KOKOSOVO OLJE- MASLO
KOKOSOVO OLJE JE ZDRAVA MAščOBA
Kokosovo olje iztiskajo iz sadeža kokosove palme. Dve tretjini suhe snovi predstavlja maščoba. Iz mokre kopre iztisnejo male količine specialnega, organsko pridobljenega olja. Olje je zelo stabilno in dolgo ne postane žarko, čeprav ga ne hranimo v hladilniku.
Kokosova maščoba postane tekoča pri 24 st.C in takrat govorimo o olju. Pod 22 st. C pa je snežno bele barve in je v trdem stanju in govorimo o masti oziroma maslu.
UPORABA
Zaradi svoje stabilnosti je kokosovo olje zelo popularno v slaščičarski in kozmetični industriji. Kot vir lavrinske kisline je sestavni del nadomestnih formul za dojenčke.
Lavrinska kislina v materinem mleku ima pomembno nalogo v prehrani dojenčkov. Je predhodnica monolavrina, ki je posebno aktivna maščoba proti mikrobom. Zato so otroci doječih mater bolj odporni proti boleznim kot ostali. Kokosovo olje je tudi glavni vir maščobnih kislin, ki jih najdemo v MCT( trigliceridi s srednje dolgo verigo molekul) oljih.
Kokosovo olje je sicer nasičena maščoba, vendar se od drugih nasičenih maščob z dolgo verigo molekul razlikuje po tem, da vsebuje v glavnem le molekule s srednje dolgo verigo, od tega je 50 % lavrinske kisline. Kokosovo olje je hitreje in lažje prebavljivo kot ostale maščobe z dolgo verigo molekul. Njegova prebava se začne že v ustih. Kokosovo olje daje približno 2,5% manj kalorij kot druge nasičene maščobe.
UPORABA
Lahko ga uporabljate kot namaz, zaradi stabilnosti pri visoki temperaturi je primerno za praženje in cvrtje jedi. Hrana pripravljena na kokosu ima odličen okus in posebno barvo.
Kokos in njego olje je zdravo za jetra, učinkuje na znižanje holesterola,izboljša presnovo maščob in pomaga pri izgubi odvečne teže.Tudi pri problemih s suho kožo nam lahko prinese izboljšanje.
UPORABA OLJA JE RAZNOVRSTNA
zdrava prehrana
olje za pripravo hrane (prenese visoke temperature)
vlažilno in masažno olje za telo
nega otrok
olje za nego las
Dr. mary G. Enig, strokovnjakinja za maščobe priporoča 3 -4 žlice kokosa dnevno.
OLJE JE NEHIDROGENIRANO IN NERAFINIRANO Z EKOLOšKIM CERTIFIKATOM
Deset razlogov, zakaj uživati kokosovo maslo
1.
Kokosovo maslo oziroma olje je edina maščoba, ki koristi pri diabetesu; pomaga namreč uravnavati raven sladkorja v krvi in zmanjšuje sekundarne posledice bolezni. Pri prebavi kokosove maščobe je potrebnih manj encimov, torej ne obremenjuje trebušne slinavke. Poleg tega kokosova maščoba dobavlja energijo v celice neposredno in pri tem ne potrebuje inzulina.Dokazano izboljšuje izločanje inzulina in resorpcijo glukoze. Revija Journal of Indian Medical Association poroča, da se je število obolelih za diabetesom močno povečalo hkrati z opuščanjem kokosovih maščob in uvajanjem nenasičenih rastlinskih olj, ki jih oglašujejo kot "zdrave za srce in ožilje".
2.
Kokosovo maslo, v nasprotju s prepričanjem, pospešuje presnovo in izgorevanje maščob v celicah ter pomaga zniževati raven holesterola v krvi.3.
Kokosovo maslo odlično celi rane in brazgotine.4.
Kokosovo maslo pomaga premagovati utrujenost. Če celice zaradi presežka nenasičenih rastlinskih olj ne morejo sprejeti dovolj glukoze, to občutimo kot kronično utrujenost.5.
Kokosove maščobe ne redijo. Nasprotno, raziskave kažejo, da maščobne kisline potujejo naravnost v jetra, kjer se pretvarjajo v energijo in se ne nalagajo kot maščoba v tkivih. Kokosovo maslo je ena od redkih maščob, ki spodbuja pospešeno izgorevanje maščob in tako pripomore k hujšanju.6.
Kako močno je protivirusno delovanje kokosovih maščob, potrjujejo tudi raziskave dr. Conrata S. Dayrita Emertiusa, profesorja farmakologije z Univerze na Filipinih. Ob pomoči kokosovih maščob mu je uspelo znižati obremenjenost z virusi pri bolnikih, obolelih za aidsom.7
. Dr. Mary Enig, znana biokemičarka in nutricionistka, poroča o primerih, ko je pri HIV-pozitivnih otrocih prišlo do tega, da so bili po določenem času spet HIV-negativni. Pri prehrani so uporabljali visok odstotek kokosovih maščob, ki so po mnenju te znanstvenice pomagale, da je v telesu nastajalo dovolj monolavrina, za katerega je značilno protivirusno delovanje.8.
Kokosove maščobe so pokazale izredne rezultate tudi pri zdravljenju herpesa, luskavice in glivice kandide.9.
Ali ste prepričani, da v svojem telesu ne gostite zajedavcev? Protozoe, gliste in druge nezaželene organizme "gosti" od 20 do 30 odstotkov ljudi. Če imate psa, kako drugo domačo žival ali dojenčka, ki je še vedno v pleničkah, obstaja precejšnje tveganje, da se bo tudi v vašem telesu naselil kateri od zajedavcev. V Indiji uporabljajo terapijo s suhim kokosom in magnezijevim sulfatom (kot odvajalom), ki v dvanajstih urah spravi iz telesa 90 odstotkov zajedavcev. Zelo dobre rezultate so dosegli tudi pri odpravljanju zajedavcev pri hišnih ljubljenčkih. Redno uživanje kokosovih maščob, bogatih s srednje dolgimi verigami maščobnih kislin, zelo uspešno uničuje zajedavce ali vsaj omejuje njihovo rast.10.
Kokosovo maslo je odlična krema za obraz, a tudi primerno sredstvo za nego stopal, zlasti če imate težave z glivicami.Uporabljajo ga tudi kot regenerativno masko za lase: lase namažete, maslo pustite delovati nekaj ur in ga nato sperete z blagim naravnim šamponom.
Vse našteto seveda velja le za hladno stiskane, nerafinirane maščobe. Te boste našli le v peščici naših trgovin z zdravo prehrano. Iskreno upam, da kmalu ne bodo le eksotični delikatesni dodatek v naši prehrani, marveč osnovno živilo, ki nam bo pomagalo urediti marsikatero težavo
.Največ nerafiniranega kokosovega olja pridelujejo v deželah, ki si ne bodo mogle privoščiti reklamnih oglasov v medijih − za to bomo morali poskrbeti kar sami, da bodo dobre novice prispele do ljudi, ki jih potrebujejo.
Sanja Lončar