Koliko god je potrebna nega tela po zimi, toliko je neophodna i koži lica; ako se koža dobro pripremi u ovom periodu, očvrsnuće i steći zaštitu i otpornost za prve prolećne dane.
Poznato je da kod većine osoba organizam drugačije funkcioniše zimi nego leti. Između ostalog i stvaranje prirodnih masnoća zimi je smanjeno, usled čega koža lica postaje sve suvlja. Svaki tip kože različito reaguje na spoljne uticaje, ali je sigurno da nema tako otporne kože koja može odoleti jakom mrazu, zubatom suncu i hladnom vetru.
Naročito su opasni ultraljubičasti zraci koji direktno padaju na kožu lica. Osim toga odbijaju se od snega i time im se intenzitet udvostruči.
Stoga budite oprezni pre izlaska. Kao neophodnu zaštitu koristite kreme s filterom ili odgovarajuća ulja. Bradu i nos namazati debljim slojem jer su istureniji.
Hladnoća pre svega utiče na poremećaj u krvotoku: usporava se periferna cirkulacija (koja obuhvata i kožu), a kao posledica toga dolazi do smanjenja kiseonika u krvi i pojave se karakteristične modroplavkaste boje nosa, ušiju, usana, ruku i nogu.
Izbegavajte umivanje ili kupanje neposredno pred izlazak na mraz, jer promena temperature može isto tako naglo poremetiti ravnotežu vlage u koži, pa nezaštićena puca i stvara se dobra podloga za infekcije.
Izuzetno veliku opasnost predstavlja prelazak iz jako zagrejane prostorije na hladan zrak i obrnuto. Hladnoća je, u stvari pored dugotrajnog sunčanja najčešći uzročnik pojave neželjenih promena na koži.
Da biste kožu sačuvali, potrebno je da češće stavljate masku na lice. Kod izbora mske svakako voditi računa o tipu kože.
Za suhu kožu: uzmite sitno mleveno kukuruzno bražno i pomešajte sa jednim rumenjakom i kašikom meda. 15 minuta.
Za masnu kožu: iskoristite sezonu kiseloga zelja. Dobro isperite listove kiseloga zelja da ne bude soli i listove stavite na lice. 10 minuta