GALEN (GALENUS)
Galen (grč. Galenus, lat. Claudius Galenus, 129. – 216.) je bio grčki ljekarnik i liječnik koji se rodio u antičkom gradu Pergamonu (Pergamum), na području današnje Turske. Preselio je u Aleksandriju, gdje je tada bila najveća biblioteka i tamo proučavao knjige, a posebno one vezane za anatomiju. Ubrzo se vratio u svoj rodni grad gdje se o njemu pročulo kao o iscjelitelju.
ZNAČAJNO IME ZA MEDICINU U CJELOSTI
Galen (Galenus) je svakako jedno od najvećih imena u povijesti ljekarništva, farmaceutike i medicine općenito!
Vrhunac svoje karijere Galen je postigao u Rimu gdje je bio miljenik cara Marcusa Aureliusa. Tek u posljednje vrijeme, na osnovu arheoloških pronalazaka, postalo je jasno koliko je bila napredna medicina u Starom Rimu.
PRVE ESTETSKE OPERACIJE, TREPANCIJE I ZUBNE PROTEZE
U Rimu su izvođene prve estetske operacije i stavljane zubne proteze vrlo slične današnjima. Zubi su povezivani zlatnim žicama, a radili su se i zubni mostovi. Arheologe su posebno začudili nalazi lubanja na kojima je bio pravilan okrugli otvor u glavi, nastao trepanacijom lubanje - postupkom koji se ni danas ne razlikuje mnogo kada je riječ o operaciji lubanje. Na jednom od nalaza, a pretpostavlja se da je bilo dijete u dobi od otprilike 5 godina, napravljena je TREPANCIJA s najvjerojatnijim ciljem smanjenja pritiska u glavi izazvanog tumorom ili upalom.
OPERACIJE NA OČIMA GOTOVO ISTOVJETNE DANAŠNJIMA
Današnje stručnjake također impresioniraju operacije na očima!
GALEN (GALENUS)
Galen je napravio koncept za izradu vrlo preciznih instrumenata, koji umnogome imaju isti oblik kao i oni koji se danas koriste, samo je u pitanju drugačiji materijal. Za vrijeme Galena obavljale su se operacije katarakte i to ubadanjem očne tekućine iglom i njenim sklanjanjem van vidne osovine - INKLINACIJA, odnosno guranjem u dubinu oka.
Arheolozi su pronašli ZLATNU IGLU koja se sastojala od dva dijela - jedan dio se uvlači u drugi koji na vrhu ima otvor kojim se tekući očni sadržaj može usisati, a to je metoda koja se u osnovi i danas primjenjuje kod takvog operacijskog zahvata.
GALEN JE LIJEČIO SPORTAŠE I VOJNIKE
Galen je bio prvi sportski liječnik, liječio je povrede sportaša na Olimpijadi, a nakon borbi gladijatora, nad njima je obavljao eventualno potrebne operacije. Uveo je ekstenziju ekstremiteta, kojom se kosti dovode u kontakt kako bi ekstremiteti mogli pravilno srasti.
Bio je zatim i prvi vojni liječnik te je osnovao prvu bolnicu za ranjene vojnike, koja se, po modernom shvaćanju, smatra prvom pravom bolnicom. Ustanova je imala operacijsku salu, kuhinju, sobe s ležajevima, kao i dio za sterilizaciju.
1530. godine se belgijski anatom Vesalius potrudio da se svi Galenovi radovi prevedu s grčkog na latinski, a Vesaliusov najznačajniji rad De Fabrica uvelike je inspiriran Galenovim djelima te je on primijenio istu TEHNIKU VIVISEKCIJE koju je primjenjivao i Galen.
LJEKARNIK KOJI JE BIO DALEKO ISPRED SVOG VREMENA!
Galen je bio u svakom pogledu bio daleko ispred svog vremena. Dosta vremena je provodio posvećen pisanju tako da su njegova brojna djela bili glavni medicinski priručnici tijekom 15. stoljeća.
Galen je učio da se ljudsko tijelo sastoji od četiri soka - krvi, sluzi te žute i crne žuči, a zdravlje i bolest ovise o ispravnom omjeru tih sokova (humoralna patologija). U njegovo učenje tijekom svih tih godina niko nije sumnjao.
POSTAVIO JE OSNOVE MODERNE FARMACEUTIKE I MEDICINE
Zapadna medicina je ipak krenula i dalje od Galenovih saznanja i to prije svega zahvaljujući seciranju ljudskih leševa. Ovdje treba naglasiti da je Galen ipak svoje znanje stekao secirajući životinje, jer se u njegovo doba nisu secirali mrtvi ljudi.
William Harvey, koji je krajem 15. stoljeća otkrio krvotok, bio je začuđen koliko je Galen znao i bez sekcije ljudi te koliko je bio blizu otkrića krvotoka, što predstavlja jedno od najvećih otkrića u medicini uopće.
Izvor: http://www.amoic.hr/GALEN-(GALENUS)/722.aspx