Prehrana lanenim uljem prema dr. Johanni Budwig
Dr. Budwig vrlo je stroga kad propisuje dijetu svojim pacijentima. Za one koji trebaju ovu informaciju, a ne mogu nazvati Njemačku, napisat ćemo dijetu koju je provodila Jane D.
Jane D. nije mogla uopće zadržati hranu. Stoga je njezino liječenje počelo s klizmama od lanenog ulja (4-8 unci = 120-240 grama). Poslije toga počela je jesti 8 unci svježe samljevenog lana pomiješanog s medom i to je bila prva hrana koju je ona jela ustima poslije dužeg vremena. Jane je iznenađujuće dobro podnosila ovu kombinaciju. (Napomena: konzumacija meda nije preporučljiva za dijabetičare. Med je integralni dio prehrane koju je Jane provodila i mi upozoravamo dijabetičare da se najprije posavjetuju s liječnicima u vezi meda).
Prema dr. Budwig svaki ozbiljno bolestan čovjek (a i umjereno bolestan) imat će koristi ako jede samljevene sjemenke lana i med. Jane je jela nekoliko dana sve dok joj se nije poboljšala probava i ona se počela osjećati bolje. Mogla je također piti voćne sokove, ali bez ikakva šećera. Osobito su joj preporučeni svježi sokovi od povrća (mrkva, celer) i sok od jabuke. Jane je također upućena da pije toplo piće tri puta na dan. Biljni čajevi (npr. menta, šipak) odlični su i mogu se lagano zasladiti medom. Šećer je izričito zabranjen. Grožđani sok se može koristiti sam, ili da zasladi druge sokove ako je potrebno.
Standardni način prehrane lanenim uljem
Nakon nekoliko dana pročišćujuće i okrepljujuće prehrane kako je u detaljima prije navedeno, slijedeći korak za Jane bio je da prijeđe na standardni program terapijske prehrane. Budući da je Jane dugo bila teško bolesna i vrlo oslabljena bolešću, obitelj ju je stavila na vrlo strogi prehrambeni terapijski program, kojeg joj je snažno preporučio prijatelj kojeg je liječila sama dr. Budwig:
u 7:30 ujutro:
Na prazan želudac Jane je pila 2-4 unce (približno 60-120 grama) soka kiselog kupusa. (Napomena: sok kiselog kupusa sadrži laktičnu kiselinu koja posjpješuje metabolizam masti, smanjuje zastoje tekućine u tkivima i tako čisti i ispire naslage. Pomaže također procesu probave. Čak i onima s osjetljivim želucem koristi laktična kiselina u soku kiselog kupusa tako da mogu kasnije često lako podnositi i sirovo povrće.)
U 8:00 ujutro:
Prije nego bi pojela doručak Jane bi popila topli biljni čaj. Zatim bli rado pojela "müesli koji bi joj pripremili. U dubokoj posudi slojevi idu ovim redoslijedom:
1. 3-4 žlice svježe samljevenog lana;
2. dodati neki svježi komad voća (prema sezoni) u kriškama ili svježi voćni sok (bez šećera i ikakvih kemijskih dodataka);
3. po želji dodati sloj samljevenih badema, oraha ili lješnjaka (ne kikirikija);
4. na 3-4 unce (približno 60-85 grama) svježeg nemasnog sira dodati 1 žlicu meda, 1-2 žlice lanenog ulja, 3 žlice sirovog mlijeka, sve smiješati zajedno. Važno je koristiti električni mikser (blender) tako da smjesa bude potpuno homogenizirana (dodati još malo mlijeka ako je potrebno);
5. staviti posudu povrh prije navedenih sastojaka smjesu lanenog ulja i svježeg nemasnog sira. Da bi bio različit okus možete ovoj smjesi dodavati bilo koji od slijedećih sastojaka: banane, limunov sok, narančin sok, kokos, (nezašećerenu vaniliju), cimet itd.
(Opet vam napominjem da dijabetičari trebaju izbjegavati med, osim ako im nije
posebno dopustio njihov liječnik).
Između 10 i 11 sati prije podne:
Jane bi u ovo doba popila svježi sok od mrkve 4-6 unci (približno 120-170 grama). Pola sata kasnije popila bi sok od radiča, koprive (s limunom) i celera, ili sok od cikle (pomiješan sa sokom od jabuke).
