična anemija (nastala zbog manjka željeza) i anemija kronične ili upalne bolesti (npr., autoimune bolesti poput reumatoidnog artritisa, upalna bolest crijeva, bubrežne bolesti, srčano popuštanje, zloćudne bolesti).
Željezo je element kojeg ljudski organizam ne proizvodi i isključivo ga prima preko hrane. U hrani se željezo nalazi u dvovalentnom (fero-oblik ili hem oblik) ili trovalentnom obliku (feri-oblik ili ne-hem oblik). Najveći dio željeza u hrani je u obliku trovalentnog željeza, koje se mora reducirati u bolje iskoristivo dvovalentno željezo. U hrani kao što je meso i riba željezo je u velikom dijelu dostupno u svom organskom dvovalentnom obliku koji se lako apsorbira. Kod hrane kao što su zeleno lisnato povrće, mahunarke, sušeno voće željezo je u trovalentnom obliku vezano za druge spojeve uključujući citrate, laktate, šećere. Da bi se apsorbiralo, takvo željezo treba preći u jednostavniji dvovalentni oblik jer jedino kao takvo može proći membranu stanica u crijevima. Vitamin C igra temeljnu ulogu u ovom procesu jer pretvara trovalentno željezo u dvovalentno, povećavajući njegovu apsorpciju. Iz tog razloga je bitno istovremeno konzumirati sirovu biljnu hranu bogatu vitaminom C i željezom.
Organizam skladišti željezo najviše u jetri, nešto manje u koštanoj srži i slezeni. Zato je potrebno duže uzimati pripravke od željeza i nakon što krvna slika pokaže poboljšanje. Duljim uzimanjem željeza treba omogućiti da organizam popuni zalihe željeza u organima.
Kopriva je najbolji prirodni lijek za anemiju. Bogata je željezom, ali baš u obliku koji je pogodan za ljudski organizam. Bogata je vitaminom C koji prirodno potiče bolju apsorpciju željeza pa se pri njezinoj upotrebi ne javljaju uobičajene nuspojave uzimanja dodatne terapije željezom, kao što su mučnina, proljev i bolovi u želucu. Kopriva na mnogostruki način obnavlja naš organizam.
Vitamin C je izuzetno bitan u mnogim metaboličkim procesima. U metabolizmu željeza igra ključnu ulogu. Međutim, vitamin C je nestabilan. Bilo kakvom preradom ili skladištenjem gubi se izvorna koncentracija ovog vitamina. Kuhanjem i sušenjem jednostavno se uništavaju zalihe vitamina C. Zato je svježa kopriva najizbalansiraniji način unošenja željeza u organizam. Svježa i neprerađena biljka je općenito najbolji izvor. To oćenito vrijedi kod većine biljaka, a upravo je tome razlog nestabilan vitamin C. Svježa biljka u većini slučajeva ima mnogostruko veću vrijednost nego prerađena. Jednostavno je bioraspoloživost tvari puno veća jer se ne radi samo o jednoj bitnoj tvari nego o cijelom nizu pratećih tvari koji na mnoge načine utječu na procese u organizmu. Svaki gubitak pratećih tvari zbog prerade utječe na djelotvornost lijeka.
Svježa kopriva nije cijele godine dostupna i uglavnom imamo dostupan sušeni oblik ove biljke. Jednako možemo koristiti sušene listovi i sušeno sjeme koprive. Sjeme je još bogatiji izvor nutrijenata. Međutim, do sušenog sjemena ćete jako teško doći, a nije niti u redu prirodi uzimati tako velike količine materijale za stvaranje novih biljki. Sušeni vrhovi će sasvim dobro poslužiti. Nedostatak prirodnog vitamina C koji je uništen procesom sušenja nadoknadit ćemo dodavanjem druge hrane bogate vitaminom C kao što su limuni. Limun je izvor prirodnog vitamina C.
Vitamin C se često naziva i askorbinska kiselina, što dovodi do njihovog poistovjećivanja. No, važno je naglasiti da je askorbinska kiselina samo dio prirodnog vitamina C, koji u svom sastavu ima i druge korisne sastojke: bioflavonoide, rutin, tirozinazu, koenzime. Svi oni zajedno stvaraju vrijednost vitamina C i pridonose njegovim pozitivnim učincima na organizam. Upravo spomenuti sastojci tvore razliku između prirodnog i sintetičkog vitamina C, koji nije ništa drugo nego kemijski sintetizirana askorbinska kiselina. Zato držite se limuna!
Med kao sastojak recepta povezuje i konzervira sastojke, a ujedno i sam sadrži velike količine željeza, mangana i bakra koji su vrlo bitni za izgradnju hemoglobina. Med je tradicionalni lijek kod anemije i odlična prevencija za anemiju jer održava optimalne razine crvenih krvnih zrnaca i hemoglobina. Bademi u receptu će poboljšati okus, a i sami su puni minerala i vlakana. Pelud je poseban sastojak koji odlično djeluje kod anemije. Svako zrnce sadrži sve sastojke neophodne za zdrav život i normalan razvoj organizma. Svi sastojci recepta djeluju sinergijski, liječe anemiju i opće stanje organizma.
Sastojci
- 350 g domaćeg meda
- 50 g sušene koprive
- 50 g badema
- 1,5 dl soka od limuna
- 2 velike žlice peluda
Priprema
Koprivu sameljite na električnom mlincu za kavu. Na isti način sameljite i badem.
Iscijedite limune i u sok dodajte pelud. Pustite desetak minuta da kiselina iz limuna počne otapati ovojnicu peluda. To će učiniti da sastojci peluda budu dostupniji za organizam.
Koprivu u prahu i mljevene bademe dobro izmiješajte te dodajte iscijeđen limun s peludom i med. Miješati dok se svi sastojci ne sjedine.
Držati u hladnjaku i uzimati svako jutro natašte po jednu veliku žlicu.
Silikonska žlica kao na slici je odlična za ovu namjenu jer vam omogućava da uredno očistite staklene stjenke staklenke i tako uredno održavate pripravak.
Piše: Sunčica P.