Jagode - šumska (divlja jagoda) :
= Šumska se jagoda naziva i divlja jagoda, ili jagoda pozemljuša, pozemljuh, mamica, fragula, sunice,..! Šumska divlja jagoda, kao samonikla biljka raste po svijetlim šumama i šikarama, te na šumskim čistinama i uz rubove šuma. Šumska divlja jagoda cvate u mjesecu - svibnju (5.) i lipnju (6.), a u planinskim područjima u mjesecu srpanj (7.) i kolovozu (8.) mjesec.
Jagoda se najviše upotrebljava kao plod, zatim list i izdanak. Plod jagode sadrži preko 80% vode, ima voćnog i grožđanog šećera, bjelančevine, masti, limunske, grožđane i druge kiseline, vitamina. Miris osušenog ploda, kao i svježeg je aromatičan, o okus mu je slatkasto - kiselkast. Glavni sastojak lista je tanin. List, kao i izdanak, oporoga je okusa i gotovo bez mirisa. List jagode sabire se u travnju i svibnju, u vrijeme kada se razvijaju cvjetovi, a plod od svibnja do srpnja, u planini još u kolovozu. Za sušenje se prikupljaju plodovi jagode koji nisu posve zreli. Plod se suši na način kao i sve ostalo voće. List se suši na toplom i sjenovitom mjestu. Izdanak se vadi iz zemlje rano u proljeće, opere se i osuši.
Ljekovita svojstva jagoda :
= Šumska divlja jagoda je poznata kao sredstvo koje čisti krv, steže, pospješuje izlučivanje žući i mokraće, smiruje pojačani rad crijeva, proljev i krvarenje te umiruje živce. Upotrebljava se kao lijek kod bolesti bubrega, mokraćnog mjehura, osobito mokraćnih kamenaca. Također se primjenjuje kod raznih oboljenja jetra, reumatizma, arterioskleroze te kod opće slabosti tijela. Plod jagode preporuča se i odraslima, a naročito malokrvnoj i slabunjavoj djeci, napose radi sadržaja bogatog mineralnim tvarima. Svježi plod šumske jagode upotrebljava se kao jedno od najzdravijeg voća. Plod i njegove prerađevine, kao džem, kompot, slatko, sok i sirup, osobito dijetalno sredstvo kod mnogih oboljenja. Kod jakih proljeva, kao i kod brojnih drugih oboljenja preporuča se kura s jagodama. Izvan sezone mogu se u tu svrhu umjesto svježih koristiti i na različite načine kuhane jagode.
Od lišća jagode priređuje se domaći čaj, obično u mješavini s drugim biljkama.
Mnogim se čajevima dodaju i suhi plodovi jagode. Kod nekih ljudi jagode izazivaju osip - koprivnjaču, urtikariju koja je bezopasan i brzo prolazan.
Napisala - Dolores Rodin, mob - 091/9576-267.
Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
1518
PUTA