Piše: dr.sc. Donatella Verbanac
http://www.jutarnji.hr/j2/zdravlje/clanak/art-2008,8,12,,129756.jl
Zahvaljujući sadržaju pektina (netopivog vlakna koji bubri u doticaju s vodom), u našem želucu jabuka uspijeva postići dodatni osjećaj punoće i sitosti. Time jabuka postaje namirnica izbora prilikom provođenja redukcijskih dijeta, jer služi upravo otklanjanju osjećaja gladi.
Jabuka osim toga sadrži dijelom i monosaharid fruktozu, šećer koji može izazvati zadovoljenje želje za slatkim, a da ne dolazi do velikih promjena u koncentraciji glukoze u krvi. Iz tog razloga, posljedično se ne povećava izlučivanje hormona inzulina koji može potaknuti uskladištavanje šećera i stvaranje masti iz šećera.
Spomenuti pektin sadržan u jabuci u količini od oko 1,2 grama ima vrlo povoljan učinak na probavni sustav. Jabuka bez kore ili pak u kuhanom obliku preporučuje se u prehrani bolesnika oboljelih od bolesti žuči, bolesti debelog crijeva i kod čira na želucu. Sočna se jabuka svakodnevno preporučuje u dijeti srčanih bolesnika. Pečene jabuke ukusna su i hranjiva užina koja se preporučuje i u prehrani bubrežnih bolesnika. Jabuka se može upotrijebiti u prehrani osoba koje moraju voditi računa o tome da unose manje količine kalija i fosfora, odnosno kalcija u svoj organizam.
Nadalje, ovo je voće djelotvorno u zaluživanju mokraće, stanje koje je potrebno održavati kod šećerne bolesti, acidoze, bolesti srca, bolesti jetra i bubrega praćenih acidozom, kod kroničnih proljeva, komplikacija u trudnoći i dugotrajnog gladovanja. Svakako bi ovo voće trebalo preporučiti onim osobama koje obožavaju meso i svakodnevno konzumiraju veće količine mesa, jer se njihov organizam dodatno mora “boriti” protiv suvišnog zakiseljavanja.
Pradomovina jabuke su Europa i jugozapadna Azija. Uzgaja se dulje nego što o tome postoje zapisi. Raste u svim temperaturnim područjima, a postoje i pojedine vrste jabuka koje potječu iz područja Sjeverne Amerike. Danas se jabuka široko uzgaja i postoje nebrojene različite vrste jabuka. Smatra se jednom od najvažnijih poljoprivrednih kultura.
Jabuka je osvježavajuće voće jedinstvene arome i okusa kojeg najbolje definiramo kao slatko-kiseli okus. Najčešće se jede sirova, ali se i prerađuje u sokove, marmelade, džemove, a poznat je i vrlo cijenjeni jabučni ocat.
Oguljena ili neoguljena? - U 100 grama sirove jabuke nalazi se 83,8 grama vode, 0,36 grama masti, 0,22 grama proteina, 15,3 grama ugljikohidrata i 2 grama prehrambenih vlakana. Sadrži i vitamine A, C, B1, B2, B6, niacin te minerale kalcij, natrij, kalij, željezo, fosfor, cink. U 100 grama jabuke ima 58,6 kalorija. - Osobe koje zbog određenog razloga ne mogu jesti jabuku s korom, ne trebaju se brinuti - zapravo su razlike u nutritivnim komponentama vrlo male i ne postoji razlog da ovo prastaro voće u jednom ili drugom obliku ne stigne na naše stolove. |