12:00:
Tek neposredno prije ručka Jane bi pojela 1 žlicu svježe samljevenih lanenih sjemenki pomiješanih s medom i 4-6 unci (priblino 120-170 grama) grožđanog soka.
12:15:
Poslije 15 minuta prvo jelo Janeinog ručka bila je salata, i to od listova maslačka, listova celera, radiča, kiselog kupusa i sličnog. Ova ukusna salata bila je prelivena "majonezom" načinjenom od svježeg sira, lanenog ulja, mlijeka, svježeg limuna, malo soli, senfa, kiselih krastavaca, luka, svježih (ili osušenih) biljaka za začin i sve to izmiješano u mikseru (blenderu) u kremastu masu.
12:30:
Kao drugo jelo za ozdravljenje Jane je jela punu posudu ukusnih svježih vrsta povrća (po svom izboru), malo prokuhano sa začinskim travama, prahom curryja ili malo lanenog ulja za bogatiji okus (ovo povrće može biti odvojeno začinjeno pahuljicama kvasca ili juhom).
Uz ovo povrće Jane bi ponekad jela heljdu (kuhanu kao rižu), smeđu rižu, krumpire kuhane u kori ili pire načinjen s malo mlijeka i lanenog ulja. Kad se Jane počela osjećati bolje, strašno je željela slatkiše. Njezin omiljeni desert bio je sloj nemasnog svježeg sira i lanenog ulja te sloj voćne salate prije opisane (za 08:00 sati), s dodanom nešto većom količinom meda i vanilije.
15:00:
1 žlica svježe samljevenog lana s medom i 4-6 unci (približno 120-170 grama) grožđanog soka (nezaslađenog) ili svježi sok od ananasa.
15:30:
Poslije pola sata ona bi pojela dodatno 1-3 žlice svježe samljevenog lana s medom i 3 čaše (kupno 6-18 unci) svježeg soka od trešnje ili kupine.
18:00:
Janein laki večernji obrok sastojao se od 1 šalice (6 unci=170 grama) juhe načinjene od heljde skuhane u povrtnoj juhi, začinjene s malo lanenog ulja po ukusu i 1 žličice pahuljica kvasca.
20:30:
Prije nego bi išla spavati, Jane bi još popila 4-6 unci = 120-170 grama) grožđanog soka s 1 žlicom meda.
Drago mi je da mogu izvijestiti da se Janeino stanje vidno poboljšalo na ovakvoj zdravoj prehrani. Nakon samo dva tjedna ovog punog terapijskog programa njezina se energija toliko oporavila da je počela dosađivati obitelji jer je željela izaći iz kreveta i raditi po kući.
Danas, sedam mjeseci kasnije, Jane se opet brine za svog supruga i troje djece i sama sve radi po kući. Da netko sada sretne tu sjajnu ženu prvi put, ne bi mogao ni pomisliti da je ta osoba bila potpuno oslabljena i pred smrću samo godinu dana ranije. I možete vjerovati da Jane svakog dana priprema čitavoj obitelji porciju nemasnog svježeg sira prelivenog lanenim uljem.
Napomena: Može vam izgledati da je ovaj prehrambeni program u točno određene sate pretjeran, ali vas uvjeravam da teško iscrpljeni bolesnici imaju izuzetno mnogo koristi jedući preporučenu hranu ovako kako smo naveli. Ozbiljno (ili čak umjereno) bolesna osoba treba jesti češće da bi ponovo izgradila i ojačala tijelo.
Svježe samljeveni lan i med važan su dio preporučene terapijske prehrane. Ovo jelo već se u nekim zemljama prodaje kao "Linomel". Ali to se može lako pripremiti kod kuće, u mlincu za kavu ili sličnom: sameljemo lanene sjemenke i pomiješamo ih onda s medom.
Alternativa – zobena kaša
Jane je uskoro mogla jesti samljeveni lan s medom, ali je njezina obitelj imala i rezervnu varijantu kad se ona osjećala posebno slabom. Slijedi recept Janine obitelji za zobenu kašu koji je u skladu s Budwiginim učenjem:
Stavite 3 žlice nekuhane zobi u 4-6 unci (otprilike 170 grama) hladne vode i pustite da provrije. Dodajte ovoj mekanoj smjesi 3 žlice svježe samljevenih sjemenki lana i neka kratko provrije, a zatim ostavite još 10 minuta na vrlo laganoj vatri. Odstranite lanenu kašu s vatre i procijedite. Možete dodati malo mlijeka što također poboljšava probavu. Ova smjesa ima veliku prehrambenu vrijednost.
