ISTRAŽIVANJA PROVEDENA U HRVATSKOJ NA KORISNICIMA NEKONVENCIONALNE MEDICINE
.
U Hrvatskoj je provedeno niz istraživanja vezano uz zadovoljstvo korisnika korištenjem nekonvencionalnih terapeutskih metoda:
- mr.sc. Višnja Markeš Marinić dr.med., Ivica Žigolić: Novi oblici i metode pomoći u lijećenju PTSP-a i dječjoj dobi, te odraslih osoba uz primjenu komplementarne medicine (INRA) i alternativne obrade, Zbornik radova 1. i 2. hrvatskog kongresa o suradnji klasićne i nekonvencionalne medicine – Zagreb 2000 i 2001., 66 – 70.str.
- Iskustva u radu centra BIOBIL s pacijentima kroz rad alternativnim metodama iscjeljivanja, Zbornik radova 1. hrvatskog kongresa o suradnji klasićne i nekonvencionalne medicine – Zagreb 2000., 72 – 74. str.
- Marijan Montani dr.med., Irina Novak mr.ph, Martina Miklić: Klinički i ekonomski učinci homeopatskog liječenja angine pektoris, Zbornik radova 2. hrvatskog kongresa o suradnji klasićne i nekonvencionalne medicine – Zagreb 2001., 37 – 46 str.
- Vesna Širić reiki terapeut: Stavovi i mišljenja praktikanata reiki tehnike – razlozi ukljućenja u tehniku, promjene u načinu života i zadovoljstvo rezultatima primjene tehnike, Zbornik radova 2. hrvatskog kongresa o suradnji klasićne i nekonvencionalne medicine – Zagreb 2001., 105 - 110. str.
- Giovanni Garbin, mr.sc. Ranko Stevanović, mr.sc. Hrvoje Tiljak, prof.dr.sc. Davor Ivanković: Duhovna i energetska medicina i rezultati ispitivanja na pacijentima, Zbornik radova 2. hrvatskog kongresa o suradnji klasićne i nekonvencionalne medicine – Zagreb 2001., 152 - 164. str. i Zbornik: Dani primarne zdravstvene zaštite, Labin 1997; 146-155.
- Prim.dr. Jadranko Jelić: Usporedni nalazi EKG, spirometrije i krvnog tlaka kod pacijenata koji se bave transcedentalnom meditatacijom i kontrolne grupe, Zbornik radova 3. hrvatskog kongresa o suradnji klasićne i nekonvencionalne medicine – Zagreb 2002., 83 - 95. str.
- Od 2002.g. je u toku, u organizaciji HUPED-a, istraživanje zadovoljstva korisnika terapeutskih usluga uz pomoć anketnih listića koje naši članovi – terapeuti daju svojim klijentima po završetku terapije. Do sada je prikupljeno više tisuca anketa, a rezultati istraživanja će biti pripremljeni za 7. hrvatski kongres, svibanj 2008.g. Anketu mozete i sami ispuniti OVDJE
.
- postotak korisnika, razlozi korištenja, izdana literatura
.
POSTOTAK KORISNIKA
Veliki broj ljudi ionako već traži pomoć od KAM-a (po procjenama WHO 40%, po Eisenbergu 60-80%, po Hsu 60-70%), istraživanja u HUPED-u procjenjuju oko 40% (od kojih 10% koristi samo alt. med. a 30% kombinira sa klasičnom medicinom ili nakon što klasična medicina zakaže).
Prema informaciji koju smo dobili od članice HUPED-a, liječnice i akupunkturistice iz HZZO POŽEGA (koja je nedavno bila na predavanju vezanom za reumatska oboljenja) predavači doktori specijalisti reumatolozi javno su rekli da najmanje 30 % njihovih bolesnika koristi još neki oblik alternativne medicine pored klasične medicine te da i oni kao liječnici trebaju poznavati barem osnove najčešćih metoda kako bi uopće mogli razgovarati sa svojim pacijentima.
RAZLOZI KORIŠTENJA I ANALIZA ANKETE NA www.huped.hr
U večini slučajeva, odluka klijenata da se koriste nekonvencionalnim medicinskim sustavima posljedica je nesposobnosti biomedicine da izlječi kronične te razne druge teške fizičke i psihičke bolesti. Na Internet stranicama HUPED-a (www.huped.hr) provodimo već 2 godine anketu sa 4 ponuđena odgovora na pitanje koji je glavni razlog da ste se odlučili za nekonvencionalnu medicinu. Do danas je više od 1000 osoba odgovorilo ovako: oko 36 % ispitanika odabralo je odgovor: „psihički problemi i bolesti“; oko 27 % je odabralo: “fizičko zdravlje i nemogučnost izlječenja klasičnim putem”; skoro 9 % je izabralo odgovor: “loši međuljudski odnosi”, a oko 28 % ispitanika je alternativu odabralo kao posljedicu svoga osobnog uvjerenja odnosno životnog stila. Dakle, njih oko 72% odabralo je nekonvencionalnu medicinu zbog rješavanja pitanja fizičkog, psihičkog ili socijalnog zdravlja i nemogučnosti da na drugi (klasični) način riješe svoje probleme. Odstupanja od ovih postotaka su bila vrlo mala u periodu dok se je broj ispitanika povećavao do 1000 što daje za pretpostaviti da bi se i veći broj ispitanika izjašnjavao u istim ili sličnim omjerima.