Da bi imala više različitih okusa Janeina obitelj imala je nekoliko varijanti kaše, s nekoliko hranjivih zdravih dodataka.
Janeini omiljeni dodaci bili su:
1. izmiješati ¼ šalice svježeg soka mrkve u vruću kašu i odmah pojesti (sok od mrkve treba odmah popiti i ne smije se dopustiti da stoji);
2. može se u kašu umiješati ¼ šalice soka od naranče;
3. umiješati u kašu ¼ šalice soka od grožđa (bijelog ili crnog);
4. umiješati u to 2 žlice vrlo fine naribane jabuke.
Prehrambeni užici s lanenim uljem
Osnovni recept
Kao dodatak hrani osobno jedem 1-2 žlice hladno istiješnjenog sirovog, nerafiniranog djevičanskog lanenog ulja s ½ šalice što manje masnog svježeg sira. I to jedem svaki dan. Meni se uz sve dokaze čini da je to najbolja prevencija degenerativnih bolesti koja do sada postoji u svijetu.
Kako pripremiti laneno ulje i svježi sir?
Ovoj osnovnoj formuli, gore navedenoj, dodajemo još trave, sirovo povrće ili voće po ukusu. Biljke fino isjeckamo (ili smrvimo osušene biljke), nastružemo sirovo povrće, narežemo voće na kockice ili na komade i sve to stavimo u mikser da se dobro izmiješa. Snažno preporučujemo upotrebu miksera (blendera) jer smo onda sigurni da su ulje i sir dobro povezani, a smjesa je ujedno dobro začinjena vašim omiljenim dodacima. Upotreba raznih dodataka dobra je i preporučljiva tako da se ne zasitite ovog tako zdravog jela. Luk u kapula vrlo su omiljeni dodaci koji dodatno pomažu zdravlju. Pokušajte fino istrugane krastavce i radič s nešto narezanih rajčica i malo nekog začina. Za prirodno slatku pripravu možete nastrugati jabuku, dodati malo grožđica i sasvim malo cimeta te pravog meda po ukusu.
Ideja je zapravo da vas potakne da iskušavate razne varijante osnovne formule laneno ulje + svježi sir i na taj način postignete raznolikost dodajući vaše omiljene biljke, začine, povrće i voće.
Još recepata:
1. Ovo ljekovito i ukusno jelo treba dobro promiješati u mikseru (blenderu) tako da nastane kremasta smjesa (bez grudica sira).
Za jelo je potrebno:
- Laneno ulje približno 1-2 žlice (može biti i 1 žlica lanenog i 1 žlica suncokretovog ulja). Ulje treba biti svježe, nerafinirano, istiješnjeno hladnim postupkom tako da je puno esencijalnih višestruko nezasićenih masnih kiselina.
- Svježi nemasni sir (do 10% masti) 3-4 žlice. (Laneno ulje i sir moraju biti. To je ljekovito. Sve što slijedi može biti, i ne mora, ovisi o vašem ukusu i mogućnostima).
- Obrano mlijeko i/ili nemasni jogurt (do 1,5 %). Stavite koliko je potrebno da bude kremasto i da mikser može bez napora miješati.
- Samljevene lanene i/ili suncokretove sjemenke ukupno 3-4 žlice. Napomena: sjemenke i bademe sameljite u mlincu za kavu neposredno prije upotrebe.
- Samljeveni bademi i/ili orasi i/ili lješnjaci (ne kikiriki) ukupno približno 2-3 žlice.
- Voće – vrstu i količinu po želji. Možete ga naknadno u komadićima staviti u kremu ili ga samljeti sa svim ostalim sastojcima u blenderu i/ili dodati u obliku svježeg soka (npr. naranče) i/ili kombinacijom svega ovoga.
- Limun: sok od ½ limuna.
- Povrće: po želji dodajte svježeg povrća, npr. krastavac, rajčicu, luk, češnjak, peršin itd. (Tada možda nećete stavljati med, a možda ni voće).
- Cvjetni pelud 2 žličice.
- Zelena magma (prah mladih listova ječma) 1-2 žličice
- Jabučni ocat (prirodni) 1-2 žlice.
- Začinske biljke po želji i količini: vaniliju, oraščić, origano, kadulju itd.
- Med – približno 1 žlica (ovisno o tome volite li više ili manje slatko).
Kremu jedite polako i na prazan želudac. Najmanje 1 sat poslije nemojte jesti drugu hranu. Za pripremu ovog jela treba vam samo otprilike 10-15 minuta. Kad ga pojedete, možete biti sigurni da vam tijelo ima u izobilju svega što mu je potrebno. (Sve esencijalne masne kiseline i aminokiseline, vitamine, sve potrebne kemijske elemente i enzime.)
Krema je vrlo ukusna i pripremljena bez ikakvog kuhanja.
2. Prije nego što pojedemo ovo ukusno jelo najprije pijemo topli biljni čaj (4-6 unci=120-170 grama čaja).
A ovako pripremamo "müesli".
U dubokoj zdjelici poslažite slojeve (nemojte ih miješati, neka sve bude posebno) slijedećim redom:
- 1-2 lice svježe samljevenih sjemenki lana pomiješamo s malo meda (po želji),
- Dodati neko svježe voće prema sezoni (na kriške ili kockice),
- Po želji dodati poseban sloj badema i/ili oraha i/ili lješnjaka (ne kikiriki),
- Pripremite kremu koju stavite na vrh, i to kako slijedi: 3-4 unce (85-115 grama) što manje masnog svježeg mladog sira. U taj sir stavite: 1-2 žlice lanenog ulja, 1 žličicu meda, 3 žlice što manje masnog mlijeka i sve dobro promiješajte u mikseru.
Smjesa treba biti posve homogenizirana, dakle bez grudica i svuda istog sastava i teksture. Ako je krema pregusta dodajte još malo mlijeka. Gustoća (tekstura) treba biti kremasta (ni pregusta ni prerijetka) i da je mikser bez napora može dobro izmiješati.
Preporučeni način prehrane
Pravila kojih se treba držati da bi se održalo ili ponovno uspostavilo dobro zdravlje:
Nikakvih prženih ni kuhanih jaja (kajgane, sufle od sira, torte, slatko, kolači itd.), ništa čokolade, nikakve masnoće (maslac također ne), ništa alkohola. Obrano mlijeko ponekad, soli malo.
Samo su ove masnoće potrebne: 1-2 jušne žlice ulja suncokreta i/ili lana. Ulje treba biti istiješnjeno hladnim postupkom, nerafinirano, svježe i treba ga jesti sirovog u namirnicama. Nakon što jednom otvorite posudu ulje treba držati u hladnjaku.
Doručak
Lagani čaj+krema Budwig prema slijedećem receptu:
2 žlice ulja lana + 4 žličice nemasnog sira dobro izmiješati dok se ne dobije krema. Dodati sok od ½ limuna, jednu zgnječenu zrelu bananu i/ili 1 žličicu meda, 1 žličica tek samljevenih uljnih sjemenki (lana ili suncokreta, sezama, badema, oraha ili lješnjaka), 2 žličice sirovih, tek samljevenih integralnih žitarica (zob ili ječam, integralna riža, heljda) i svježeg voća).
Ručak
Trebate se hraniti svježim voćem i povrćem (sirovim i kuhanim). Svakodnevno jedite integralne žitarice skuhane kao juhu ili pripremljene na druge načine.
Jednostavan prijedlog
Teško je povjerovati da jednostavno jedući dnevnu dozu (1 žlicu) sirovog hladno prešanog i nerafiniranog lanenog ulja te pola šalice nemasnog svježeg sira može učiniti tako ogromnu razliku u zdravlju. Koristi od ovog jela uključenog u vašu prehranu vrlo su dobro dokumentirani i potkrijepljeni dobrim istraživačkim radom. Esencijalnih masnih kiselina koje tijelo traži za dobro i ispravno funkcioniranje (linolna i lonoleinska kiselina) te za pravilan i zdrav metabolizam masnoća (lipida) ima u prirodnom izobilju u ovoj odavno poznatoj biljci koja je nedavno ponovno otkrivena.
Znanstvenici po cijelom svijetu s pravom slave OLEUM LINI USITATISSIMI: laneno ulje.
Zdravko Gančević,
u Splitu, lipanj 1998.
Literatura:
William L. Fisher: "Kako se boriti s rakom i pobijediti" Alive Books; Canada; 1987.
Dr. Catherine Koumine: "Multiplaskleroza je izlječiva"
Zlatko Gursky: "Zlatna knjiga ljekovitog bilja" Nakladni zavod Matice hrvatske, Zagreb, 1999.